• php sürümünüzü 5.3 ve sonrasına yükselttikten sonra kodlarınız çorba oluyorsa php.ini dosyasında short_open_tags değişkenini off'tan on'a çekerek sunucunuzu resetlemeyi deneyin. 5.3 ile birlikte kısa taglerin kullanımı (<??> ve <?=?>) default olarak off gelmeye başlamış ve bu da kısa tag kullanan kimselerin kodlarını çorba etmekte. bunun haricinde ben php'yi 5.2'den 5.3'e yükseltirken herhangi bir sorun yaşamadım.
  • ayrica bu hayvan, artik kendi icerisinde perl destekliyor.
    bir perl script olusturuyorsunuz(hede.pl), sonra php icerisinden

$perl = new perl();
    $perl->require('hede.pl');

diyorsunuz.
    o kadar?
  • tüm php kodlarımı baştan yazma isteği uyandıran aşmış php versiyonu
  • gözünü sevdiğim php sürümü. geliştiricileri oop mantığını java'ya yaklaştırarak çok doğru bir iş yapmıştır; bizim de dosyalarımızdaki kod sayısı yarıya düşmüştür.

open source birbirini kolluyor, helal olsun.
  • 5.3.0 sürümüyle beraber çok güzel date fonksiyonları (tarihleri ekleme, çıkarma, gün ekleme vs gibi) gelmiştir. strtotime fonksiyonuyla yapılabilen işlemleri oop mantığında date class'ının içine gömmüşler. böylece unix timestamp'in 1970-2038 sorununu da aşmış olduklarını düşünüyorum. bakalım birazdan göreceğim.
  • 5.3 sürümüyle birlikte pass-by-reference olayına da bir yenilik gelmiş. artık bir fonksiyonun içindeyken değişkeni referansla pass etmek istiyorsanız, sadece function definition'da belirtmeniz yeterli oluyor. değişkenin kullanıldığı her yerde & önişaretini kullanırsanız php warning veriyor.
  • (bkz: datetime)
    (bkz: dateinterval)
  • ağız sulandırıcı php versionu...

zend engine 2 el ele sanırım çok kısa süre içinde ortamların kralı olacak.. hatta illa ide isterim diye tutturana bi de zend studio diye bişey yapmışlar, hayırlara vesile, yaradana kurban.

adam gibi object handling, private/protected variable/method, abstract class/method, interface, object cloning, adam gibi constructor/destructorlar, cicisinden exception handling, "__autoload" diye şahane bir hadise, __get() ve __set() methodları gibisinden gayet 'artık biz de obcekt oriyentıdız' mesajı veren hareketler yapıyorlar, takdir ediyorum çocukları.. çıksın bir an önce de kullanalım.
  • php'nin gitgide yaklasan yeni surumu. oop konusu tam olarak yerlesecek (public, private vs... geliyor). ayrica artik jsp vs... gibi derlenen dillere rakip olabilecek kivama gelecegi de soylenenler arasinda.
  • oop konusunu hala oturtamamış (access modifierları eklemişler, iyi güzel. başka?), encoding sorunlarıyla boğuşmaktan gına getiren, geriye uyumluluk ve yeni object tabanlı libraryler arasında sünmüş, çorba olmuş bir php releaseidir.

böyle nereye kadar?
hesabın var mı? giriş yap