şükela:  tümü | bugün
 • bitcoin başlığında hakkında şöyle bir girdi girilmiş coindir.
 • 2008'lerde bitcoin için yazılanlar ile şimdi bu tarz coinler için yazılanlar arasında pek fark yoktu muhtemelen geriye dönük bir araştırma yapacak olursak. ne var ki, bitcoine o yıllarda küçük ölçekli yatırım yapabilenlerin şimdi milyon dolarları olduğunu söyleyebiliriz rahatlıkla.
  ben demiyorum ki, bu coin şu kadar artacak, bu kadar market hacmine ulaşacak vs. elbette ki projesine bakmak lazım, white paper ını okumak gerekir. çok büyük gelecek de vaadedebilir, hiçbir şey de olmayabilir. belki büyük borsalarda dahi işlem göremeyecek hiç. ama öyle coinler var ki şu anda piyasada fiyatına bakmaksızın çok büyük gelecek vaad eden. adını bile çoğumuz daha duymamıştır bile belki.

  crypterium mesela. bu coin in market hacmi şu anda 600 bin dolar seviyelerinde. fiyatı desen 40 cent civarında. lakin öyle bir proje ki, bir ayda 100-200 dolarları görme potansiyeli var. kim bilir bilmediğimiz kaç coin vardır böyle.

  kısacası demek istediğim şu, doğru yatırım eninde sonunda kazandırır. bu hiç değişmedi, değişmeyecek.

  edit:imla.
 • özellikle forumlarda okuduğum üzere hakkında halen bilgi eksikliği olduğunu gördüğüm proje. bu konuda projeye katılmayı düşünenler için bir fayda sağlamak babında bir ön bilgi verelim:

  ---------------------
  sorumluluk reddi #1: pi halen beta sürecindedir.

  pi network beta sürecindedir. proje yapım/üretim aşamasındadır ve bu, hatalar olduğu/olabileceği ve bazı detayların halen değişim içinde olduğu anlamına gelmektedir.
  çoğu kripto projesi saf teoriden başlarken, pi network teoriyi insan merkezli tasarım ile dengeleme arayışı içindedir (ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için gerçek insanlarla test etmektedir). katkılarınız ve sabrınız, topluluğumuzun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak ürünleri birlikte geliştirmemizde önemli rol oynayacaktır.

  sorumluluk reddi #2: pi bedava para demek değildir.
  başarısı üyelerinin müşterek katkılarına bağlı olan uzun dönemli bir projedir. pi sıradan insanların günümüzde bankalar, teknoloji devleri (facebook, amazon, vb.) ve diğer aracılara giden ekonomik değeri fazlasıyla eline geçirmesine yardım etmeye adanmıştır ve üyelerinin müşterek katkılarına bağlıdır. çabuk para kazanmak istiyorsanız lütfen başka yere bakın.

  pi sıradan insanlar tarafından yine bu insanlar için telefonunuzda kazabileceğiniz (kazanabileceğiniz) yeni bir kripto para birimidir. kripto para birimleri hükümetler veya bankalar yerine topluluk tarafından sürdürülen ve güvence altına alınan yeni bir dijital para formudur. günümüzde bu para biriminin güvence altında olmasına yardım ederek ve pi'nin güvenilir ağını genişleterek pi kazabilirsiniz (kazanabilirsiniz). sıradan insanların bitcoin gibi bir çok kripto para birimine erişimi ve bunları kullanımı oldukça zorken, pi kripto para birimlerinin gücünü avucunuzun içine koyuyor.

