şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: pi)
 • turkce'de 3.14159265... diye giden bir sayidan bahsederken, yaygin olarak kullanilan bir ifadedir.

  eksi sozluk'te baslik tasima isinin yapilma sekliyle ilgili bir oneriyi de akla getirmistir bu ifade. onerinin tam metni soyledir:

  "bir basliktaki entry'lerin baska bir basliga tasinmasiyla ilgili karari 'yetkili merciler' verecek olsa da, bu karar, o basligin altina yazmis insanlarin bu konudaki fikirlerini aciklamalarina olanak verdikten sonra verilse, daha guzel olmaz mi? boylece hem basligin o anki halinin altinda anlamli olan, ama yeni haline tasindiginda sacma gorunecek entry'lerle ilgili sorunlarin onu alinir (simdi degil, ama daha once boyle durumlar yasanmistir), hem de tasinma isleminin moderatorlerin dusunmemis olabilecekleri kimi sakincalari hakkinda bilgi/fikir paylasiminda bulunulmus olur. bunun icin tasima isleminden once baslik altinda entry'si bulunan yazarlara toplu olarak, 'bu basliktaki tum entry'leri suraya tasimayi dusunuyoruz, buna bir itiraziniz varsa lutfen su tarihe kadar su kisiye mesaj atin', seklinde bir mesaj atilmasi yeterli olacaktir. bu turden bir yaklasim, pratik yararlarinin yaninda, emek verip o basligin altina yazmis insanlara karsi nezaketin geregi de degil midir?"

  bu uzun cumleli onerinin dile getirilmesine vesile olmanin yaninda, eksi sozluk'teki varligiyla guldururken dusunduren, ve henuz hakkinda girilmis entry'ler herhangi bir yere tasinmamis bir baska ifadenin de kardesidir bu ifade: en uzun pi sayisi.
 • (bkz: elma meyvesi)
 • bir sayıdan çok daha fazlası pi sayısı (bkz: matematik)
 • düşmanlığı, misafirperverliğe dönüştüren mucizevi sayı:

  (bkz: hostility)
  (bkz: hospitality)
 • virgülden sonrası sonsuza kadar gittiği için içinde telefon numaranızı, tc kimlik numaranızı, ilkokul numaranızı, doğum tarihinizi vs. bulabileceğiniz mükemmellikte bir sayıdır.
 • dairenin çevresinin çapına bölümünden elde edilen orandir. pi sayısının virgülden sonraki en fazla basamağını hesaplayabilmek üzere birtakım yarışmalar yapılmaktadır. şu an rekorun virgülden sonra 73 milyar basamak olduğu bulunmustur. en uzun pi sayısı burada size fazlasiyla yeticek kismi bulunmaktadir.
 • baska bi sayi icin bu kadar yalvarmadik.
  - hocam 3alsak ya , nolur ?
 • bir ceza şarkısı oouv yeahh.

  sözleri de şöyle;

  "yyyeee haa yyee şimdi başla hadi başla
  her zaman record'da oldu mic im birak beni be kolpa bu son şarkı bu bol keseden iyi rap mi değil mega bi rap bu bak yere serer bu mike tyson bu mekanizma bu matematik al say düşmanı sorma bana düşman al say ben farklı ben pi sayısı yoksa olmaz bu denklem fazla naza dayanmaz şive sen kes kısa bana sıra geldi ben express 1000 gb adıma denk her harf adıma denk bir harf olmadı olmaz o korktukça gül solar ama ben korkmam problem çok çözülmesi gereken ona göre bi problem yok çünkü bana göre ben bi backrangla yere serer adamı hangi rapçi beni yıkabilir adamım rapimi ne sandın lan beni ne sandın ucuz eleştrilerini bi kağıda sardın bugünü yaz ki bi kenara okusun veledin sonra sana dönüp baba acaba bu ne desin a)elazığ,diyarbakır, adana antep b)buzhol babylon bi de hilton b şıkkını görebilecek var art niyet ama a şıkkına bakabilen görür elbet d)walk ezecek hepinizi rap mi boş sence yoksa sen mi biraz hoşsun bence sen bi kıvır hadi jüri coşsun sex güzel ama rap daha da bi hoştur rapimi yer misin?ceza der misin? akıl vermesin bana hiç kimse sen yol ver ezmesin ceza s*kmesin plakam yerli ve sen kek misin?
  kaybettim yolumu ve pusulam yok kin kusulan yola çıkana da pusu bol osuran kılavuzun cemaati nasıl olur haklıysa kurt kusuru büyük ie kuzudur.(*2)" *
 • kanser eden bir sayı kavramıdır..