• ikisi de latince kökenli "yassı hamur" anlamına gelen "pita" kelimesinden evrilmiştir.

edit: başlığın ilk entrisi bu değildi, pide ile piza arasında doğu batı sentezli bir kıyaslama vardı. ben sadece etimolojik bir yorum kattım.
  • sen pizza seversin cenazene pide gelir
  • (bkz: anneni mi daha çok seviyosun babanı mı)

yenipazar'da yiceksen pide.
    floransa'da yiceksen pizza.
  • iki kuzenin karşılaştırmasıdır. pizza ve pide'nin kendi içlerindeki farklılıklarına girmeden;

pizza, yaş maya, un, su ve tuz ile yapılırken; pide yapımı bölgeden bölgeye çeşitlilik gösterir, fakat temelde pizza'dan farklı olarak yağ, yumurta ve süt kullanılır. ötesinde kullanacağınız malzemeler tamamen sizin zevkinize özeldir. bunların haricinde pizza'da kullanılan unun yüksek gluten içermesi şarttır. pidede ise böyle bir zorunluluk yoktur.

esas olarak ikisinin de atası pita'dır. pita ise latince'den ziyade sümer dilinden gelmektedir. pita esas olarak antik mısır ve sümer'den gelmektedir.

pizza pide'nin formu değişmiş, yuvarlak hale getirilmiş, ince açılmış, sarımsak ve sosla lezzetlendirilmiş halidir.

eğer yolunuz bafra'ya düşerse pide, napoli'ye düşerse pizza yiyin. ikisine de gidemiyorsanız çevrenizde hangisini daha iyi yapan yer varsa gidin orada yiyin. yediğiniz şeyin keyfini çıkarın, saçma sapan saplantılarla kendinize zehir etmeyin!
  • şöyle bol tereyağlı kavurmalı karadeniz pidesi 15 tl dir. içinde löp löp et vardır. nispeten daha sağlıklıdır.

pizza ise daha farklı bir lezzet olmakla birlikte içindeki malzemeye göre pahalıdır.

canım senede 5 kez pide çekiyorsa, pizzayi en fazla 1 kez çeker.
    tabi ki damak tadı tartışılmaz ama bana göre pide pizzaya 10 basar.
  • rakip değil, aynı yolun yolcusu iki yiyecektir. yerine göre canın çeker pide yersin, canın çeker pizza...
  • gramaj ve malzeme açısından karşılaştırıldığında fiyat olarak birbirlerine çok yakın rakamlar elde edeceğimiz karşılaştırma.

benim anlamadığım kendimizde üretsek elalemde üretse giren yine bize giriyor.

trakya halkının bizim içeceğimiz olan yeni rakıyı bulgaristan'dan daha ucuza alarak tükettiğini biliyor muydunuz? sıçayım sizin halk sevginize.
  • bu devirde dominos'dan pizza alip kendini italyan gibi entel falan hisseden mal pide'yi bu konuda kücümser.
  • memlekette binlerce mekanda çok iyi pide yenebilir ama çok iyi pizza bulmak bayağı bir mesele.
  • kadıköy belediyesi'nin karşısındaki haçapuri pidecisinde kapalı kıymalı yemeden cevaplanmaması gereken sorunsaldır. fırından çıktıktan sonra içine yumurta kırdırmayı ve bir kalıp tereyağı eklemeyi unutmayın!
hesabın var mı? giriş yap