şükela:  tümü | bugün
  • kendisi maalesef türkiye'de gündem olamadı fakat özellikle italya ve almanya'da büyük olay oldu.

pia klemp 35 yaşında bir biyolog ama aynı zamanda bir aktivist. öyle boş boş protesto yapıp dağılan aktivistlerden de değil, kendisinin bir botu var ve akdeniz'i geçmeye çalışırken boğulma tehlikesi yaşayan mültecileri kurtarıp onları italya sahillerine bırakıyor. dolayısıyla onlarca mültecinin avrupa'ya yasal olmayan bir şekilde girmesini sağlıyor. şimdiye kadar binden fazla kişiye bu şekilde yardım etmiş.

şimdi başı belada çünkü kendisine dava açıldı. bu da davayla ilgili bir haber:

--- haber ---

neredeyse 60 bin kişi italya'nın pia klemp'e ve ekibine açtığı cezai işlemleri iptal etmesi için dilekçe imzaladı.

yaptığı bir röportajda klemp sicilya'da illegal göçe yardım etmekten dolayı suçlandığını ve yakında bir dava açılacağını söyledi.

italyan avukatının söylediğine göre "20 yıla kadar" hapis cezasına çarptırılabilir.

klemp, davayı avrupa insan hakları mahkemesi'ne kadar götürebileceğini söyledi.

2017 yazında teknesi yakalandığından beri soruşturma altında ve hükümet italyan sularında denize açılmasını yasakladı. klemp o teknesiyle binden fazla insanı boğulmaktan kurtarmıştı.

klemp insanları kurtarmak için biriktirdiği ya da yardım olarak alabileceği tüm parayı davaya harcamak zorunda kalmaktan korkuyor. ama onun için en kötü olay, zaten denizden kurtarma çalışmalarının tümüyle yasaklanmış olması.

klemp bu konuda sadece italya'yı değil, tüm avrupa birliği'ni suçluyor.

...

--- haber ---

kaynak deutsche welle
    imza kampanyası

kendi düşüncem:

bu şekilde yasa dışı işlerin yapılmasına kişisel olarak karşıyım. yanlışları başka yanlışlar yaparak düzeltmek uzun vadede kesinlikle sonuç vermez. ama avrupa birliği'nin de o insiyatifi alıp mülteci sorunu üzerine ciddi adımlar atması gerektiğine inanıyorum. tabii bu pek mümkün görünmüyor. pia klemp hanımefendi ceza almasın isterim ama toplum baskısı yasaları ne kadar bükebilir, bilmiyorum...
  • ülkemizde gündem olmaması şaşırtan aktivist kadın.
  • paris'in en saygın insani ödülü olarak bilinen paris kent madalyası'nı (la médaille grand vermeil de la ville de paris) reddetmiş.

"kimin 'kahraman', kimin 'yasadışı' olduğuna karar verecek otoritelere ihtiyacımız yok" demiş, sanırım ilk entrydeki gibi düşünenlere de cevap vermiş sayılır. kim belirliyor o yasaların içini ve dışını, mülteci meselesini illegal hattan görmek gerektiğini düşünüyorum. mültecileri ölüme terk ederek koydukları yasalara asıl karşı çıkarak ancak hayatlar kurtarılabiliyor.

mülteci konusunda iki yüzlü tutum sergileyen avrupa'dan ise biri kadına onur nişanı veriyor diğeri hapis vaadediyor fakat özgürleşmiş bir zihin için ikisi de bir şey ifade etmiyor. muazzam bir kadın. en son şöyle demiş;

"mürettebatımız her gün mültecileri zor koşullardan kurtarmaya çalıştığı için bana madalya vermek istiyorsunuz. bu esnada sizin polisiniz, sokaklarda yaşamak zorunda bıraktığınız insanların battaniyelerini çalıyor. siz de protestoları bastırıyor ve mültecilerin, iltica talep edenlerin haklarını savunan insanları suçlu gibi gösteriyorsunuz”

sen ne güzelsin.
  • kadın muazzam biri, batının ikiyüzlülüğüne tokat gibi cevaplar vermiş. kaynak
  • batının yanı sıra doğu otoriteryanizminin de ikiyüzlülüğüne yanıt vermiş gözüyle bakıyorum.
  • zorda olan multecilere yardim etmeyi normal karsilarim. o pozisyonda “insan” olan zaten yardim eder ama o ikiyuzlu hukumetelere karsi durusu efsane olan kaptandir. amator bir denizci olarak gurur duydugum insandir.
  • o saatte orada ne işi varmış denilmemesi çok ilginç olan, kaptan.
    oysa , dövmeleri var, rahat tavırları var, giysileri erkekleri tahrik edecek ölçüde açık, saçları gözüküyor, bir de sarışın. başına gelecek herşeyi hak ediyor.
    ama o bir kahraman.
    şimdi ne diyeceksiniz ruh hastası, muhafazakâr, ezberci zihniyetler?
    at gözlükleri? kadın evinde otursun, dışarı çıkmasın?
    üstelik üç kuruşluk ödüllere karnı tok.
    uyduruk pohpohlamaları da cesurca bir kenara atıp, ikiyüzlü yöneticilere dersini veriyor.
    bütün insanların böyle olacağı bir dünyayı hedeflemeliyiz.

örnek insan
  • yine ne varsa kadınlarda var dedirten; cesaretine, politik duruşuna, insanlığına hayran kaldığım güzel insan.
    hayat kurtardığı için cezasız kalmaması gerektiğini söyleyen ve insan kaçakçılığı bakınızı verenler de anca oturduğu yerden adelet dağıtsın. bir gün kendileri mülteci olmak için bindikleri botlar patlarsa, gelen her türlü yardımı reddederler umarım; çünkü tutarlılık böyle bir şey.

edit: ayrıca bu kadın ve mürettebatı karşılıksız yapıyor bu işi, yani insan kaçakçılığı diyemezsiniz. kavramları kafanıza göre kullanıp içini boşaltmayın!