• kendisine sorulan "siyah bir irlandali olmak nasil bir his?" sorusuna verdigi cevap efsanedir:

- like a pint of guinness!*
  • bugün tam 25 yıl oldu göçüp gideli. dile kolay 25 yıl! çeyrek asır! müzik tarihinde işgal ettiği yerden de fazla. yaşasaydı daha neler yapardı? eminim soul funk bir şeyler de yapardı, endüstriyel denemeler de yapardı. yapardı da yapardı, çünkü sınırsız bir müzisyendi, kafa hep güzeldi, buraya ait değildi. bugün hala onun yaptıklarını büyük hevesle dinliyorsak zamansız oluşudur, aynı ölümü gibi. o olmasaydı heavy metal'in formatı daha farklı olabilirdi, belki iron maiden bile olmayabilirdi, zira killers albümü baştan sonra onun yaptığı şarkılar gibidir. ilerki yıllarda da dinlediğimiz tonlarca maiden şarkısı phil lynott tarafından yazılmış gibidir. üşüyoruz reis! valla!
  • gary moore'u öbür tarafın kapısında "ulan madem still got the blues gibi bir albüm yapacak kapasitedeydin, niye söylemedin? birlikte yapardık keranacı!" diye karşıladığına emin olduğum müzisyen.
  • james hetfield'ın "karşılıklı oturup iki kelam edebilmek için her şeyimi verirdim" dediği yüce insan. iyi bir müzisyen, süper bir şarkı sözü yazarıdır.
  • bundan 20 sene önce metal hammer'da biyografisini okumuştum, biyografi honesty is no excuse'dan şu alıntı ile başlıyordu:

"i took my life in my own hands and i abused it"

ve fotoğraflardaki phil'in yüzüne baktım, hüzünlüydü. gülüyordu ama hüzünlüydü. yaşadıkları suratına oturmuşçasına yüzünü aşağıya çekmiş, gülümsemesine engel olunamaz bir hüzün katıyordu. ve ekledi kara irlandalı:

"doktorlar benden sex, uyuşturucu, alkol ve rock and roll'u bırakmamı istedi. hepsini birden bırakmak... mümkün değil. o yüzden ben de yarısını bıraktım. hangi yarısı olduğu bende kalsın."

ne zaman hayatla pazarlık edecek olsam aklıma bu sözü gelir.

"yarısını bıraktım, hangi yarısı olduğu bende kalsın"
  • muhafazakar katolik ortamında safkan irlandalı anneden olma bir zenci piçtir kendisi. isa ve meryem ana hikayesinden daha gerçek! o yüzden bu kadar hastalıklı bir müzisyen. o yüzden s&m diye bir şarkıdan iki sonra sarah adlı kızına yazdığı şarkıyı koyabildi aynı albüme*. veya whiskey in the jar gibi bir türküyü dünyaya tanıttı, hem de ait olmadığı ırkın türküsü, ama sonrasında fighting diye de albüm yaptı, thunder & lightning de cabası! böyle şizofren başka müzisyen var mı?

şu iki şarkı nasıl aynı adamın eseri olabilir?

http://www.youtube.com/watch?v=m7ywrxautdk

http://www.youtube.com/watch?v=xw0i3zeo_r4

bir de bu:

http://www.youtube.com/…o9n7estqi5o&feature=related

old town'ı kaydettikten ve klibini çektikten 27 yıl sonra klipteki o sokaklarda yürüdüm, o pubda oturdum içtim, ah bir de sen olacaktın yanımda! ne güzel bir insanmışsın sen!
  • gary moore over the hills and far away isimli albumunu anisina ithaf etmistir.
  • ana kuzusu bir insandır, thin lizzy dağıldıktan sonra annesinin yanında yaşamıştır son yıllarını. heart attack şarkısındaki kehanetinin gerçekleşmesi ve bu şekilde ölmesi üzücüdür.
  • dünyaya veda edeli tam 20 yıl olmuş olan usta müzisyen, güzel insan. (o kadar oldu mu ya?)
  • thin lizzy'nin solisti ve basçısıydı bu zenci kardeşimiz.basçısı diyorum lakin sadece elinde tutardı bası ritm gitar çalar gibi elini aşşa yukarı oynatırdı.grup dağıldıktan 2 sene sonra öldü (84 senesiydi galiba).
    (not: ismin doğru yazılışı konusunda yamulduğum vakit* düzeltmede bulunan lord aragorn'a teşekkürü borç bilirim.)
hesabın var mı? giriş yap