şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
 • dairenin umrunda değildir.
 • işsizliktir.
 • ben hep üç aldığımdan çok da etkisi olmuyor*
 • tanzim satışlarında pazartesiden itibaren 2 olarak alınabileceği duyurulmuştur...
 • bilimin her türlü uğraşını destekliyorum ama bunun ne gibi bir katkısı olacak henüz anlayamadım. 2019'a damga vuran işsizliklerden birisi demekten öteye gidemeyeceğim

  edit : çeşitli argümanlarla cahilliğimi gideren yazarlara teşekkürü bir borç bilirim. bilimde her şeyin bir anlamı var işte ilk bakışta göremiyorsun. arabayı görüp asla atın yerini dolduramaz diyen adam gibi hissettim kendimi.
 • haber detayında belirtildiği gibi uzay çalışmalarında kullanılmak üzere hesaplanmıştır. virgülden sonra 32 trilyon basamak da olsa pi sayısının kullanıldığı uzay hesaplarında pi sayısı başka katsayılarla çarpıldığında bu virgülden sonraki 32 trilyonuncu basamak büyür ve daha önemli hale gelir.

  basit mukavemet hesabı yaparken bile pi'yi 3,14 almak ve hesap makinesinin üzerindeki pi sayısını kullanmak arasında fark oluşuyor. çok hassas uzay hesaplarında pi sayısının daha çok basamağının girilmesi eminim hassasiyeti artırmak açısından daha önemlidir.
 • 3 alma geyiği yeterince dönmüş ama ufak bir not düşmekte fayda var. siz pratikte istediğiniz kadar 3 alın, eğer hassas bir üretim işlemi için bunu yapıyorsanız sıçtığınızın resimidir. *

  diğer yandan 31 trilyon basamağını hesaplamak işsizlik gibi gözükse de çeşitli amaçlara hizmet edebilir: bellek ve işlem gücü kapasite testleri (benchmarking)-performans ölçümleri ve olası algoritma iyileştirmeleri- ve böyle bir irrasyonel sayının modellenmesi vb.

  kısacası kahvedeki amca edasıyla çok da atıp tutmamak gerek.

  deneysel bir çalışmadır.
 • pi sayisinin virgulden sonra 10 . basamaktan sonra kullaniminin pratik bir faydasi yok hicbir alanda.
  yqni en hasas uzay ucuslarinin hesaplarinda bile 10 basamak kullaniliyor.
  sallamadan yazin yani.
  bir de pi sayisinin basamaklari icinde her sayi yoktur. yani benim telefon numaram veya tck numaram olabilir de olamayabilir de.
  pi irrasyonel bir sayidir. bunu da sallamayin.
  yeter be.
 • düşünülenin aksine yararlıdır.

  pi sayısının basamaklarının değişmemesi üzerine kurulu dosya sistemleri geliştiriliyor. daha çok basamak hesaplandıkça içinde bulunabilecek veri kombinasyonları çoğalacak.

  örneğin bir görselin binary datasını rakamlarla ifade edebiliyor olalım ve bunu pi sayısı içinde bulduğumuzu varsayalım. görselin içeriğini hard diskte tutmak yerine pi sayısı içindeki yerini tutabiliriz. teorik olarak büyük boyutlu hard disklere ihtiyacımız kalmayabilir.

  şu anki teknolojiyle çok verimli olmasa da, ileride quantum işlemcili bilgisayarlarla çok daha hızlıca bu veriler bulunabilir.

  örnek: https://github.com/philipl/pifs

  edit: tamamı bulunmasa da parçalara ayrılıp bunlar tutulabilir. yine performans önemli ama gelecek teknolojilerle mümkün olabilir.
 • (bkz: niye amk)
27 entry daha