• ben de bu projede, 10 aydır öğretmen (projedeki ismiyle, türkçe öğretici) olarak görev yapmaktayım. kpss + sözlü mülakat sürecinden geçerek, milli eğitim bakanlığı tarafından göreve başlatıldık. suriye sınırında yer alan bir mülteci kampında görev yapıyorum. suriyeli öğrencilerin türk eğitim sistemine entegre olmaları için birtakım uğraşlar veriyoruz. bu görev benim çok çeşitli mesleki tecrübeler edinmemi sağlıyor. buradaki yaşantılarımın, hayatımın unutulmaz bir kesiti olarak kalacağına hiç şüphem yok.
    projenin başlangıç tarihi 3 ekim 2016' dır. bitiş tarihiyle ilgili çeşitli söylemler var, orası henüz muamma.

ekleme 1:
    ana sayfadan alıntı:
    pıctes projesi nedir?
    «suriyeli çocukların türk eğitim sistemine entegrasyonunun desteklenmesi» projesi milli eğitim bakanlığı ile ab türkiye delegasyonu arasında «türkiye’deki mülteciler için mali yardım programı» anlaşması (frıt) çerçevesinde imzalanan sözleşme ile suriyeli çocukların türk eğitim sistemine entegrasyonunda milli eğitim bakanlığının faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan bir projedir. proje süresi 2 yıl ile sınırlıdır ve faaliyetler 03.10.2016 tarihi itibariyle başlamıştır. bakanlığımız proje kapsamında doğrudan hibelendirilmiştir.

ekleme 2 : projede tam 2 sene 2 ay boyunca görev yapıp projeden ayrıldım.

ekleme 3: projenin ismi piktes olarak güncellendi.

ekleme 4:
    projenin türkçe açıklaması: türk eğitim sisteminde çocuklar için kapsayıcı eğitimin desteklenmesi projesi

şöyle de bir internet sitesi mevcuttur:
    [https://piktes.gov.tr/ https://piktes.gov.tr/]
  • bu proje kapsamında açılan kurslarda görev alan öğretmenlere çok iyi ders ücreti (meb gündüz ders saat ücretinin yaklaşık 3 katı) verilip, okulların bilimum ihtiyaçları karşılanmaktadır.
  • projeye ilk alımda mülakata girdim ve çalışmaya hak kazandım.ilk zamanlar açıkçası zorlandık; çünkü gerek deneyim gerekse de kaynak olarak yetersiz bir durum söz konusuydu.bunun yanında kadrolu öğretmenlerin ve suriyeli öğreticilerin mobingi de diğer olumsuz faktörlerdendi.simdilerde ise bu konularda sıkıntılarımız azaldı. avrupa birliği ve bakanlığımız bu projeye cok önem vermekte ki bu konuda oldukça haklılar.projenin birinci ayağı 2019 nisan'da sona erecek ve "piktes ıı" adıyla devam edecektir.
  • sözleşmeli öğretmenliğin geldiği yıl mülakata girme hakkı kazanacak kadar bile kpssden puan alamayan sınıf öğretmenlerinin ve alımları düşük olan türkçe öğretmenlerinin başvurup yaptığı iştir.

hâlâ bu projede çalışıp ( adı üzerinde proje) kadro isteme nedenlerini anlayamıyorum zira bir çoğu tekrar kpss, mülakat vs. yapıp kadrolu olarak kendi alanlarında çalışmaya başladılar.

parasını beğenip ayrılmak istemeyen veya atanamayan grup bu piktes ile kadroya geçme hayali kuruyorlar. onca öğretmen kpssye çalışıp sözleşmeli olarak doğuda yıllarca çalışırken sizler hem kpssden yeterli puanı alamayıp hemde batıda güzel yerlerde çalışırken nasıl olur da kadro dersiniz anlam veremiyorum. resmen meslektaşlarınızın hakkına girip yer doldurma amacindasiniz.
  • projenin güncellenmiş en son hâli için:
    (bkz: piktes)

resmî internet adresi
  • proje isminin günceli: (bkz: piktes)

(bkz: #126793373)
  • ab tarafından finanse edilen proje. gelinen son aşamada uygulama şu şekilde: suriyeli öğrencilerin yoğunlukta olduğu okullarda suriyeli öğrencilere sınav yapılır, sınavda başarısız olan öğrenciler için -okulun imkanları ölçüsünde- “uyum sınıfı” açılır ve proje kapsamında çalışan öğretmenlerce bu öğrencilere yoğun bir şekilde türkçe olmak üzere , resim, müzik beden eğitimi dersleri verilerek türk akranlarıyla olan uyum süreçleri hızlandırılmaya çalışılır.
hesabın var mı? giriş yap