şükela:  tümü | bugün
 • 14-16 yaş arası şu eserleri vermiş olan sanatçı hakkında yapılan bir yorum:

  bakınız

  sen 14 yaşında pipini kurcalarken adam bunları yapmış hadsiz kardeş.
 • hele şükür at gözlüklerinden sıyrılmış birileri kalmış sözlükte diyerekten sonuna kadar katıldığım tespit.

  kendisi bir yenilikçidir. resimde biçimciliğe giden yolu açmıştır. kaldı ki bunu tek başına yapmamıştır. fransız braque ile birlikte bu estetikten yoksun yolu açmışlardır. sanata katkısı bu kadardır. gerçi arada afrika ritüellerini falan avrupa sanatına uyarlamaya çalışmıştır; ancak bu, ucuz denemelerden öteye gitmemiştir. oysa çakma entelektüeller tarafından "yüzyılın sanatçısı" bile ilan ediliyor.

  resimleri birer başyapıt olabilir. ama kesinlikle estetikten ve görsel zenginlikten yoksundur. en bilinen eseri guernica bile derin biçimsel simgeler barındırmasına rağmen kişiye haz vermekten uzaktadır.

  şahsen çağdaşları olan munch ve klimt gibi dahiler varken bu adamın bu kadar tutulmasını her daim garipsemişimdir.

  edit:düz adam gibi konuşursak, resim bir görsel sanat dalıdır. kişiye görsel anlamda haz verecek bir yapıtın üretilmesi gerekir. dolayısıyla "sanat sanat içindir" savunucularının farklı argümanlarla gelmesi rica olunur. aslında ben böyle sanatın içine tükürürüm diyeceğim ama siz kalkıp "sanatçının tükürdüğü de sanattır" demenizden korkuyorum.
 • picasso'nun yalnızca kübik resimlerini görerek beyanat veren cahillerin önermesidir.
 • ressamlık resim yapma, tezyin, desen becerisi ise picasso'nun o konuda verdiği kafi miktarda qed var. yok mevzubahis olan sanatçılık ise samimiyetine, amaçladığı şeylere ne kadar yaklaştığına, ne değişiklikler yaptığını nasıl ilhamlar verdiğine vesaire bakmak incelemek gerekir. önemli bir sanatçıdır, iyi olup olmadığı doğal olarak tartışılır.

  illa kötü popülist balon overrated ressam aranıyorsa van gogh'a bakılabilir.

  ps: bir şekilde cezanne demek lazım ama nereye sokuştursam bilemedim.
 • picasso bir konsepti oluşturmuştur. resim sanatının, oluşturulmuş kalıplarına aykırı bir biçimde boyalarla ve çizimle devinimleri ve ekspresyonist bir şekilde kendi anlamlandırmalarını yansıtır. her şeyden önce, o resimlerinde kimlik inşaa etmiştir. biz, umut sarıkaya çizimleri gibi, picasso resimlerini hemen altında imzası olmadan algılayabiliriz.

  popüler kültürde, reklamcılıkta bu uniqe tema hala kullanılmaktadır.
 • horoz'u ve guernica'sı yeter. balon olsa köşeli, acayip bir balon olurmuş rahmetli.
 • resimden pek anlamam etmem, sanatçıların hayatını az buz bilirim kendimce. en başarılı 3-5 tablosunu bilirim. benim diyeceğim şudur ki adam usta. bu resimleri çıkarmak için 7/24 ot almak gerekir diye düşünüyorum. hatta daha üst seviye bir şey. muazzam bir hayal gücü var adamın. imrenilesi. genius dizisinin ikinci sezonunda bu adamın hayatını işlemeleri de boşuna değil demek ki diye basit bir önerme ile de geliyorum sizlere. evet.