• http://www.phpide.de/ adresinden görülebilen ücretsiz php ide'si.
  • hyper text preprocessor web tabanlı programlama konusunda uzman kişi.
  • php scripting dilini kullanarak kod yazan insandir.gonulden baglanir yazdigi dile.
    phpnin fix olan buglari, yayinlanan yeni versiyonundaki her bir yeni ozelligi, en buyuk $enlik kaynagidir bu insan icin.
  • düşük seviyeli* programlama dillerini kulllanan coderlar tarafından sürekli aşağılanan, hor görülen coder türüdür.

"ne o öyle ne malloc kastırıyorsun, ne library derdin var.. yediğin önünde yemediğin arkanda.. herşey hazır geliyor zaten. üç satır çöp yazıyorsun, sonra da utanmadan 'coderım moderım " diye dolaşıyorsun!" şeklinde tacize maruz kalırlar.

öyledir ya: hakiki coder, tüm library'lerini kendi yazar, mümkünse kendi cpu'sunu tasarlar, bu cpu için kendi assembly'sini ve işletim sistemini üretir, işbu oluşturduğu sisteme "karga" adını verir ve ondan başka kuş tanımaz...
  • bir coder asla frameworkün sınırlamaları içierisinde boğulmaz gerekirse frameworkü genişletir, yeni beceriler ekler, soyup soğana çevirir olmazsa yeniden giydirir. herhangi bir protokolün salak dayatmalarına boyun eğmez işine gelirse onları kullanır gelmezse yenisini yazar. kendi bilgisayarını kendisi yapmaz lakin gerektiğinde işletim sistemine driver yazıp deviceı kendi kontrolüne alır. bütün bunları yapabilmek için de ne yazıkki düşük seviyeli bir dil kullanmak gerekmektedir. elbetteki php ile bir çok uygulama geliştirilebilmektedir (bkz: summitz) lakin hiç script le code bir olur mu?

hiç kod yazılmayan bir script dilini kullanarak da coder olunamaz ne yazık ki adından da anlaşılacağı üzere coder olabilmek için code yazmak gerekmektedir.
  • iyisinden olursa gayet iyi coderdır. yinde de ezilir, hep ezilir.
    üstelik bu ezilme, ezenin az okumasından kaynaklanır çoğunlukla:
    genellikle, php coder'ı ezmeye çalışanlar, php'nin bir script dili olduğu gibi bir argümanla konuya yaklaşırlar, oysa http://gtk.php.net/ adresi, gtk widget ortamı destekli stand alone php kodları hususunda bilmeyeni aydınlatacaktır.
    öte taraftan, php'nin i/o hususunda beceriksiz olduğunu düşünen abilerimiz için de şu linkimiz var:
    http://www.php.net/manual/en/ref.dio.php

ayrıca, php coder'ı ezmeye çalışanlar, şundan da şüphesiz bihaberdirler:roadsend php compiler

yine de ezilir php coder.. hep ezilir...
  • unutulmamalıdır ki günümüz şartlarında visual basic de executable bir hale çevrilebilmektedir. bir scriptin executable hale çevrilme işlemine biraz göz atarsak - compiler dersi alanlar hatırlayacaktır- scriptin çağırdığı tüm functionların derlenip framework ün starter kodları eklenme işleminin ardından standart bir compilerın yaptığı işlemkeri yapar.
    bir byte'ın hesabını yapan bir coder için sadece bu işlem bile scriptlerden ve coder yerine memory managemetı hallettiğini iddia eden compilerlardan kaçınma gerekliliğini doğurur. şüphesis coder bir byteın hesabını yapacak gereksiz yere processora yada memorye yüklenmeyecektir.
    bir char arrayi librarydeki bir fonksyona ref parametre olaqrak gönderip dll functionu içerisinde arraya değer doldrup geri dönüldüğünde variableın boyutu değiştiği için çakan bir platform üzerinde code yazmaya çalışmak gwbasic ile işletim sistemi yazmaktan pekte farklı değildir. bu işlem teoride mümkün gözükmekle birlikte pratiğe döküldüğünde çok fazla işlem gücüne ihtiyaç duyacaktır.

