şükela:  tümü | bugün
 • john stockton ve karl malone un yıllardır utah jazzda sergiledikleri oyun planı ; malone stockton a screen yapar . malone un adamı stocktona savunmaya çıkar o sırada malone içeri devrilir ... savunma elemanları zamanında switch yapamadıkları için malone boşta kalır ve stockton pası verir bir üçüncü yardıma gelmezse o hücum sayıyla sonuçlanır ...

  utahın attığı sayıların yüzde 80 inde bu hücümun imzası vardır lakin artık sıkıntı verir bu hücum izleyenlere ama durdurulamaması gibi bi durumda vardır ... allahtan yaşlandılar ve bi maçta 100 kere aynı hücumu izlemek zorunda kalmıyacağız ...

  john stockton 10.000 asist yaptıysa 6.000 ini bu hücum sayesinde olmuştur sanırım ... iyi oyun kurucudur o ayrı ...
 • (bkz: karl malone)
  (bkz: john stockton)
  (bkz: utah jazz)
  (bkz: oeh)
 • bu hücumda guardın şutu da iyi olmalıdır. switch yapmayarak uzunu takip ederse iki kişi de, bu durumda guard boş şut bulacaktır.
  john stocktonun %45 civarı üçlük yüzdesi işbu yüzdendir
 • özellikle minik, yıldız, genç takımlarda alan savunması yasak olduğu için ve öğrenmesi kompleks setlere göre daha kolay olduğu için oldukça başvurulan bir oyundur..fakat özellikle minik ve yıldız takımlarında en basit şekilleri gösterilir ve iyi yapan takımlara oldukça fayda getirir..
 • yine oldukça basit bir oyun olmasına rağmen doğru ve güzel yapıldığı takdirde önüne geçmek hemen hemen imkansızdır..ezberlemek çok önemlidir..fakat bazı kombin hücum planları dışında diğer oyuncuları pasif bırakır, bu açıdan eleştirilir..
 • burda screen'i koyan oyuncunun, devrilirken guard'in savunucusunu da almasi guzel sonuclar cikarir. nitekim karsi takimin guard'i 1.80 boylarindayken, pick'i koyan pf veya c 2.00 ustu olacagindan, cok musait bir sut imkani, veyahut rahat bir 1'e 1 imkani saglar ki tadindan yenmez.

  stockton to malone olayi ise sadece size ile ilgili degil, karl malone'un nba tarihinin en yumusak bilekli pf'lerinden biri olmasi sayesinde etkili olmustur. netekim, stockton malone pick n roll'lari 4 potansiyel tehlike yaratir.

  1) roll'dan sonra malone karsi takimin pg'siyle birlikte devrilir, karsi takimin pf'si stockton'a cikarsa 2 ihtimal vardir, ya stockton uzun adami cabuklugu ile gececek bir isolation olacaktir, ya da malone'a pas verilir, malone kendinden 30 cm kisa bir adama sirti donuk gider veya sut ceker.

  2) roll'dan sonra hem karsi takimin pg'si hem de pf'si stockton'un uzerine cikar, pas ustadi stockton burda asist hanesine 1, malone ise guzel bir mid-range ile sayi hanesine 2 puan yazdiracaktir.

  3) roll'dan sonra pf malone'dan ayrilmaz, pg de malone ile birlikte pickte kalir, sonuc, stockton bos 3'lugu sokarken karsi takimin pg'si malone'un pickinden dolayi kendine 3 saniye boyunca gelemez.

  4) pick n roll'dan sonra, pf stockton'un uzerine gider, pg malone ile kalir, ancak malone'ye top geldiginde bir ikili sikistirma denenir. bu en ise yarayacak metod gibi gozukse de, degildir. neticede malone nba'in en iyi pas yapan uzunlarindan biridir ayni zamanda. ve ne yaziktir ki (rakip acisindan), utah'ta jeff hornacek veya ne bileyim bryon russell gibi ceza aticilari vardir. top bunlardan birine cikarildiginda rakip potada 3 sayi anlamina gelir.

  dogru kullanildiginda basit, ancak tehlikeli bir silahtir, hele elinde malone ve stockton gibi iki adam varsa, bunu kullanmayacaksin da neyi kullanacaksin...
 • dun izledigim phoenix suns - seattle supersonics karsilasmasinda bir kez daha gordugum kadariyla, nash ile stoudemire de bu isi yavas yavas sokmekte... nash'in sayesinde amare olabileceginin de ustunde bir oyuncu olma yolunda hizla ilerliyor.
 • 1 eylul 2006 abd yunanistan basketbol maci sırasında yunan takımın amerikayı yenerken sıkça kullandığı oyunlardan biri. amerikan kenar yönetiminin bu maçta yunanistana karşı hiç bir çözüm üretememesi de şaşılacak bir durumdur.
 • hidayet türkoğlu'nun en iyi yaptığı şeylerden birisidir; ya kendisi deli asist yapar, ya drive edip sayı atar, ya da üçlükleri arka arkaya gönderir.