şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sadece play-offlarda phil jackson'in son saniye basketlerinden örnekler

  1991 nba finalleri. lakers-bulls 3.mac. ilk maci lakers, ikinciyi bulls almis. lakers kendi sahasında bunu da alırsa bullsun işi baya zor olacak. ama jordan çıkıyor son 5 saniyede vlade divac'in üzerinden basketi yapip maçı uzatmaya götürüyor. uzatmada bulls maci kazanıp sonraki tüm maçları da süpürerek 4-1 kazanıyor seriyi.

  1993 doğu yarı finalleri. bulls-cavaliers 4. maç. seride bulls 3-0 üstün. cleveland en azından süpürülmemek için son bir gayret gösteriyor ve maçta son 11 saniyeye 101-101 eşitlikle giriliyor. her zamanki gibi jordan faul çizgisinin hemen sol çaprazında topla buluşuyor. karşısında abisinin aksine savunmasıyla ün yapmış gerald wilkins var. jordan saniyeleri eritirken cavsten kimse yardıma gelmiyor. jordan hafif içeri doğru yönelirken john williams yardıma koşuyor ama çok geç..faul çizgisinin hemen sol üst çaprazından fadeaway atışını yapan jordan basketi atıyor ve top çemberden geçerken maçın bittiğini ilan eden siren çalıyor. böylelikle bulls 1. ve 2. turda 7-0'lık seriyle rakiplerini süpürüyor ve new york'un karşısına dikilmeden önce dinlenme fırsatı buluyor.

  1993 nba finalleri. bulls-suns 6. maç. 3-2 bulls önde. suns son çeyrekte 11 sayı geriden geliyor son 30 saniyede skor 98-94 suns lehine. kalan sürede; önce suns hücumdan boş dönüyor, jordan savunma ribaundunu alıyor, coast to coast topu sürüp turnikeyi bırakıyor. arkasından suns hücumdan yine boş dönüyor, sonraki hücumda pippen topu dip çizgide duran horace grant'e geçiriyor. horace grant o ana kadar sadece 1 sayı atmış. hemen 3 sayılık çizgisinin çaprazında duran john paxson'ı savunan danny ainge adamını bırakıp içeriye yardıma gidiyor ama horace grant topu aniden paxson'a çıkartıyor. paxson bomboş üçlüğü potaya yolluyor ve maç 99-98'e geliyor. suns'ın son hücumunda horace grant kevin johnson'ın topunu blokluyor ve bulls şampiyonluğunu ilan ediyor.

  1994 nba doğu yarı finali (jordan'sız sezon). bu sezon kimse bulls'a play-off icin şans bile vermezken bulls kukoc, pippen, bj armstrong, pete myers gibi adamlarla 55 galibiyet alıyor ve dönemin en iyi doğu takimi knicks ile eşleşiyor. 3.maçta knicks 2-0 önde, chicago'daki maçta skor 94-94 berabere. son hücumda mola alan jackson topu kukoc'un kullanmasini istiyor. pippen buna kizarak oyuna girmeyi reddediyor. pippensiz oynanan son 1.8 saniyede kukoc etrafında 180° dönerek sayıyı atıyor ve bulls maçı kazanıyor ama seriyi kazanan knicks oluyor.

  bundan sonraki 2 senede önemli son saniye basketi yok. 95'te jordan baskete dönüyor ama play-offta shaq'lı orlando magic'e yeniliyorlar. serinin kritik anı nick anderson'ın 108-102 biten son maçta jordan'a arkadan yetişerek kaptığı çok kritik bir top.

  1996'da ise bulls lig ve play-offlarda rakiplerini eziyor. ikisinde toplam 13 kere yeniliyorlar (72-10 normal sezon ve play-offlarda 15-3; toplamda %85'lik galibiyet yüzdesi) yani pek son saniye basketine ihtiyaç duymuyorlar.

  gelelim 1997'ye.

  1997 nba yarı finalleri. bulls hawks karşısında çok zorlanıyor, ama maçın son saniyelerinde pippen 3'lüğü rakip potaya gönderince maçı 100-97 kazanıyorlar.

  1997 nba finalleri. ilk maç. karl malone durum 82-82 iken çok kritik 2 serbest atış kaçırıyor ve son 10 saniyede top bulls'a geliyor. alışılageldiği üzere kukoc topu jordan'a geçiriyor. üç sayılık çizgisinin sağ tarafında jordan byron russell ile baş başa kalıyor. jordan önce içeri doğru hamle yapıyor, sonra hızla tam aksi tarafa yönelerek hızla sola doğru bir adım atıyor russell'dan kurtuluyor (bkz: bakkala maltepe almaya göndermek), 2.5 saniye kala bomboş şutunu sokuyor ve maçı bulls 84-82 kazaniyor.

