şükela:  tümü | bugün
 • tam adi philip g. zimbardo olan unlu psikoloji profesoru. stanford universitesinde calismaktadir. unlu zimbardo deneyinin isim babasidir. ayrintili bilgi icin http://www.zimbardo.com/
  ayrica (bkz: das experiment)
 • kendisi utangaclik, hipnoz ve akla hayale gelmeyecek daha bircok konuda calismalar yapmistir. bakmak gerekir: http://www.zimbardo.com/flash.html)
 • (bkz: zimbardo)
 • cezaevi simulasyonu deneyiyle ünlü bir sosyal psikolog, bu deneyin zimbardonun istegi dahilinde olmasada bir filmi çekilmis (bkz: das experiment) ancak bir film olmasinin sonucu olarak konu asiri dramatize edilmistir (normaldir, filmdir).
  deney çesitli testlerden geçirilerek normal olduklarina karar verilen bir grup üniversite ögrencisinin tamamen kurayla gardiyan ve tutuklu olarak seçilmeleri sonucu hapishane olarak dizayn edilmis üniversitenin belli bir lokasyonunda belli bir süre, bir hapishane simulasyonu içerisinde olduklarini da bilerek verilen kurallar çevçevesinde bulunmalarini içermektedir. deneklere numaralar verilmis adlariyla hitap edilmemistir, tutuklulara belirli tip giysi, gardiyanlara da yine belirli tip giysiler giydirilmis, bunun disinda kameralarla gözlenilecekleri belirtilmistir. temelde gardiyanlar gerçekten gardiyan olmamalarina ve tutuklular gerçekten tutuklu olmamalarina ragmen kisa bir süre sonra onlara verilen roller çerçevesinde davranmaya, gardiyanlar tutuklularin insani haklarini zedeleyecek kadar hakaret ve siddet içerikli davranislarda bulunmaya, bir tutukluya zorla yemegini yerden yedirtmek, tuvaletleri temizletmek vs gibi, tutuklularsa depresyon semptomlari göstermeye durumun bir simulasyon oldugu gerçegini unuttuklari davranislar sergilemeye baslamislardir. zimbardo deneyi tasarladigindan daha önce, bir hafta dolmadan oysa deney iki hafta olarak düsünülmüstü, keserek bir daha da bu tür bir deneyin yapilmamasini salik vermistir, bilimsel etik açisindan. simdilerde ögrencisi craig haney, amerikan ceza anlayisini ve burada piskologlarin sorumluluklarini tartisan makaleler yazmakta ve bu makaleler sosyal bilimlerin arenasi olan apa’da da çesitli tartismalara sebebiyet vermektedir...
 • inanır mısınız ki, insanoğlundaki şiddet eğilimi ve güç istenci* konusunda su yüzüne cıkardıkları gerçekler acısından psikoloji tarihinin en şaşırtıcı, en sınır bozucu, en korkunç deneyleri kabul edilen iki deneyden birinin fikir babası ve uygulayıcısı olan philip g. zimbardo (bkz: zimbardo deneyi), bu iki deneyden diğerinin fikir babası ve uygulayıcısı olan stanley milgram'ın (bkz: milgram deneyi) liseden sınıf arkadaşıdır? ben de inanamamıştım ilk duyduğumda, ama doğruymuş meğer, sosyal psikolojinin mihenk taşı kabul edilen bu iki deneyin yaratıcıları 1950 yılında new york şehrindeki james monroe lisesi'nden kol kola (mecazi olarak) mezun olmuşlar. istatistik bilimine inançsız ve hurafelere yatkın bir insan olduğumdan, ben bu durumun bir tesadüf olduğuna inanmak istemiyorum, "ya hocaların huyunda, ya yatakhanenin suyunda bir keramet vardı herhalde" diye düşünüyorum. ve ikisi de deneyleriyle sosyal psikoloji alanında fırtınalar kopardıktan sonra, mesela lise mezuniyetlerinin 25. yıldönümü münasebetiyle 1975'te yapılan bir yemekte bir araya gelselerdi - ya da geldiyseler - ne konuşurlardı, bunu da çok merak ediyorum.

  tıpkı sınıf arkadaşı (rahmetli) stanley milgram gibi, philip g. zimbardo da, uzun ve seçkin akademik kariyerine rağmen (kendisi hala "american psychological association"'ın başkanıdır), ebediyen 30-40 yıl önce yaptıgı bir deneyle özdeşleştirilmeye, vefat ilanında bile adını taşıyan tüyler ürpertici deneyle* anılmaya mahkumdur.
 • ruyamda kaçmaya çalısıp surekli yakalandıgım sosyal psikolog. aksakallı dede ardından gorulen p. zimbardo hayır olsa gerek.
 • nedense tipini ne zaman görsem bende "az önce hastasını taciz etmiş" bir doktor izlenimi birakan insan. kanımca üçkağıtçı bir tipi vardır , güven vermez. akademik backgrounduna bakılırsa sağlam bir elemandır, o ayrı.
 • yeni kitap yazmis (bkz: the lucifer effect)
 • genelde üniversitelerde okutulan psikolojiye giriş kitaplarının yazarı, pavarotti'yi andırır oldukça. sosyal psikoloji alanında en fazla alıntı yapılan insanlardan biridir... stanford üniversitesi'nde öğretim görevlisidir.

  yalnız benim anlamadığım birşey var bu adamla ilgili. bu adam, nedense pek bir mutlu.

  neden??? bizim bilmediğimiz birşey mi var?

  o kadar deney, araştırma yapmışsın, insanların aslında ne kadar sevimsiz varlıklar olduklarını çıkartmışsın ortaya... ne bu mutluluk halleri?

  http://www.all-about-forensic-psychology.com/…o.jpg
  http://www.zimbardo.com/
  http://www.zimbardo.com/…s/zimbardo cane poster.jpg
  http://www.zimbardo.com/photos/zim_bw.jpg

  http://www.zimbardo.com/photos/phil family.jpg (gerçi burada herkes gülüyor, en soldaki hariç)

  pavarotti benzerliği için:

  http://www.classicalautographs.com/…ti_portrait.bmp
 • insanların zamana bakış açıları ve hayatlarındaki zaman kavramları ile ilgili kısa bir video'sunu çok beğendim. onun dışında fazla medyatik olduğunu düşündüğüm sosyal psikolog.

  video için;
  http://fora.tv/…_the_secret_powers_of_time_animated