• bugün edindiğim enstürman. aydınlatmaya karşı zaafınız varsa mutlaka tecrübe etmelisiniz. evet fiyatı biraz pahalı ancak edindiğinizde her kuruşuna değiyor emin olun.
  • inovasyon kavramının ete kemiğe bürünmüş hali.
  • kendime yılbaşı hediyemdi, kutusunu yeni açtım, dün denedim, inanılmaz keyifli, biraz pahalı ama o morlar, maviler, renk değişimleri, uygulamadan ışık açıp kapama, anlayamazsınız!
  • geo-fence özelliği gayet basit ama süper. eve yaklaştığınızda istediğiniz yeri, istediğiniz renkte ışıklandırıyor, isterseniz sadece gün batımından sonra aktif olacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz bu özelliği. isterseniz evden ayrıldığınızda hepsini kapatıyor.
  • 10 liralık maliyeti olan şeyi 650 tl (!) ye çakmaya inovasyon, "uuu süper şheqil qenks" diye pompalarlarsa ancak hipster'lar alır. halbuki rgb renklerinde üç ampulü alıp biraz yazılım ve elektronikten anlıyorsanız "bedavaya" yapabileceğiniz bir şey bu. üstelik 1980 yılında bile yapabilirdiniz bunu. şimdi tek ampul renk değiştirebiliyormuş diye 600 küsür tl gömmek bizim pazarlamada "pazarın kaymağını almak" dediğimiz şey. yani ilk önce teknoloji meraklılarını, geek'lerin parasını al, arge ve seri üretim maliyetlerini karşıla şeklinde. ama artık bunun için kickstarter, indiegogo gibi şeyler var. yani bu süreç de tersine döndü. teknoloji meraklıları artık kazıklanan değil, teknolojiyi yakından takip ettikleri için yeni çıkan ürünleri daha ucuza satın alabilen, hatta beta tester'ı olabilen bir konuma geçtiler. yani geek oldukları için kazıklanmıyor, aksine ödüllendiriliyorlar. bu yüzden böyle şeyleri 600 küsür liraya almak saçmalık haline geldi. en azından son 1-2 yıldır bu işler böyle.
  • pazara sunulan ürünleri hala materyal maliyeti üzerinden değerlendiren insanların 21.yy'a kadar gelmiş olması gerçek biz mucize. baştan söyleyeyim özet geçmeyeceğim.

neymiş efendim 10 liralık maliyeti olan ürün 650 tl'ye kakalanıyormuş. birincisi ürünün 10 tl maliyeti olduğu sonucuna nasıl ulaşıldı gerçekten merak ediyorum. 10 tl'ye mal ettiğiniz 3 led ampul ve wifi bridge'i bana %100 kar ile 20 tl'ye satın almazsam ibnenin önde gideniyim. ha bulamıyorsanız boş konuşmayın.

bir ürünün pazara sunumundaki maliyetler ortaçağda bile sadece materyal değeri üzerinden hesaplanmıyordu. o zaman bile kılıcı döven ustanın payı, pazara getiren katır arabasının, pazarda tezgah açmanın bedeli vardı. hele ki günümüzde o "ne var yau rgb ampul işte" diye yerilen, inovasyon olduğu kabul edilmeyen "hue" markasının yaratılmasındaki maliyetlere değinmiyorum.
    - inovasyonu başlatan fikrin bedeli
    - dünya pazarına sokacak raddede üretim yapmaya muktedir tedarik zinciri *
    - bu pazarlara ürünü entegre edecek bilumum ön anlaşma, pazarda tutunmak için yapılan her türlü tutundurma çalışması (tv, yazılı medya, sosyal medya, internet marketing, guerilla marketing, büyük teknoloji mağazalarında açılan standlar vs vs vs) bilhassa pazarda yolu açan * ve "kaymağını almak" diye tabir edilen amaca ulaşmaya çalışan marka için büyük maliyetlerdir. tüketicinin ne olduğu hakkında fikri olmadığı bir ürünü pazara kabul ettirmek zaten sorun. onu başardıktan sonra tabi ki marka "kaymağını" yiyecek. sen mi yiyecektin?

uygulamalarla telefondan kontrol edilebilen, bunun için internet temelli server sağlanmış olan smart bulb'lara "ne var işte rgb ampul 10 tl maliyeti" diyen michelin yıldızlı restoranda yediği yemeğe de "ben evde bedavaya pişiririm" der, "iphone'ları çin'de 10 euro'ya mal ediyorlar bu para etmez" de der. yap o zaman bir iphone rakibi bana 50 euro'ya sat %400 kar ile.
  • ifttt destekli donanım.
  • bir gün bir ampul sistemine aşık olacağımı söyleseler inanmazdım işte öyle bir ürün. viva la technological progress!
  • telefondan kontrol edilebilmesi, iletişim halinde olmaları, zamanlama (açılma-kapanma) ayarları, internet üzerinden ve app ile kontrol vs herşey düşünülmüş bunları bir kenara koyun ki öle bi kenar yok bence en büyük özelliği philips tvlerdeki ambilight teknolojisi ile entegre çalışabilmesi ambilight teknolojisine hayran birisi olarak bu tarz eklentilerle daha neler yapılabilir neler diye düşündüren innovasyonun kralı ufuk açandır
  • yakın zamanda almayı düşündüğüm zımbırtı. philips 'in ilk çıkardığı serinin üzerine yeni birşeyler yapmasını bekledim açıkçası ama adamlar devamını getirmedi, fiyatı da değişmedi. samsung 'un ürünü daha satışta değil, lg 'yi bulup temin etmek zor gibi elde sadece bu ihtimal kalıyor. ampullerin bağlantı performanslarını çok merak ediyorum, kullanan arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim. özellikle bağlantı kopmaları, basit hatalar vs yaşanıyor mu, yoksa çatır çatır stabil bir keyifte misiniz nedir vaziyet.

ayriyetten bu tarz bir ürün için bunu 10 liraya yaparım, 1980 yılında yaparım diyen arkadaşı da yapmaya gönülden davet ediyorum, destekleyeceğim kickstarter linkiyle gelsin ama. böyle saçma bir anlayış var mı arkadaş, o zaman herşeyi hepimiz yapalım ya güzel kafalar. 10 liralık üç tane ledi takıyorsun, bi tane sikko board 'la bunu kablosuz hale çeviriyorsun sonra da utanmadan aha bende yaptım philips gandırıyor sizi diyorsun bu mudur yani olay ?..biz de biliyoruz philips 'in bunu çok düşük maliyetlerle üretebildiğini. ama hafife aldığın philips sadece 2013 yılında 4014 patent almış, ar&ge 'ye en çok bütçe ayıran ilk 10 şirketin arasında adamlar. mevzu bunu ucuza yapıp yapamadıkları değil mevzu adamların bunu bu şekilde seri üretime geçirebilmek için ne kadar çok çalıştıkları. e kusura bakma da yesin pazarın kaymağını. sanarsın adamlar gece evde boş otururken can sıkıntısından 3 tane ledi birleştirip piyasaya sürmüş de biz de burada itin götüne sokacaz. biz bunu yapamayız bizim neyimize demiyorum, yarın bunun aynısını bir türk 'de yapabilir tabiki ama yapanı küçümsemek nedir onu anlayabilmiş değilim.
hesabın var mı? giriş yap