şükela:  tümü | bugün
  • bu başlık ve phuket başlığı altında yazılanların bir kısmını yineliyor olacağım ama yakın zamanda gitmeyi planlayanlara faydalı tavsiyelere.

biz yağışlı sezonda gitmemize rağmen hava konusunda şikayetimiz olmadı. gönlünüz ferah olsun 15-20 dk şiddetli yağıyor ve geçiyor, ortalık hemen kuruyor.

hava sıcak, kalın şeyler götürmenize gerek yok. genel itibariyle ihtiyacınız terlik şort veya mayo ve tshirt kombinasyonu olacak. bir de mevsimine göre yağmurluk faydalı olur (mont değil).

phukette izole bir tatil hayalinde değilseniz patongta kalın. en azından ilk 3 4 gece için rezervasyonu orda yaptırın sonra fikir değiştirirseniz booking.com emrinize amade :)

havaalanından otele transfer için google a phuket src travel yazın. web sitesinden transfer rezervasyonunu yaptırın. online olarak paypal/kredi kartı ile ödeyin. böylece ilk temel sorunu halletmiş olursunuz.

otele yerleşince çıkın her taraf döviz bürosu dolu, 100 usd bozdurun. 1 usd yaklaşık 35 baht. sonra bir telekom mağazasından ais turist kartı alın. 7 gün sınırsız internet 300 baht. böylece hem ilk aşama için para hem de internet hallolmuş olur.

bangla road ünlü caddesi. burada barlar, kulüpler ping pong show vs mevcut. tiger en ünlü mekanlardan biri. içerisinde onlarca ayrı bar var ve hepsinde kızlar masa üstünde, direkte vs dans ediyor. babgla roadda pekçok zevke göre mekan mevcut. biz canlı müzik sevdiğimiz için genelde o tür barları tercih ettik. new york ve mansoon iyiydi. tiger daki barlar bir fırt daha pahalı. örneğin tiger da bira 140-250 baht arası diğerlerinde 100-200 arası markasına göre. pahalı değil ama öyle dehşet ucuz da değil. yani bira 10-17 tl gibi birşey oluyor.

ping pong show cinsel içerikli bir show. temeli kadınların vajinalarından çeşitli maddeler çıkartmasına dayanıyor: pin pon topu, jiletli ip, canlı kurbağa bir kaçı.. izleyicilerin çoğunluğu kadın ya da çift. yani erkek gürüh dolu değil. bangla road da sürekli size bu showlardan satmaya çalışacaklar. dikkatli olun, giriş bedava diyorlar, fiyat ne kadar diyorsunuz söylemiyorlar taki girene kadar. içeri girince fiyat listesi geliyor, gelmezse isteyin mutlaka. bize gelen listede bira 900 baht idi. kararlı olun sağlam pazarlık yapın. ben 2 biraya 1800 yerine 500 verdim mesela ki ederi de bu sanırım. kiliye göre değişir ama iğrençlik sınırında diyebilirim, biz 15-20 dk sonra sıkıldık mesela.

masaj süper ve her yerde. ucuzu pahalısı değişik yerler denedim. olay fiyatta değil masaj yapan da. ben hatunla gittiğim için sonu mutlu olmadı :) amaç masaj ise daha yaşlı ve çirkinlerin olduğu mekanlar daha iyi. sonuç ucuza temiz ve amacınıza uygun masaj yapan yer bulun ve oraya gidin sürekli.

phukette pekçok aktivite var. gitmekte fayda var. her tarafta küçük seyahat acentaları var. onlardan alın, bazılarında pazarlık yapılıyor. sizi gelip otelden alıp geri otele bırakıyorlar. sistem iyi işliyor.

fanta sea: akrobasi ve hayvanlarla yapılan gösteri ağırlıklı bir şov. en pahalı olan bu idi sanırım. yemekli olanı alın açık büfe yemek var. ama restorana gittiğinizde soruyorlar dininizi. ille de helal et olacak demzseniz, yani islami kesim mevzusu, sorduklarında bence müslümanım demeyin. derdiniz biz gibi domus eti yememekse normal açık büfeye dalın daha çok çeşit var. yoksa yine açık büfe ama helal mevzusu bu sefer seçenek azalıyor. bu arada adamlar güzel bir fuar/etkinlik alanı yapmışlar olay sadece show değil tüm mekan güzel. ha ufak bir kıyak, içeri girişte cep telefonlarını topluyorlar. telefonu kapatın ve sorduklarında yok deyin böylece boşuna sıra beklemeyin. vegas showları gibi xray arama vs yok.

simone cabaret: drag queen (gay) müzikal show. ben şahsen çok da ölüp bitmedim olmasa da olur.

fil turu: tavsiye ederim, ölmeden yapılması gerekenlerden :). yarım saat alın fazla bile.
    snake show güzeldi. kobra, piton vs pek çok yılan ile mini şov.
    rafting: aktivite olsun diye aldık ama yol çok uzun, parkur ise kısa bilginize.
    tiger kingdom: kaplanların kafesine girip dokunuyor, sarılıyor fotoğraf çektiriyorsunuz. muhakkak ki bir önlemi vardır ama hayvanlar öyle çok da baygın vs değil. bence hayatta denenmesi gerekenlerden, bu da.

phi phi adası: biz kalışlı olarak gittik. görsel olarak tropik bi cennet. ama yol biraz uzun ve hava kötüyse feribot rahatsız ediyor. eğer kalışlı gidecekseniz transferi otelden almayın çok pahalı, onun yerine pjukete varınca seyahat acentasından alın.

