şükela:  tümü | bugün
 • bir tecavüz sonucu dünyaya gelmiş alman şair ve filozof. felsefesini oluştururken schopenhauer'dan büyük ölçüde etkilenmiş hatta istenç ve tasarım olarak dünya'yı keşfettiği günü yaşamının en anlamlı günü olarak not etmiştir. pesimizme dair radikal bir felsefe oluşturarak nihilizmin ötesine geçmiş ve birçok düşünür/edebiyatçının aksine yazdıklarıyla tutarlı bir şekilde, hayatını başyapıtı olan die philosophie der erlösung'un yayımlanmasından 1 gün sonra intiharla sonlandırmıştır. schopenhauer gibi o da olmamanın olmaktan daha iyi olduğunu ve ölünce doğmadan önce ne ise o olacağını düşünen bir ateistti. ruhu şad olsun...
 • intiharın apolojisini yazmış adam.

  --- spoiler ---

  evet. bakıyorum hiç’e. hiç. hiç hiç. her özne, her nesne hiç’e gider ve bir daha aynı özne ve aynı nesne olarak doğamaz. insan bir kez doğar ve doğa gereği bir kez ölür ancak her gün ölmek de var, her gün biraz daha ölmek; bir kez ölmektense çoğunluğumuz her gün yavaş yavaş ölmeyi deneyliyoruz, sanki bir mucize bekleyecek bizi, ölümsüz bir mucize, oysa ölmek de istiyoruz, ölümsüz bir yaşamı kim sürdürebilir ki? fakat insanlar gördüm ki basit bir hafta sonunu yaşayamazken, ölümsüz bir ömür arz etmekteler.

  evet. bakıyorum hiç’e. ah, mutlak boşluğun bakışı, sen ey mutlak boşluk, hiç bir ad seni betimleyemiyor.
  nihil. ve sadece nihil. stirner’in nihilinde bir negativum, bir yaratma dürtüsü vardır, kırarak yaratma. hiçbir karamsarlığa yer vermeyen, her yıkımdan ve her yaratımdan haz alan bir nihil. mainländer'de buna dair en ufak bir kıvılcım yok. haz yok. tek haz ölüm istencidir. onun ateizmi sıradan, isyankâr ve karşı gelen bir ateizm değildir, bizzat bilimsel bir ateizmdir; der ki: dünya öncesi olmadığı gibi, sonrası da yoktur, dünya muhteşem bir süreçtir -kendini tekrarlamayan ve tekrarlamayacak olan. olmak, olmamak’ta sonuçlanacaktır. dinsel insan, “kader”i kişileştirmeye ve mutlak hiç’i bir mistik dünya, gizemli bir varlık, “herşeye” muktedir bir tanrı olarak algılamaya meyillidir. ebedi barış ve ebedi mutluluktur ona göre hiç, bir “city of peace”. oysa hiç, her mezarın dibinden ona bakıyor, onu seyrediyor ve onu bekliyor. kaçınılmaz olarak onun da gideceği yer orasıdır. insan, bilgiyle insandır ve bilgi tanrı’yı da öldürdü, dünyayı da, insanı da. âmin.
  --- spoiler ---
 • (bkz: otto weininger) 20'li yaşlarında o da şöyle diyerek:
  ''life is hell, and the sweet still night of absolute death is the annihilation of hell.'' 800 sayfası aşkın bir eseri bıraktıktan sonra, 30'lu yaşlarında yaşamını sonlandırmıştır.