php i/o functionları incelediğimizde ( kendileri dio -direct io functions- olarak adlaqndırmaktadır) pecl extantion a ihtiyaç duymaktadır
    bu extantion şu an için sadece windows ortamını desteklemektedir. böyle bir sınırlama bir codera göre değildir. coder yazdığı enginein her platformda compile olmasını tercih edecektir. gui ile uğraşmak ise zaten coderın işi değil designerın işidir. ayrıca kullanılan functionlar c/ c++ kullanılarak geliştirilmektedir. (http://pecl.php.net/) kendi gelişimini yapamayan bir script dili ile coder olmak demek cebraili tanımadan peygamber olmak demektir. http://gtk.php.net/ adresinden c codları indirilebilmektedir. coder adam phpyi kullanan değil geliştirendir. (her coderın kendine ait bir frameworku vardır)
    (bkz: framework)
    (bkz: compiler)
    (bkz: script)
    (bkz: code)
    (bkz: coder)
    (bkz: php)
    (bkz: coder programcı farkı)
    (bkz: birde scripter çıktı başımıza)
    (bkz: iki satır html kasanın kendini coder zannetmesi)
  • php, http://tr.php.net/…faq.general.php#faq.general.what adresinde de belirtildiği

gibi, gömülü bir scripting language olarak ortaya çıkmıştır.
    çıkmıştır çıkmasına da, delini birini kuyuya attığı taş, linux örneğinde de olduğu gibi,

milyonlarca akıllı tarafından hala çıkarılamamıştır. php almış yürümüş ve yalnızca html

türeten bir scripting dili olma hanından yola çıkmış, başka menzillere doğru devam

etmektedir.
    açık kaynak kodun verdiği hızla, birçok değişik (stand-alone ya da değil, php-gtk ya da

değil) birçok php uygulaması ortaya çıkmış, çıkmaya devam etmekte, ve kararlı hale gelip

faydaları da geliştiricilerce tesbit edilen birçoğu da, birçok php sürümünün modülleri

haline dönüşmektedirler.

ayrıca, php'nin esnek dünyası, isterseniz hazır kütüphaneleri size kullandırırken,

beğenmezseniz kendi kütüphanelerinizi de framework'e kolayca dahil etmek için çok çeşitli

yöntemler sunmaktadır: (pear, phpize, vb) ne yazık ki, yalnız windows işletim sistemi için

kod yazan arkadaşlar, kendi frameworklerini genişleterek, şimdilik biraz vakit kaybetmek

suretiyle, kendi kütüphanelerini yine kendileri, elle derlemek zorundalar. yine de merak

edilmesin; açık kaynak kodun nimetleri burada da bu arkadaşlarımızın yanındadır.

(bkz: cygwin) eğer "ben anlamam. kendim yazarım/port ederim" diyorsanız, elbette insanlar

bunu da sevinç ve şükranla karşılayacaktır.
    aynı durum, memory management ve başka konular için de geçerlidir.

artık tartışılması gereken konu, php'nin bir programlama dili olup olmadığı değil, hangi

kategoriye dahil edilmesi gereken bir programlama dili olduğudur.

burada, her kendi framework'ünden başkasına karga demeyenler babında, php'den başka kuş

tanımayan kargalara da lafım olacaktır: junky'nin de gayet yerinde bir şekilde belirttiği

gibi, -hadi doğru anlamış varsayayım kendimi ve özetleyeyim- coder, framework ile sınırlı

olmayan adamdır.
    elbet adamın önüne birgün, framework dahilinde çözülemeyecek bir mesele gelecektir, ve o

gün, o adam, php kaynak kodlarına düşecektir ki, kendileri c dilindedirler. burada da

dertler çözülmüyorsa, bir sonraki adres elbette intel'in asm dosyaları olacaktır. (benim

bugüne kadar dertlerime -c bilen arkadaşlarımız sağolsun; php coder c bilmez ya hep c

düzeyinde bir çözüm bulmuşlar ve bana da çözümü anlatmışlardır. dolayısıyla asm'den daha

altta sorun çözmek beni aşacağı için indirgemeyi burada kesmek zorunda kalıyorum)
    buradaki ayrım, c'yi kötülemek ya da -haşa- küçük görmek değil, varsayılan framework olarak

php kullanan kişilerin aşağılanmasına itiraz etmektir.
    yoksa, elbette c programcıları olduğu gibi php programcıları da vardır. c coderları olduğu

gibi, php coderları da vardır.

vardır da.. hep ezilir php coder...
hesabın var mı? giriş yap