patong plajına pis demişler ki arkadaşlarım da öyle demişti. biz düşük sezonda gittiğimizden midir bilmem oldukça temizdi. en büyük sıkıntı çok sayıda jet ski ve parasail.

ben ki yemek konusunda rahat birisiyim, burda epey sıkıntı çektim. kullandıkları yağ mı ne bilmiyorum ama bize çok sıkıntı yaşattı. son 3 günü pizza ve burger king ile idare ettik.

biz gittik memnun kaldık, tavsiye ederim. bekar erkek grupsanız çok eğlenirsiniz. bu sene epey rus akını vardı (türkiyeye gelemedikleri için mi yoksa zaten mi öyle bilmiyorum). iyi tatiller.
  • genç taksi motorlara güvenmeyin. (yaşlılar uysal) bizim taksim, beşiktaş iskele boyacıları gibiler. onların ayakkabı kutularıyla yola çıkmak gibi bir şey. 70'e anlaşıyorsun indiğin yerde yarım yamalak dilleriyle "tutağzn" tutağzn" diyerek çoğalıyorlar pak-man gibi a.q. ama tiner, bıçak falan yok öyle şeyler.
  • allah aşkına filli magnet getirmeyin.
  • konaklama önerisi için özet bilgi sunayım;

phuket adasının denize girilebilen sahil kısmı batı yakasında, bundan dolayı oteli batı yakasında seçmek gerekiyor.
    konaklayacağınız yeri sahillerin özelliklerine göre seçmenizi tavsiye ederim. ailelerin tercih ettiği yerler karon sahili civarı. lüks konaklama için bang thao sahili yakınları, surin plajı çevresinde oteller mevcut ancak kamala plajı çevresi daha çok sırt çantalılara hitap ediyor, patong sahili ise phuket’in kalbi hem gece hayatı hem sahildeki gündüz aktiviteleri ile konaklama için en yoğun tercih edilen bölge, kata noi sahili çevresi patong’a göre daha sakin ancak gece hayatı olan bir bölge, güney uçtaki nai harn sahili de şnorkel dalışları için uygun sakin bir plaj.
    şuradan phuket gezisi için öneriler ve fotoğraflar bulabilirsiniz.
  • phukette araba kiralamayın bir tane ada zaten nereye sürücen. farklı koylara gitmek istiyorsan motor kiralayın yakıt dahil 40 baht vermiştim o zamanlar. turlara mutlaka katılın. o sizi çok etkileyecektir.
    ayrıca 5 yıldızlı otelde kalmayın gidin temiz bi guest houseda kalın. o atmosferi yaşayın yoksa antalyaya giderdiniz zaten o kadar yol yapmanın bi anlamı kalmıyor.
    son olarak phukete gitmeyin. şu an orasıda arap ve iranlı kaynıyormuş.
    bu amk anlamıyorum sıcak ülkeleri var hala dahada sıcağa gidiyolar mallar.
    yanisi phukette rus ve iskandinav turistler yerini ortadoğu ve çinli turiste bırakmış. ve tabiki türkler. bizim türklerde ordaymış ki ben 6 sene önce gitmiştim bu yazdıklarımı hep onlardan duyup tatil planlarımı değiştirmek durumunda kaldım.
  • günlük turları phuketsrctravel.com adresinden alabilirsiniz. bizzat denemiştir, 6 tur aldım internet üzerinden hiçbir sorun çıkmadı. sokaktan nakit yerine burdan tur almanın üzerinizde nakit kalması açısından faydası oluyor, şahsen bütçemin üzerinde harcama yaptım. paypal üzerinden ödeme yapıyorsunuz, yarım saat içinde voucherı mail atıyorlar. bu süre içinde mail gelmezse adamlara mail atın, bir tanesinde paypal ödemesi onlarda görünmediği için voucher gelmemişti mesela, paypal referans numarasını gönderince ödemeyi kontrol edip voucherı gönderdiler. gelen voucherda sizi otelden alacakları saat bilgisi de yazıyor. 5- 10 dk geçerse panik yapmayın, geliyorlar. zaten ilk tura katıldıktan sonra günlük tur işinin tayland'da ne kadar profesyonel olduğunu görüp kafanızdaki bulutlar dağılacaktır.
  • ilk üçünün; pazarlık yapmak, tüm turlara katılmak, masaj yaptırmadan dönmemek olduğu tavsiyeler bütünüdür.
  • günlük 150 bahta scooter kiralayip plaj plaj gezin.
    günübirlik tur ile mutlaka tachai adasına gidin.
    bol bol yengeç karides istakoz yiyin.
    bucket için.
    bol bol singha ve chang için.
    bamboo tattoo yaptırın.
    civciv gibi avustralyalı hatunlarla sabahlara kadar akın.
    her gün farklı bir masaj yaptırın.
    geceye bangla road üzerindeki barlarda başlayıp caddeyi izlerken üç bes bira ile demlenerek hayatın tadını çıkarın, saat ilerledikçe soi seadragon ya da crazy horse circus'ta kafaları guzellestirip gogo barlarin birinde* bir kaç içki içip kucak dansı yaptırın. sonrasında birbirinden hareketli world-class gece kulüplerinde sabahı getirin.
    kalın, dönmeyin aq.
  • havaalanından patong'a giderken taksiye 800 baht, kata beach e ise 1000 bahttan fazla ödemeyin. yada minibüse binin 200 bahta taksiden 10 dk sonra otelde olun. hergün masaj yaptırın. hesap basit kabataslak 10 baht 1 tl diye hesaplayın kafa rahat olsun.
  • 2-3 gününüzü phuket'ten gidilen parti adası phi phi'de geçirebilirsiniz.