şükela:  tümü | bugün
 • haber detayında belirtildiği gibi uzay çalışmalarında kullanılmak üzere hesaplanmıştır. virgülden sonra 32 trilyon basamak da olsa pi sayısının kullanıldığı uzay hesaplarında pi sayısı başka katsayılarla çarpıldığında bu virgülden sonraki 32 trilyonuncu basamak büyür ve daha önemli hale gelir.

  basit mukavemet hesabı yaparken bile pi'yi 3,14 almak ve hesap makinesinin üzerindeki pi sayısını kullanmak arasında fark oluşuyor. çok hassas uzay hesaplarında pi sayısının daha çok basamağının girilmesi eminim hassasiyeti artırmak açısından daha önemlidir.
 • 3 alma geyiği yeterince dönmüş ama ufak bir not düşmekte fayda var. siz pratikte istediğiniz kadar 3 alın, eğer hassas bir üretim işlemi için bunu yapıyorsanız sıçtığınızın resimidir. *

  diğer yandan 31 trilyon basamağını hesaplamak işsizlik gibi gözükse de çeşitli amaçlara hizmet edebilir: bellek ve işlem gücü kapasite testleri (benchmarking)-performans ölçümleri ve olası algoritma iyileştirmeleri- ve böyle bir irrasyonel sayının modellenmesi vb.

  kısacası kahvedeki amca edasıyla çok da atıp tutmamak gerek.

  deneysel bir çalışmadır.
 • pi sayisinin virgulden sonra 10 . basamaktan sonra kullaniminin pratik bir faydasi yok hicbir alanda.
  yqni en hasas uzay ucuslarinin hesaplarinda bile 10 basamak kullaniliyor.
  sallamadan yazin yani.
  bir de pi sayisinin basamaklari icinde her sayi yoktur. yani benim telefon numaram veya tck numaram olabilir de olamayabilir de.
  pi irrasyonel bir sayidir. bunu da sallamayin.
  yeter be.
 • düşünülenin aksine yararlıdır.

  pi sayısının basamaklarının değişmemesi üzerine kurulu dosya sistemleri geliştiriliyor. daha çok basamak hesaplandıkça içinde bulunabilecek veri kombinasyonları çoğalacak.

  örneğin bir görselin binary datasını rakamlarla ifade edebiliyor olalım ve bunu pi sayısı içinde bulduğumuzu varsayalım. görselin içeriğini hard diskte tutmak yerine pi sayısı içindeki yerini tutabiliriz. teorik olarak büyük boyutlu hard disklere ihtiyacımız kalmayabilir.

  şu anki teknolojiyle çok verimli olmasa da, ileride quantum işlemcili bilgisayarlarla çok daha hızlıca bu veriler bulunabilir.

  örnek: https://github.com/philipl/pifs

  edit: tamamı bulunmasa da parçalara ayrılıp bunlar tutulabilir. yine performans önemli ama gelecek teknolojilerle mümkün olabilir.
 • (bkz: niye amk)
 • verilerin hafızaya işlenirken kapladığı yeri azaltması amacıyla böyle bir işe girildiğini okumuştum bir yerlerde. şöyle ki bu pi sayısının içinde her uzunlukta ve farklı kombinasyonda sayıların var olduğuna inanılıyor. mesela en yüksek kalitedeki fotoğraf bile hafızaya 1ve0dan oluşan çok uzun sayı kombinasyon dizilimi olarak aktarılır. adamlarda diyorki biz bu resmi böyle tek tek uzunca 1-0 olarak yazdıracağımıza böyle bir kod zaten pi sayısının 55trilyonunca basamağı ile 65 trilyonununca basamağı arasında var. eğer o koca fotoğrafın kodlamasını 1-0 olarak uzunca yer kaplayacak şekilde değilde atıyorum pi’’55trlyon,65trilyon’’ olarak kodlarsak aynı işi yapmış oluruz. olay benim anladığım kadarıyla bundan ibaret. evden işe gitmek için arabaya binerken üst komşunun aa bende oraya gidiyorum gel atiyim seni demesi gibi bir olay.
 • boş bakkalın değişik alanlardaki tezahürüdür.
 • söze dökmek 332,064 yıl alan bir buluş kimse kusura bakmasında hiçbir şeye yaramaz*. tamam dünya karmaşık bir düzendir de neredeyse bir organizmanın evrimini tamamladığı bir sürede söylenen bir şey rekorlar kitabına sokmaktan başka bir şey yapmaz bence ama @jdmworks'un dediği de baya mantıklıymış.
 • jdmworks nickli yazarın iki üst entryde güzelce açıkladığı üzere işsizlik değil son derece işe yarayacak bir gelişmedir. bunu anlamayan gerçek işsizler için ne desek boş
 • bir matematikçi olarak pi nin virgülden sonraki kısmının o kadar duyarlılıkla nasıl hesaplandığıdır. yani ne yapıp pi sayısını hesaplıyorlar diye sorarım kendime.

  1-aklıma sadece bir çember gelir çevresini ölçüp çapına bölmek, o da rasyonel bir sayıdır, rasyonel sayı ise sonsuza götürmez seni.
  2- o çemberin çevresini ve çapını ölçerken çok hassas ölçümler yaptın diyelim yine mümkün olmayacak, yine tanımlı bir değer bulunacak.
  3-pi sayısı rasyonel sayılarla net ifadesi belirsizliğini korurken, bir çemberi düşünecek olursak, ya çevresinin tam değerini biliriz ya da çapının. asla bu ikisini aynı anda bilmemiz mümkün olmayacak.
  4- gündelik rakamlarla birlikte, varlığıyla bizi onurlandıran e, 0,i,1 ve pi sayılarının birbirleriyle olan münasebetleri ile rasyonel değer arayışına girsek, uzun yıllar daha matematik okuma hevesine ve heyecanına sahip olmalıyız.(e^i.pi+1=0)