şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: william the bastard)

  1028-1087 yillari arasinda yasamis ingiliz krali birinci william'a evlilik disi sekilde dogmus olmasindan dolayi verilmis ad.

  kendisi fransa'nin normandiya bolgesinde dogmus, sonra da ingiltere'yi isgal ederek (bkz: battle of hastings), buradaki norman donemini baslatmistir.

  (bkz: vurmayin abiler ben pic degilim)

  kendisi ayrica "william the conqueror" yani 'fatih kral william' olarak da bilinir.
 • "ingiliz" kralı olarak geçmesi ingiltere tarih yazımının milliyetçi yönelimlerinin sonucu olan kral. hükümeti, hukuku, dini eşrafı fransızca konuşan bir kraldır.
 • ölen kral edward'ın* kendisini yaşarken tahtın varisi seçtiği bahanesiyle ingiltere'ye saldırmış kişi. hasting muharebesi öncesinde o anki kral harold godwinson vikingler ile savaştığı için ordusu yorgun düşmüş ve william'a karşı açık alan bırakmak zorunda kalmıştı. hastings'deki savaşı kazanıp,kral olmuştur. sonrasında ingiltere'yi bayağı güçlü ve dominant hale getirmiştir.

  harold godwinson da boş bir adam değil, viking tehlikesini stamford köprüsü savaşında vikingleri yenerek sonsuza dek bitirmiştir. chelsea'nin stamford bridge stadyumunun ismi buradan gelmiş olabilir.*

hesabın var mı? giriş yap