şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cogu zaman otenazi ile karistirilan, tipki otenazi gibi kademeleri olan ancak hastanin ozel istegi uzerine doktor tarafindan olumune yardimci olunmasidir. amerikada sadece oregon eyaletinde legaldir.
 • ötenaziden farkı son adımının hasta tarafından tamamlanmasıdır. ayrıca amerikanın washington eyaletinde de yasaldır.
 • kişinin kendi isteği üzerine hekimin, kişinin kendisinin öldürebilmesini mümkün kılacak ortamı hazırlamasıdır. burada hekim kişiyi doğrudan öldürmemek de uygun koşulları ve ortamı sağlamaktadır. özü itibariyle kişi kendi kendini öldürüyor.
  türkçesi; hekim destekli intihar
 • exit international isimli kurumun, uluslararası hukuki platformda kabul ettirebilmek için gönüllü çalışmalar yürüttüğü eylem. ülkemizde de aktif olsunlar isterdi gönül tabii ama maalesef uzak ihtimal.
 • ölmek isteyen insanlar için en mantıklı yol olabilir bu. sonuçta hiçbirimiz kendimizi daha önce öldürmedik. hangi yöntem ile kendimizi kesin olarak öldürebileceğimizi bilmiyoruz. doktor desteği almadan uygulanabilecek yöntemler ateşli silahlar, yüksek bir yerden atlamak ya da kendini asmak. ölümün kesin olacağı yöntem ateşli silah kullanımı gibi gözükmekte ancak herkesin evinde silah olmuyor. yüksek bir binadan atlanıldığı zaman kesin olarak ölünemeyebiliyor ve sakat kalma ihtimali de var. kendini asmayı denediğinde ise boynunu kırmayı başaramazsan boğularak ölümü beklemek zorunda kalınabiliyor ya da ipi geçirmek için duvara monte edilen vida yerinden çıkabilir gibi birçok yan etmen ölümü zorlaştırabiliyor.

  peki hekim desteği alarak yaşama son verebilecekken üstelik doktor burada sadece sana gerekli malzemeleri veriyor son işlemi yine sen kendin yapıyorsun ve bu işlemin sonucu kesin ölüm ile sonuçlanırken niye insanlar diğer tüm bu yöntemleri kullanarak yaşamına son vermesi bekleniyor. sonuçta ölmek isteyen insanların yaşamını acı çekmeden ve sonucu kesinlikle ölüm olan bir yöntem ile yaşamına son verebilmeli.
 • belçika ve isviçre'nin ötenazi kapsamını genişletip; sadece fizyolojik ölümcül kronik hastalıkları değil çeşitli psikiyatrik bozuklukları da kapsamına almasıyla; artık isteyene doktor yardımıyla steril, nispeten ağrısız, sakin bir ölüm hizmeti de sunuluyor. bu ülkelerde 'suicide tourism' denen bir kavram bile oluşmuş durumda.
  sadece yaşlı kanser hastaları veya organ yetmezliği yüzünden yıpranmış insanlar değil; bizzat hayatta olma halinin yıprattığı genç insanlar da başvuruyor bu yardım için. yıllarca tedaviye yanıt vermemiş duygudurum bozuklukları, dissosiyatif ve psikotik bozukluklar, anksiyete bozuklukları, belki nörodejeneratif hastalıklar bunun başlıca sebebi olabiliyor.
  melankoli halinde, apatik ve tepkisiz birey zaten bir yere kadar öldürmüş oluyor kendisini belki; nefes alıp vermeyi durdurmak kalıyor geriye.

  bazen de insanlar her şey ayarlanıp günleri belirlendikten sonra, sırf bu ölümü bekleyişin etkisiyle yatışıp sakinleştiklerini ve artık ölmek istemediklerini söylüyor ve her şeyi son anda iptal etmeye karar veriyor; böylece bu intihar planlama eyleminin kendisi bazı vakalarda kendi sebebini tedavi etmiş oluyor yani.
  çeşitli sebeplerle eylemin ilk uygulayıcısı olduğunu iddia ettiğim sokrates kana kana baldıran içerken, günümüzde pentobarbital denilen kesin ve etkili çözüm kullanılmakta.
  bu arada doktor hastaya bunu tedarik edip ulaştırmak ve prosedürü izlemekle yükümlü, son karar ve ilaçları alma kısmı yine hastanın elinde. bu yönüyle ötenaziden biraz farklı, kimse merhametten ötürü başkasına bunu yapmıyor, isteyen intiharını tıbbi hijyen ve sükunet altında gerçekleştirmiş oluyor sadece.
 • ayni zamanda assisted dying olarak da gecen durum.

  su an icin legal oldugu ulkeler; belcika, isvicre, kolombiya, ingiltere, galler, luksemburg, kanada ve amerika'nin bazi eyaletleri.

  ileride muhtemelen cogu ulkede legal olacak.

  destekledigim bir durum mudur? sahsen desteklemem ama zor bir karar. cok hastasin her gun ayri bir aci, senin yasadiklarinin disinda aile ve arkadaslar icin de aci bir durum.
 • desteklediğim bir mevzu.

  ileride bir gün kendimi öldürüp intihar süsü vermek istemiyorum.

  hayata gelmeyi biz tercih etmedik. ama bu bedenin ölümü konusunda bir tercihte, tasarrufta bulunabilmeliyiz.

  kendi kendine intihar etmeye çalışanlar, kendilerine akıl almaz acılar çektirebiliyor.
  veya birilerinden bir şeylerden intikam almaya yönelik agresif verilen kararlardan kaynaklanabiliyor.

  öyleyse:
  - intihar sebebinin doktor ve psikiyatr'lar tarafından incelenmesi, uygun bulunursa da
  - konuda bilgili ve tecrübeli bir profesyönel tarafından yaşamın acısızca sona erdirilmesi

  gerekir. bence bu tartışma konusu bile değildir. yaşamdan el etek çekmiş, fiziksel ve ruhsal acı içerisindeki bir bireye az daha dayan, intihar edersen bak cehenneme gidersin gibi işkenceci tavırlar çağdaş değildir bence. insanlığa da sığmaz.