şükela:  tümü | bugün
 • babası gibi kendisi de ressam olan picasso için bu saptamada bulunmak elbette kolay değil özellikle de guiness rekorlar kitabı‘na göre, toplam 13,500 resmi bulunduğu gerçeğini düşünürsek gerçekten zor .ama genel olarak yaptığım araştırma ve izlenimlere göre portre çizimleri diğer ressamlara göre pek gelişmemiş.
  içinizde resim yapanlar varsa daha iyi bilecektir soyut figürler insana göre insan yüzüne göre daha kolay ve hatası telafi edilebilir belki bu yüzden bilinmez ama bu demek değil ki picasso çizemediği için kübizme gönül verdi kesinlikle böyle bir yargılamada bulunmuyorum .

  (bkz: museu de picasso) da çocukluktan ölümüne bir çok tablo ve heykellerini inceleme fırsatı bulduğum picasso 'nun ne mavi döneminde ne pembe döneminde ne de resme başladığı ilk gençlik yılları olan henüz kübizm ve sürrealizm ile ilgilenmediği dönemdeki resimlerinde başarılı bir portre göremiyoruz. buradan akıllara başarılı portre sorusu nedir diye elbette gelecektir bu kavram herkese göre değişebilir . ama benim burada bahsettiğim "başarılı" gerçeği birebir yansıtma anlamındaki başarıdır. kendi resimlerimde bunu sevmem 'birebir gerçeği yansıtma düşüncesi olsa fotoğraftan farkı kalmaz sanatçı kendisini de katmalıdır' derim doğru ama söz konusu bir portre ise sanatçının özellikle picasso gibi yetenekli yenilikçi bir ressamın belli sınırlar içerisinde bunu yapacağını düşünmemizden daha doğal bir şey yoktur diye düşünüyorum .

  siz yorulmayın google 'a ben sizden önce sordum
 • umut sarıkayanın da dediği gibi:

  istesen kralını çizersin ama çizmiyosun demi abi

  picasso
 • doğru ve sağlam tesbittir,turistik yerlerde karakalem çalışan sokak ressamları bile daha iyi çizer,çizdiğini benzer.
 • duygularıma tercüman oldunuz sayın yazar
 • "çizmedigi gercegi" diye açılsa idi nispeten doğru olabilecek bir tespitti. ama o da tam doğru degildir. portre bicimde çizimleri de vardir.

  picasso'yu biraz merak edip arastiran sunu gorur: resim tarzi surekli bir degisim içinde. klasik, kubik, surrealist vb..

  yani picasso nun portreleriyle ünlü olmamasinin/bilinmemesinin sebebi onun bu tur eser vermeyi tercih etmemesidir.
 • (bkz: olga in an armchair) (bkz: portrait d'un vieillard) (bkz: portrait of dora maar) sığır beyefendi bir de portrait diye yazın isterseniz sevgili google ınıza.
 • istese kralını yapar. adam akımcı. adam hayat boyu meyve tabağı mı çizsin..
 • sonuna kadar gerçek olan önermedir, reyiz önerme, adaming ve kenarıya önermedir. hatta yeni türkiye önermesidir. yeni türkiye ne alaka derseniz şöyle açıklayayım; bir önerme bilgiden bağımsız olarak ne kadar iddialı, ne kadar yüksek sesli, ne kadar hararetli söylenirse kendi gerçekliğinden koparak alternatif bir gerçeklik oluşturur.

  1896, annesinin portresi. 1881 doğumlu picasso 15 yaşında. 15. on beş. on 5.

  1896 gene, otoportresi. 10 beş yaş.

  1895. akademik çalışma ve yaşlı balıkçı isimli iki işi. 14 yaşında.

  bu da meraklısına gelsin;
  http://www.widewalls.ch/artist/pablo-picasso/
 • umut sarıkaya'nın dediği gibi istese kralını yapardı.
  yapmış da.
  ama sonra, bence artık canı sıkılmış olacak ki milleti trollemeye başlamış. kimse de çıkıp "aga bu nedir?" dememiş.
  picasso, sanat aleminin en büyük trolüdür. helal olsundur.