şükela:  tümü | bugün
 • simply redin ekim 1985 tarihli ilk albumu*. albumun basarisi grubun genis kitleler tarafindan taninmasini sagladi. en dikkat ceken sarkilar money is too tight to mention ve holding back the years oldu.
 • ayni zamanda albumun veda sarkisi.

  many types came to see the picture
  many types came to see the picture
  only he had the right to come
  only he is long gone

  will or win or wicked it's written in it

  quivering in mutual aggression
  women sing remembering affection
  only he had the right to come
  only he is long gone

  will or win or wicked it's written in it

  here by the side of the book
  (we beseech thee, we beseech thee)
  here by the side of piero's spirit
 • 1968 cikisli the village green preservation society albumunden bir the kinks sarkisi. green day'in warning parcasini yaparken bunun girisinden riffinden feci derecede etkilendigini dusundurtur insana.
 • hp'nin digital photography reklamlarında çalan the kinks'in young fresh fellows 'cover' 'lı şarkısı.
 • bu şarkının riffinden feci derecede etkilenen şarkılar arasında steriogram - walkie talkie man de vardır. zaten evde gitarla bi melodi ortaya çıkarmaya çalışsam bile, kinksten apartmış olmaktan korkarım, dost korkarım, can korkarım.
 • (bkz: peter brook)` :serbest çağrışım`
 • simply red adlı güzide grubun en ama en güzel albümü, ilk albümleri. 1985 yılı içindeki en kaliteli iş budur sanırım. debut albüm sıralamamda üstlerdedir kendisi. çok dolu bir sound'a sahip, her saniyesi müzikal anlamda doruklarda olan sanatsal bir kayıt. plaktan dinleyenlere orgazm yaşatan bir albüm ayrıca, böylesini görmedim diyebilirim.
  come to my aid pek bilinmese de albümün açılış parçası olup, manyak bir şeydir.
 • simply red'in ilk çıkış yaptığı ve kökleri manchester topraklarına sıkı sıkıya dikilmiş bir albüm için picture book, tarz ve yapı olarak bu şehrin post-punk mirasından bir hayli fazla sapmış durumda. kurulma dönemlerinde grubun vokalist ve lideri olan mick hucknall, punk rock kısıtlamalarından çabucak yoruldu ve özellikle grup simply red ve albüm picture book'u ses yeteneklerini genişletmek için bir araç olarak gördü.

  grubun the durutti column grubunun eski üç üyesiyle kurulmasından sadece 1 sene sonra, ekim 1985'te albüm piyasaya sürüldüğünde kısa sürede dinleyicilerin övgüsünü kazandı.

  canlı ve enerjik vuruşlu "come to my aid" gibi şarkıların yanısıra blue-eyed soul tarzındaki ve albümün önderliğini üstlenen - aynı zamanda the valentine brothers'ın r&b hiti - şarkı "money's too tight (to mention)", 1986 temmuz'unda british album chart'a darbe indirerek 2. sıraya yükseldi. fakat bir hucknall eseri olan, pişmanlıklar ve boşa geçen zamanın hüzünlü öyküsü "holding back the years", grubu atlantik okyanusu'nun her iki tarafında da tanıtan şarkı oldu. bu şarkıda alçaltan duyulan klavye desteği şarkıya büyük bir etkileyicilik katmış durumda.

  sonrasında hucknall, albümü u.s. billboard chart'ta 1. sıraya kadar çıkaran çarpıcı vokal performansını tekrar edebilmek için mücadeleye girişti, fakat bunun başarılamadığı görüşü son derece hakim.

  picture book albümü sadece mellow soul müzikten ibaret değil tabi; "look at you now" ve "no direction" şarkıları kısa flört yapıyor dinleyici ile ve hucknall'ın geçmişindeki daha sert sounda adeta pencere açıyor. "sad old red" ve "heaven" şarkıları ise gruptaki caz müzik etkilerini görebilmenize olanak sağlıyor.

  şimdilerde bir çok otorite, neredeyse grup lideri hucknall dışındaki elemanlarının devamlı değişimi ve bu durumun yarattığı iktidarsızlığın, sonraki zamanlarda grubun bu ilk albüm başarısına, sound ve şekline kavuşmasına engel olduğuna hemfikir. fakat picture book albümü, en azından bu kızıl saçlı süperstar'ın geldiği yerin tesadüf olmadığının bir kanıtı niteliğinde. öyle ki, albüm sayesinde simply red 1987 grammy ödülleri'nde en iyi artist ve holding back the years şarkısıyla en iyi pop performansı kategorilerinde aday gösterildi. ayrıca albüm ticari olarak hatrı sayılır bir başarı elde etti ve platin plakla ödüllendirildi.