şükela:  tümü | bugün
  • efenim tam orta yerinde bir adet dikilitaş bulunan bu meydana tevereden yürüdüğümüzde sağ tarafta via del corso, sol tarafta flaminio ve karşı tarafta da pincio'yu görürüz. lakin benim söyliyceim esasen başka bir şeydir. pincio tarafına doğru dümdüz yürüyünce hafif sol taraflarda bir yerlerde bir leonardo da vinci müzesi vardır ki şahanedir efem! leonardo'nun kağıt üzerindeki tüm icatlarının tahtadan modelleri sergilenmektedir. neredeyse tüm icatlar ilen oynamak mümkündür. gidilip görülmelidir. evet.
  • pincio bahçeleri tarafından gelirseniz bu meydanı yukarıdan görme şansınız olur. büyük, elips şeklinde bir meydandır. genelde paket turların güzergahı içinde yer almaz ama görülmesi gereken bir yerdir. ortasındaki dikilitaş mısırdan getirilmiştir (sanırım).
  • bol bol sahte çanta ve gozluk bulunan roma meydanı. gozlukte en alt fiyat 6-7 euro ust fiyat 15 euro olarak tespit edilmiştir. polis gelince bütün afrika kökenli satıcılar pılıyı pırtıyı toplarlar. meydanın diagonal köşelerinden birinde dondurmacı öbür yanında nefis bir restoran bulunur. bir italyan tavsiyesi olarak adı unutulan restoran gidilesi bir yerdir. ayrıca meydanın anlamı "halkın meydanı"dır.
  • simetrik meydan derler genelde. meydanın sağında ve solunda heykelli meykelli iki büyük çeşme vardır. via del corso'ya açılan bölümde ise birbirinin hemen hemen aynısı olan karşılıklı iki kilise bulunur. ayrıca santa maria del popolo kilisesinin giriş kapısının sağında kalan yapının kubbesi, santa maria'nın kubbesine benzediğinden insanlar simetrik de simetrik deyip dururlar. simetrik karşılaştırması hiç sevmesem de tarihten ve mimariden anlamayan turistlerin ilgisini çekmek için birebir bir tanımalamadır.
  • bu meydandaki en meshur sey rosati'dir. bunu yazmistim silmistim evet. garsonlarinda louis vuitton magazasi tezgahtari sendromu vardir. ortami yumusatmak istiyorsaniz bir sise cristal isteyin, yoksa getirtin, bakiniz nasil da ev kedisi kivamina geliyor o garsonlar.
  • (bkz: pincio)
  • ortasindaki direk de yine capkin sezarin kleopatraya yolladigi hediyelere karsilik kleopatranin misir`dan sokup yolladigi direklerdendir galiba kesin. zaten her yer direk. kleopatra ucuza getirmis hediye isini.
  • her ne kadar roma'da çok öne çıkmasa da gayet güzel bir meydan. buradan başlanıp ispanyol merdivenleri-aşk çeşmesi-panthoen-piazza navona şeklinde çok güzel bir rota da çizilebilir.
  • roma'da kisa bir turistik gezi yapmak icin baslangic olarak alinabilecek en guzel mekandir. meydanin tam karsisinda kalan via del corsodan devam edince hem fontana di treviye hem de piazza di spangaya caddenin sol cephesinde kalan ara sokaklara kivrilarak cok rahat bi sekilde ulasilir, caddeyi dumduz yuruyunce de hasmetli, bembeyaz piazza veneziayi tam karsinizda bulursunuz, onun da arkasinda colosseo derken kisa roma turumuzu bitiriyoruz.
  • bir poseidon heykeli de bulunduran meydandır. ayrıca bir köşesinde karşılıklı yer alan ve ikiz gibi görünen kiliseler her ne kadar karşıdan bakılınca birbirine çok benzese de bir tanesinin kubbesi yuvarlak, diğerininki elips şeklindedir.