şükela:  tümü | bugün
  • phone ile snubbing kelimelerinin karışımıyla ortaya çıkmış kavram. etraftakiler konuşurken telefonla ilgilenip konuşanları küçük görmeye deniyormuş.

bkz: ‘phubbing’ terbiyesizliğine savaş açalım
  • her fırsatta akıllı telefonunuzun ekranına bakmak ve karşınızdaki kişiyi umursamamak.

cevaplarınız “evet” ise, siz de bir “phubber” olabilirsiniz
    1. cep telefonunuz sürekli elinizin altında mı?
    2. sabah uyandığınızda ilk önce telefonunuzdaki mesajları kontrol ediyor musunuz?
    3. telefonsuz kendinizi eksik hissediyor musunuz?
    4. başkalarıyla birlikteyken gözünüz sık sık telefona gidiyor mu?
    5. sosyal mecrada yazılanları kontrol etmek için sürekli sayfalarınıza giriyor ve her yaptığınızı anında paylaşıyor musunuz?
    6. gece yarısı bile gelen bir maili cevaplamanız gerektiğini düşünüyor musunuz?

kaynak: fatoş karahasan @ milliyet gazetesi
  • yakında tdk sözlüğüne "sanalizm", "dijital realite sendromu" ya da " telesosyopat" a benzer kelimeler kazandıracağını öngördüğüm, ing. birinin yanındaki yerine cep telefonuyla ilgilenmesi anlamına gelen kelime.
  • telefon varken başkalarını yok saymak. "evladım kafanı kaldır bi bırak şu telefonu" diyen ana babalarımızın bahsettiği şey tam olarak buydu, ve phubbing kelimesinde vücut buldu.
  • akıllı telefonların hayatımızı ele geçirmesinin bir başka örneği olan yeni sözcük. bazen ben de bunu yapanlardan biri oluyorum ve o an yaptığım saçmalığı fark edince kendime küfrediyorum resmen. 2 dakika bakmayıver twitter'ına, instagram'dan kaç beğeni almışsın görmeyiver ölecek misin? yediğin yemeğin, sıçtığın bokun fotoğrafını çekme bir kere de. vay efendim en son kim kaçta online olmuş bilsen ne olacak? elimizde telefon olmadan tuvalete bile gidemez olmuşuz meğer. çok kötü insanlara dönüşüyoruz be sözlük, bu teknoloji sağolsun.
  • aynı masada oturduğunuz esnada arkadaşlarınızı hiçe sayıp telefonu kurcalama olarak tanımlanıyor kısaca.
    günümüzde sosyal medyaya bakmak en muhterem örneği.
    bu bir nezaketsizlik davranışı lakin bu durum, fabrika ayarlarından default olarak çıkmış insanlar da var.
    yüzyüze gidilen mekanda, garsondan ilk iş olarak wifi şifresi isteyen arkadaş da buna örnek.
  • şöyle bir siteyle dikkat çekilen zamane hastalığı.
    http://stopphubbing.com/

not: siteye mobil cihazdan girmek gerek; veya zottirik işyeri bilgisayarımla ben beceremedim.