*

 • büyük britanya krallığının konsort prensi. prensliğinin yanında edinburgh dükü, merioneth kontu ve greenwich baronudur.
 • kral konstantin'in yegenlerinden biri olarak korfu'da dogmus olan, romanov ve oldenburg (danimarka krali) soyundan gelen asilzade. ailesini dogumdan sonra pek görmemis, tek basina o teyzenin bu amcanin yaninda yillarini gecirmis ve ingiltere'de royal navy'e girinceye kadar fazla önemi olmayan 'prince of greece and danemark ' sifati altinda yasamini sürdürmüstür. 1947 yilinda ingiliz vatandasligina gecip schleswig holstein sonderburg glücksburg olan soyadini birakip, mountbatten'i almistir. dük, kont ve baron sifatlarini yillar icerisinde kralicesinden ödül olarak geri alabilmistir. evli olmasina ragmen, ikinci elizabeth'in uzak kuzenlerinden biriyle yirmi yil yasak iliski yasamistir, capkinligi ve küstah espri anlayisi bilinmeyen bir özelligi degildir. sayet bu beyimiz yetmisinci dogumgününde bir parti verip, 300 davetli cagirmis, bu 300 davetli listesine de bir tek erkek yazdirmamistir. kralicenin de partiye davet edilmemis oldugunu ekleyelim. böyle bir adam iste, oglundan ne hayir gelir sen karar ver.
 • prens philip dostumuz, tam bir elitisttir.. ben bu kadar sahane elitist olan baska birini tanimiyorum..elitistligi yüzünden, tüm dünyada gaflari ile ünlüdür. yarin türkiyeye gelip kürtler hakkinda "bunlari nerede besliyorsunuz" misali igrenc bir laf soylerse, sasirmayalim diye simdiden diyorum.. zira kendisinin en baba gaflarindan bir demet sunarsak:

  iskoçyada bir ehliyet öğretmeni ile konusurken "yerlileri (iskoclari), ehliyet alacak kadar, alkolden nasıl uzak tutuyorsunuz?

  papua yeni ginede, ingiliz ögrencilerine "eh, yenmemeyi başarmışsınız anlaşılan.."

  avusturalya yerlisi bir iş adamina "birbirinize hala mizrak atiyor musunuz?"

  bir okulu gezerken, "büyüyünce ne olmak istiyorsun" diye sordugu 13 yasindaki bir cocuk "astranot" cevabi verince "baya bir kilo verirsen astronot olabilirsin" diyor..

  devami için suradan ilerleyebilirsiniz http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/416992.stm
 • tofaşa yapacağı ziyaret için ingiliz protokol görevlilerinin fabrikaya önceden gelip hangi yolda kaç adım atacağını, hangi noktalarda durup türk otomotiv sektörünü inceleyeceğini(!) belirledikleri şahıs.
 • eşinin yanında yıllardır "atsan atılmaz-satsan satılmaz"die gezdirilen prens. trafik kazası da gecirmediğine göre kraliçe'nin zaafı var belli ki.
 • star'ın geçen gün yayımladığı ana haber bültenindeki bir haberde görüldüğü üzere kraliçeye 1961deki bir önceki türkiye ziyaretinde de aynen eşlik eden adam. hatta kraliçenin iki basamak arkasından uçağın merdivenlerinden inişi, hal ve tavırları, gülümseyişi bile aynıdır.
 • acar muhabir: sayin mountbatten, kralice yanında sürekli ezildiğiniz ve krallık vasfı taşımadığınıza dair söylemlere ne diyeceksiniz?
  philip: yalnız kaldığımızda gerçek kral kimdir ikimiz de çok iyi biliyoruz.
 • merioneth ve baron greenwich’in varisi, edinburg dükü prens philip -evet, adı budur- 1947 yılından bu yana kraliçe ile evlidir. 1921 yılında yunanistan ve danimarka prensi olarak corfu’da doğdu fakat 1947’de ingiliz vatandaşlığına geçtiğinde bu ünvanlarından feragat etmiştir. 1939 yılında kraliyet donanmasına katıldı, ikinci dünya savaşı esnasında aktif görevdeydi, teğmen rütbesine kadar yükselmiştir. prenses elizabeth kraliçe olduktan sonra, prens philip kraliçe’nin işlerine destek olmak amacıyla donanmadaki kariyerinden feragat etti. edinburg dükünün özel danışmanlıktan başka hiçbir anayasal görevi yoktur ve resmi evrak görmez.

  kraliçe gibi prens philip de kraliçe victoria’nın küçük küçük torunudur. kraliçe ve prens philip baba tarafından da akrabadır. baba tarafından büyükbabası yunanistan kralı i. george kraliçe alexandra’nın erkek kardeşiydi.

  (bkz: magazin forever)
 • şaka değil, güney pasifik'te vanuatu'daki yaohnanen kabilesinde bu ibiş herife tapanlar varmış. allahım sen aklıma mukayyet ol.

  http://en.wikipedia.org/…iki/prince_philip_movement
  http://news.bbc.co.uk/…wn_correspondent/6734469.stm
  http://www.mailonsunday.co.uk/…ince-philip-god.html

  (bkz: az kişi tarafından bilinen şahane dinler)
 • bu yaşta ne dük'ü amınakoyım ya, kral olacam olm ben, diyerek isyan etmesini ve tahtı ele geçirmesini bekliyorum en kısa zamanda.
hesabın var mı? giriş yap