şükela:  tümü | bugün
 • hem dirsegime, hem de 2 aylik gozlemlerime dayanarak soyleyebilirim ki, philadelphia amerikanin bursa sidir. gerek gay populasyonu ve bu konuda ki sani nami ile, gerek kendine has gidalari ile (bkz: philly steak), gerek amerikanin istanbulu new york ve, ankarasi washington arasindaki benzer konumu, ve gerek tofas benzeri basa guresiyo gibi gorunen basket takimi ile filadelfia dendiginde insanin aklina bursa gelmelidir. evet disaridan bakildiginda amerikanin en buyuk 5.kentidir, ve evet yine goruntu vardir sehirim ben, gibisinden.ama inanin ses yoktur. evet, yoktur.
 • amerika'nın en iyi iki aktörünü yan yana getiren film.

  eğer ki tom hanks'in bu filmdeki rolü sadece denzel washington'ın onu temsil etmeyi reddettikten sonra, denzel'in bürosunun önündeki 35 saniye süren "ne bok yiyecem ulan ben" bakışı attığı sahneden ibaret olsaydı, tom hanks yine de oscar'ı kazanırdı. öyle bir sahne, öyle bir oyunculuktur.
 • alaşehir in eski ismidir.

  eski yunancadan gelen bir kelime:
  phil = sevmek
  adelphi=kardes
 • ismini manisa'nın alaşehir ilçesinden alan abd şehri.

  alaşehir'in antik ismi philedelphia'dır. şehir bergama kralı ıı. attalos tarafından kurulmuştur ve ismi attalos tarafından verilmiştir. attalos kardeşine ithafen şehrin adını philadelphia koymuştur, anlamı "kardeşini seven"dir.. hristiyanlığın ilk ve en önemli 7 kilisesinden birinin kurulduğu yer anadolu'daki bu philedelphia'ya kentidir. bu yüzden adı incil'de sık sık adı övgü ile geçer philedelphia kilisesinin. 1682'de william penn abd'deki, pensilvanya'daki philedelphia kentini kurarken, "kardeşini seven" anlamının da etkisiyle, incil'de adı övgü ile geçen bu kentin ve klisenin ismini verir bu yeni kurulan kente de.

  (bkz: http://www.sabah.com.tr/…1/turkiyedeki-philadelphia)

  (bkz: https://onedio.com/…r-hakkinda-20-elit-bilgi-708613)

  (bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/alaşehir)
 • yıllar önce sinemada izlerken ağlamama sebep olan ve her izleyişimde tüylerimi diken diken eden arya *sahnesi yüzünden bile defalarca izleyebileceğim film. aryayı yaşayan, maria callas'a duygularıyla dublaj yapan tom hanks. aryayı dinlemeyip yaşıyor ve her acı zerresini hissederek. nedense bu sahnedeki hali michael stipe'ı anımsatır... ve arya... kan, gözyaşı, aşk ve yangın... tom hanks'in her kelimenin, her çığlığın üzerinde tutkuyla durduğu, serum ayağını da kendine kavalye yaptığı sahne. "aile babası" avukatı bile bile allak bullak edecek sertlikte bir gerçeklik. avukatın yüzüne vuran alevlerden daha fazlası; şaşkınlık, sarsılmışlık... filmin koptuğu sahne bu benim için. her şeyin kırıldığı an.

  önyargılar, korkaklık, sığlık, merhametsizlik ve yalan... ama her şeyden önemlisi, bize öğretilenlere karşı çıkış. bizim gibi olanlarla arkadaşlık etmeyi, bizden farklı olanlardan kaçmayı öngören anlayış. onları elimize batmış kıymık gibi hayatımızdan çıkarmaya çalışmak. belki biz çocuklarımızı böyle yetiştirmeyeceğiz, ama nasıl olursa olsun, "farklı" olurlarsa eğer; böyle olmanın canlarını yakacağını bilecekler, çünkü öğretenler hep çevrelerinde olacak. okullarda, iş yerlerinde; hep böylelerinden kaçmayı öğretmediler mi bize? açıkça söylemedilerse de onlardan uzak durduk. onları "tuhaf" bulduk, belki de zavallı. asıl zavallının kim olduğunu bilmeden... özetle, mükemmel bir film. tom hanks hele, mükemmel oynamış. evet, bize açıkça anlatın her şeyi, 6 yaşında bir çocuğa anlatır gibi. ki net olsun.
 • basrollerinde tom hanks, denzel washington ve hivin oldugu acikli film.
 • bir de peynir markasi oldugundan supheleniyorum.
 • uzun sureli kadraj gozlemlerim sonucu suna kani oldum: philedelphiada gizemli, hayaletli film cekeceksin arkadas.
  havasi huyu suyu romantik komediye, hardboiled aksiyona izin vermiyor bu muhitin.
 • 1900'lü yılların basında gecirdiği bir salgın (muhtemelen sıtma) ve bu salgında siyahların beyazlara yardım etmesiyle, abd'de siyah halkın beyaz halktan en fazla yakınlık gördügü ve siyah halka haklarının en cabuk verildigi sehir.
 • tom hanks arya eşliğinde kendinden geçtiği sahnede yanında sürüklediği serum askısını inanılmaz bir oyunculukla filmin oyuncusu haline getirir.