  ** bu gerçek mi? pi bir dolandırmaca mı?
  pi bir dolandırmaca değildir. sıradan insanlara kripto para birimlerine çok daha fazla erişim sağlamak üzere stanford mezunlarından oluşan bir takımın özgün çabasıdır.

  pi kurucu takımı her biri stanford'ın blockchain topluluğunun kurulmasına katkıda bulunmuş stanford doktora mezunu iki kişi ve işletme yönetimi yüksek lisans'ı mezunu bir kişiden oluşuyor. projenin başarıya ulaşacağının garantisini veremeyiz fakat bütünlüğün yüksek standartlarını sağlarken ortak hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere elimizden gelen en iyi çalışmayı sunacağımıza söz veriyoruz. hakkımızda daha fazla bilgiye uygulama ana menüsündeki "kurucu takım" sayfasından ulaşabilirsiniz.

  ** bu uygulama nasıl çalışıyor? nasıl daha fazla pi kazanırım?
  bu uygulama pi topluluğuna basit katkılar sağlayarak pi kazanmanıza olanak sağlar. kazandığınız pi miktarı katkınızla beraber artar.

  ** pi kazanmak için her 24 saatte bir giriş yapıp kazımı başlatmak üzere yıldırım sembolüne basın. kazım yaparken güvenilir arkadaşlarınızı ve ailenizi topluluğa katılmaya davet ederek saatlik kazancınızı arttırabilirsiniz. 3 günlük kazımdan sonra güvenlik çemberinizi oluşturarak kazancınızı arttırabilirsiniz. bu çember ağın genel güvenliğine katkıda bulunacaktır. ağa önce dahil olan üyelerin, kendilerinden sonra gelenlerden daha yüksek oranla kazım yaptığını aklınızdan çıkarmayın.

  ** kazım yapmak için uygulamayı açık bırakmanıza gerek yoktur. pi kazmak telefonunuzun performansını etkilemez, pilinizi tüketmez ve internet veri paketinizi harcamaz.

  ** peki pili veya veri paketini tüketmeden nasıl kripto para kazımı yapabiliyoruz?
  bitcoin gibi pow algoritmasını kullanan kripto para birimleri gibi enerji harcamak yerine pi, defterini üyeler birbirlerini güvenilir olarak teyit ettiğinde güvence altına alır.

  bu, işlemi kimin yapacağına karar veren birbirine kenetlenmiş bir "güvenlik çemberleri" ağı kurar. bu yeni yaklaşım mevcut sosyal bağlantılarınızın kaldıracıyla, finansal bedeli olmadan, pil tüketmeden ve gezegendeki ayak izinizi en hafif seviyede tutarak cep telefonu üzerinden kripto para madenciliği yapmanıza olanak sağlar. daha isabetli ve detaylı açıklamalar için white paper'daki teknik bölümü okuyunuz.

  ** erken üye olanlar neden daha yüksek oranla kazım yapıyor?
  erken üyeler kendilerine en çok ihtiyaç duyulan dönemde ağa katkıda bulundukları için daha yüksek oranla kazım yapar.

  pi dünyanın en geniş ölçekte kullanılan ve dağıtılan kripto para birimi olmayı hedeflemektedir. pi bu hedefini gerçekleştirmek için başarısını sağlama almak üzere en önce üye olanları katkıda bulunmaya teşvik eder. kazım oranı erken katkının önemini yansıtmak üzere ağa yeni insanlar katıldıkça azalır. şu anda temel kazım oranı aktif kullanıcı sayısı 10 sayısının her yeni kuvvetine ulaştığında yarılanmaktadır. bu oran, ağ belirli bir kullanıcı sayısına ulaştığında (ör. 10 milyon veya 100 milyon) sıfırlanacaktır. o noktadan itibaren madenciler aynı bitcoin'de olduğu gibi yalnızca işlem ücretleri üzerinden ödüllendirilmeye devam edecek ve madencilik ödülü kazanmayacaktır.

