şükela:  tümü | bugün
 • 1964'te şirketini kurduğunda pazar bu kadar büyük değildi. spor ayakkabılar genelde sporcuların kullandığı ekipmanlardı.

  harcanabilir gelir ve boş zamanın artması, spor yapma alışkanlığının yaygınlaşması, spor aktivitelerinin ticarileşmesi ve küreselleşmesi, reklam, tasarım ve konfora yapılan yatırımlarla spor giyimin günlük kullanımının artması pazarı büyüttü. phil knight bu trende katkıda bulunarak hem de bundan faydalanarak büyük bir global marka ve şirket yarattı.

  başından beri spor ayakkabıların iyi satacağına ilişkin güveni tamdı. japon onitsuka'nın distribütörlüğü ile başladığında, pazarda talebin arzdan fazla olduğunu görüyordu. bu güçlü talebi karşılamak için şirketin bilançosunu zorlamaktan çekinmedi. yüksek büyüme oranlarını devam ettirebilmek için tedarikçi ve banka fonlamasını sonuna kadar kullandı. ilk on yıl hep likidite sıkıntısının içinde oldu. bir kaç kez iflasın eşiğinden döndü.

  likidite sıkıntısını aşmak için bulduğu yollardan biri perakendecilerden geri ödemesiz ön sipariş almak oldu. bunun karşılığında %7 iskonto verdi. perakendeciler başta buna yanaşmasa da ürünlerin rağbet görmesi kabul etmelerini sağladı. bu program halen kullanılıyor.

  önceki iş tecrülerinden kurumsal hayattan lezzet almadığını gördü ve etrafında da genelde o hayat tarzından sıkılan 'unemployable' kişiler toplandı. ilk yönetim kademesi bunlardan oluştu. dolayısıyla nike'ın kültürü de.

  en etkin pazarlama yöntemi sponsorluk anlaşmaları olduğu için sporcular ve kulüpler ile yakın ilişkiler kurdu. onlara daha bütüncül bir ürün desteği verebilmek için konfeksiyon tarafına da girdi. bu atılım aynı zamanda mağazalardaki raf alanını ve görünürlüğünü artırdı.

  sıfırdan başladığı yıllarda pazarın en güçlü oyuncuları adidas ve pumaydı. şu anda ise nike'ın abd'deki pazar payı %21 adidas'ın ise %3.5. nike'ın global satışları 31 milyar dolar, adidas'ın 19 milyar dolar. utangaç bir girişimci için hiç fena değil.

  * yazdığı 'shoe dog' adlı kitaptan aklımda kalanlar. akıcı ve güzel bir anı kitabı. tavsiye ederim.
 • sporun içinde olmak için türlü türlü organizasyonlar kuran herif.
  beysbol şampiyonasının bir üniversite futbol versiyonunu (nike şampiyonası) yaratma ve sahibi olma yönünde başarısız bir girişimi oldu ve 1992'de nike ben hogan golf turnuvasını satın alarak adını nike turnuvası olarak değiştirdi. o dönemde knight gazetecilere "tüm bunları sporun içinde olmak için yapıyoruz. biz sporun içindeyiz; işimiz bu," demişti.
  (bkz: 150 metre yarışının mucitleri/#41821580)
 • bir süre önce dilimize çevrilen otobiyografisi, netflix tarafından filme uyarlanacakmış.
 • ilginç bir biçimde, otobiyografisi dilimize çevrilmiş.
 • beyaz perdede ben affleck tarafından canlandırılacak olan nike kurucusu. amazon studios projesinde matt damon da yer alacak. affleck aynı zamanda filmin yönetmeni.

  --- spoiler ---

  ben affleck and matt damon are reuniting once again, this time for the true-life story of former nike executive sonny vaccarro in a feature project that will hail from amazon studios and skydance sports, who are in the process of finalizing their deal.

  affleck will direct, write, co-star and produce the untitled sports marketing drama while damon will star and also write and produce. mandalay pictures, the banner run by peter guber and jason michael berman, will produce as well.

  damon will portray vaccarro while affleck plays nike co-founder phil knight in a story around nike’s longshot effort to sign rising superstar basketball player michael jordan to its shoe company in the mid-eighties, an endorsement that seemed impossible at the time but thanks to the maverick sneaker salesman, would become the most significant relationship between an athletic brand and an athlete. the deal launched the global, multi-billion-dollar contemporary sneaker industry and also helped the sport do the same.

  --- spoiler ---
 • 70 yaşında olan bu adamın 10 milyar dolar serveti vardır.
 • nike'in kurucusu.* sirketi kurmadan once stanford'da ucuz asya isciligi ile kaliteli ayakkabi kurmanin faydalarindan bahseden bir makale yazmis, kocunu* ayartmis ve gazlamis kisi.
 • (bkz: onitsuka tiger) ayakkabılarının amerika'daki dağıtıcılığını yaparak işe başlayan girişimci.

hesabın var mı? giriş yap