• do androids dream of electric sheep kitabini yazan ve blade runner settingini yaratan bilimkurgu yazari.. zevkle okunur.
 • bilimkurgu yazininin en saglam adamlarindan biri; siberpunk akiminin gizli yaraticilarından, bladerunner ve total recall filmlerinin arkasinda duran adam...
 • uyusturucu bagimlisiydi kendisi
 • total recallda 'we can remember it for you wholesale' adlı kısa bi öyküsünden uyarlanmıştır...blade runner vizyona girmeden ölmüş, fakat filmin son halini ölmeden seyretmiş, hatta kitaptan daha iyi buldugunu belirtmiş iddialara göre....
 • neredeyse tum kitaplari turkceye cevrilmis olan uyusturucu bagimlisi (bkz: junky) ve 4 karisi olmus intihar girisimlerinde basarisiz olmus eserlerinde gerceklik olgusunun ustunde duran sanki en iyi sci-fi yazari..
 • (1928, chicago - 1982, california) kendini bir philip k. dick romanı kahramanı olarak tanımlayan pkd, çocukluğunda takip ettiği bilim kurgu dergilerinde van vogt ve heinlein'ın yapıtlarıyla tanışıp onlardan etkilendi. gençliğinde uzun süre radyo ve müzik ortamlarında çalıştı; 1950'den başlayarak roman ve öyküler yazdı. açık alan korkusu (agorafobi), okul yaşamının ve yolculuklarının zor geçmesine neden oldu.

  pkd'nin yaşamının pek durağan olduğu söylenemezdi. philip'in ikiz kardeşi jane, daha çok küçükken ölmüştü. 1948'de talihsiz evlilikler zinciri başlamıştı; iki yıl sonra dul ve alımlı komşusu anne'e takılınca kleo'dan boşanıp onunla evlendi. bir süre sonra anne'in eski kocasını öldürdüğü ve kendisini de aynı sonun beklediği paranoyasına kapıldı. bu çılgınlığa son vermek amacıyla 1962'de tek başına bir kulübeye taşındı. orada yaşadığı yıllarda - iki üç yıl - on bir roman yazdı. daha sonraki yıllar, ilşaçlar ve depresyonlarla geçti. arada dördüncü karısı nancy de onu terk etmişti.

  1973 yılına kadar geçen kısır dönemde birkaç başarısız intihar girişiminde bulundu. sonrasında yeniden evlendi ve yazma yetisini geri kazandı. ilaç kullandığı yıllardan beslenen "karanlığı taramak" bu yıllarda yayınlandı.

  yapıtlarında duyularımızın gerçekliğini kuşkuyla karşılamamıza yol açan iç içe geçmiş öznel evrenler kurdu. tüm yapıtlarında "gerçek nedir ?" sorusuyla uğraştı. ona göre, içinde yaşadığı sistem, insana doğruluğu sorgulanabilir pek çok sözde gerçekler sunar. bu sözde gerçekler de sonunda gerçek olmayan insanlar yaratacaktır.

  öykülerinden yaratılan "blade runner" filminin gösterime girmesinden birkaç hafta önce öldü.
 • işi evren yaratmak olan adam... bk tanrılarından biri. kitaplarında çok fazla irdelediği gerçeklik kavramını "gerçeklik ona inancınızı yitirdiğinizde yok olmayandır." şeklinde tanımlar.. sanırım onu ve kurgularını taklit etmek imkansız. çünkü öyle yazabilmek için onun gibi yaşamış olmak lazım.
hesabın var mı? giriş yap