  ** pi'nin değeri nedir?
  bugün pi 2008 yılındaki bitcoin gibi 0 dolar / euro / tl vs.dir. pi'nin değeri ağın üyeleri tarafından sunulan zaman, ilgi, ürün ve hizmetler ile desteklenecek.
  pi üyeleri bahsedilen bu değer, ürün ve hizmetleri ortak bir para birimi etrafında toplayarak genellikle bankalara teknoloji devlerine (facebook, amazon vb.) ve aracı kurum ve kuruluşlara giden finansal değeri ele geçirecektir.

  bugün bu para birimini dağıtıp topluluğu oluşturarak ve güvenliğini sağlama alacak teknolojiyi geliştirerek bu dijital para birimi ve pazarın altyapısını hazırlıyoruz.

  ** pi'yi çekebilir miyim? çekim için nasıl bir zaman çizelgesi var?
  hayır henüz pi'yi çekemezsiniz. çekim ve/veya diğer para birimleri ile takası pi tamamen merkeziyetsiz blokzincire geçtiği 3. aşamada yapabileceksiniz.

  pi 1. aşamayı "dünya pi günü"" olan 14 mart 2019 tarihinde başlattı. 1. aşama boyunca bakiyeleriniz 3. aşama mainnet geçişinde karşılık bulma garantisi ile kaydediliyor. kötü niyetli kişilerin sahte hesaplarla ürettiği pi'yi temiz hesaplara geçirip hesap doğrulama aşamasından geçmesini engellemek için mainnet'e kadar pi transferleri kısıtlanmış olacak. proje geliştirmesinin kesinleşmiş zaman çizelgesini halen daha iyi hale getiriyoruz. daha detaylı bilgilendirme için white paperın "yol haritası" bölümüne göz atın.

  ** pi'nin ne zaman bir değeri olacak? ne zaman pi'yi "gerçek" paraya çevirebileceğim?
  pi sahipleri varlıklarını ya pi pazarı üzerinde ürün veya hizmet satın alarak, ya da euro dolar vb. itibari paralar ile takas ederek "gerçek" paraya dönüştürebilir.

  1) sahip olduğunuz pi ile direkt olarak ürün veya hizmet satın almak. pi network, üyelerinin pi harcayarak ürün ve hizmet satın alabilecekleri bir p2p (eşlerarası) pazar oluşturuyor. uygulama içi bu transferleri deneyimlemeye 2019 4. çeyreğinde başlamayı hedefliyoruz.

  2) pi'ye itibari paralar ile takas etmek. binance, coinbase, kraken vb. kriptopara borsalarının pi'yi ne zaman listeleyeceği pi kurucu takımının elinde olan bir şey değildir fakat mainnet’e geçeceğimiz projenin 3. aşamasında pi takas edilebilir duruma gelecektir. bu noktada borsalar pi'yi listelemeye karar verebilirler. bu sırada pi'nin kurucu takımı 3. aşamaya ulaşmak üzere teknik yol haritasını projeye adapte etmeye odaklanmıştır.

  ** birden fazla cihazda kazım yapabilir miyim? ağ sahte hesaplar, botlar vb. kaynakların pi kazanmasını nasıl engelliyor?
  hayır, birden fazla cihazda pi kazımı yapamazsınız. ağın, herkesin yalnızca bir hesabı olması konusunda kuralları katıdır. pi sahte hesaplardan kazım yapılmadığını güvence altına almak üzere çok yönlü bir strateji kullanmaktadır.

  öncelikle pi ağı cihazın bir insan tarafından mı yoksa makine tarafından mı yönetildiğini algılamak üzere google'ın recaptcha v3 modülünü kullanıyor. bu teknoloji çoğu kullanıcı için gerçek insan olduklarından dolayı tamamen görünmezdir fakat botlar google algoritması onları yakaladığında bu doğrulama modüllerini görmeye başlar. zamanla gerçek insanların madencilik davranışlarını, botları tahmin etmek üzere kullanan bir makine öğrenme programı geliştiriyoruz.