  5.mac, ki bu jordan'ın hasta hasta oynadığı meşhur maçtır, yine mac kafa kafaya iken jordan 26 saniye kala kritik bir üçlük atiyor ve maci bulls 90-88 kazaniyor.

  son maçta skor 86-86 iken jordan topu faul çizgisi üzernde bombos kalan steve kerr'e veriyor. kerr sayıyı yapıyor. sonra yapılan taktik faulle 2 sayı daha bulan bulls maci 4 sayiyla 90-86 alıyor ve şampiyon oluyor.

  1998 nba finalleri. son maçta 3-2 bulls üstünlüğü bulunmakta. utah'ın sahasındaki maçta utah son 30 saniyeye 86-83 üstünlükle giriyor. bir jordan turnikesiyle son 27 saniyede skor 86-85'e geliyor. jazz topu malone'a geçiriyor. malone hemen üç saniye çizgisinin sağında baseline'da topu alıyor. arkasında rodman var ve kendisi dikkatini topa vermiş değil. jordan arkadan geleren topa vuruyor cok kritik bir top kapiyor, ve topu rakip sahaya geçiriyor. sahanın sağ tarafında orta sahaya yakın bir yerde tutarak saniyeleri geçiriyor. karşısında yine russell var. jordan aniden içeri doğru yöneliyor. faul çizgisine yakın bir yere geldiğinde aniden duruyor, eliyle de russell'ı şaşırtıyor..russell bir anda duramıyor ve dengesini kaybedince jordan bomboş kalıyor. potayı tam karşıdan gören, faul çizgisiyle üç sayı çizgilerinin tam ortalarında durarak topu potaya gönderiyor. ve adeta o anın tadını çıkartmak için elleri birkaç saniye havada asılı duruyor. seyirciler için de adeta ağır çekimde giden top filelerle buluşunca bulls şampiyonluğunu ilan ediyor.

  sene sonunda jackson bulls'u bırakıyor. 1 sene koçluğa ara verip arkasindan lakers'ın başına geciyor. burada akılda kalan şutlar ise

  2002 batı yarı finali, spurs serisi 4. maçı, lakers 2-1 önde. 6:57 kala spurs 82-72 öne geçer ama o dakikadan sonra basket atamazlar. son lakers hücumunda kobe driplingini içeriye doğru hareketlendirirken top ayağına çarpar, fisher topu alır amaz süre azaldığı için dengesiz bir şut atmak zorunda kalır ve kaçırır, fakat bu sırada topu kaybettiği yerden doğrularak potaya doğru koşmaya başlayan kobe duncan ve robinson'ın üzerinden tek elle önce ribaundu çeker, sonra bi daha sıçrayıp içine bırakır. son hücumda duncan'ın atışı girmez, la deplasmanda maçı 87-85 alır. (vernon sullivan'a teşekkürler)

  2002 nba batı finali. 4. maçta kings 2-1 önde. son 10 saniyede skor 99-97 iken phil jackson mola alıyor. son topu kobe kullanıyor ama başarısız. divac dışarı çeliyor ama o anda orada robert horry var. horry son saniyede üçlüğü yazınca lakers 3-1 geriye düşmekten ve ipten kurtuluyor...bu arada pek hatırlanmasa da bu maçın ilk yarısının son saniyesinde samaki walker topu yaradana sığınarak orta sahadan savurur ve şans eseri top basket olur. yani bu maçta 2 son saniye basketi vardır aslında.

  2004 nba batı yarı finali. san antonio karşısında lakers 2-0 geriye düştükten sonra evindeki 2 maçı alıp seriyi 2-2'ye getiriyor. san antonio'daki 5. maç çok kritik. burada lakers son saniyelere 72-71 önde giriyor. duncan 0.4 saniye kala inanılmaz bir basket atıyor ve phil jackson 73-72 iken mola alıyor. son hücumda topu alan derek fisher çevresinde dönerek attığı şutla takımına maçı ve seriyi kazandırıyor.

  ve son olarak da kobe'nin detroit karşısındaki mucize üçlüğü. gerçekten inanılmaz. bunun yanında jackson takımları az da olsa son saniye basketleriyle yeniliyorlar. bunu becerenlerse (tabii ki)
  reggie miller (1998), antonio davis (1998) ve mike bibby (2002).
 • (bkz: lakers balı)
 • gunes bal teorisi ile benzerlikler gosteren teori.
 • new york knicks'te pek tutmayan bal cinsi. uzaktan akrabası şurada.

  (bkz: fatih terim balı)