  ikinci olarak pi'nin onay algoritma gereksinimi olan güvenlik çemberleri sahte hesapları tanımlamayı gerçekten kolay hale getiriyor. sahte hesaplar güvenlik çemberlerinde kendilerini işaret eden yeterli sayıda gerçek hesap içermezler. en iyi ihtimalle sahte hesaplar ağın geri kalanından çok az sayıda işaretçi alırken genellikle birbirlerini işaret ederler. bu normal dışı durumun bilgisayar algoritmalarıyla farkedilmesi oldukça kolaydır.

  son olarak ise pi 3. ve son aşaması olan mainnet’e geçtiğinde yalnızca gerçek bireysel kullanıcıların birikimleri onaylanıp blokzincir üzerinde değerlenecek. başka bir deyişle, eğer bir şekilde bazı bot aktiviteleri kaçırılmış olsa bile kullanıcı doğrulama işlemi bu sahte hesapları gerçek insan gibi bildirimde bulunamayacakları için eleyecek. şu an için minimum düzeyde müdahil olunacak merkeziyetsiz kyc uygulamalarını araştırıyoruz.

  ** bu uygulama bir cüzdan mıdır? genel ve özel anahtarlarımızı saklayacak mıyız? gelecekte pi'yi depolamak üzere harici bir cüzdan kullanabilecek miyiz?
  evet, telefonlarınız mevcut hesaplarınıza (telefon no - facebook) bağlanmış bir şekilde kripto para cüzdanı olarak işlev görecektir.

  diğer bütün genel blokzincirlerde olduğu gibi pi blokzinciri de uygulama içi ve harici cüzdanlarda pi'yi depolamanıza, gönderip almanıza ve blokzincir üzerinde direkt işlem yapmanıza olanak sağlayacak. bu 3. aşamada gerçekleşmek üzere planlanmış bir fonksiyon. projenin 3. aşaması boyunca genel ve özel anahtarlarınızın tam sahipliğine erişme seçeneğiniz olacak. (şu anda 1. aşama olan paranın dağıtılması aşamasında olduğumuzu, sonrasında 2. aşama olarak testnet'e geçeceğimizi ve son olarak 3. aşamada kendi mainnet'imize geçiş yapacağımızı bu noktada hatırlatmak isteriz)

  pi sıradan insanlar tarafından daha erişilebilir olmayı hedefliyor ve bu hedef doğrultusunda bu entegre arayüz oluşturuldu. aşamalı uyarlamayı da yine sıradan insanların kullanımını kolaylaştırmak üzere tercih ettik. hala projenin ilk zamanlarındayız ve önümüzdeki uzun yol için heyecan duyuyoruz.
  -------------------------
  daha ilk zamanlardan avantajli durumda coin mining e başlamak isteyen, kripto piyasalara ilgi duyan ama reelde
  yatırım yapmaktan çekinen kişiler var ise yardımcı olabilirim. pi network e katılım hususunda her türlü bilgi ve teknik destek için mesaj kutumu yesillendirmeniz yeterli dostlar.
 • hakkında arama yaparken şöyle bir şeye denk geldiğim fakat piyasaya girmediği söylendiği için ne anlama geldiğini bilmediğim coinimsidir.
 • yil 2020 hala scam coin ref kodcularini gormemizi saglayan baslik.
 • bugün bir arkadaşımın önerisi hatta ısrarı ile katıldığım faili meçhul olaylar zinciri.

  herkes birbirinden duyduğunu, aynı şeyleri söylüyor.

  bakalım, göreceğiz.
 • internete ihtiyaç duymadan nasıl kazılabiliyor allah aşkına?
 • aralık ayında işleme geçeceği konuşulan ve bir umut para kazanırız diye cep telefonundan kazma işlemi yapılan coin çeşiti.
 • an itibariyle 550 binden fazla kullanıcıya (miner) ulaşmıştır. hedefin 100 milyon kullanıcı olduğu düşünülürse proje daha çok başındadır.

  sabredip kazmaya devam edenleri 10 yıl sonra *balina* olarak nitelendireceğiz.