şükela:  tümü | bugün
  • biraz önce babamın hiç üşenmeden beni mutfağa çağırıp sorduğu soru. beynim yandı cevab veremedim

iftar geçsin "baba tutma amk oruç moruç" dicem. bu ne lan.
  • cevabı şudur: atomların etrafı bir elektron bulutu ile çevrilidir. bu nedenle iki atom birbirine çok yaklaştığında birbirlerini iterler. bu nedenle günlük hayatımızda gördüğümüz nesneler atomik boyutta birbirlerine dokunamazlar. biz de benzer şekilde aslında hiçbir şeye dokunamayız. aslında atomik mesafelerde havada dururuz. bıçak çelikten yapılmıştır. çeliği oluşturan atomlar çok yoğun bir yapı sağlarlar. çelik matrisine yerleşen atomlar her nekadar birbirine dokunmasa da birbirlerinden ayrılmaya da pek meraklı değildir. pideyi oluşturan atomlar ise birbirlerine daha az bağlılık gösterirler bu nedenle bıçağı oluşturan atomlar pideyi oluşturan atomların üzerine itildiğinde pideyi oluşturan atomlar birbirlerinden ayrılarak bıçak atomlarına yol verirler. böylece pide kesilir. atomun parçalanması ise çekirdek düzeyinde gerçekleşen bir olaydır. bunu sağlamak için ya çekirdekleri kararsız atomlar, ya da yüksek enerjili atom altı parçacıklara ihtiyaç vardır. bıçak atomlarının gündelik hayatta kullandığımız enerji düzeylerinde pide atomlarının çekirdeklerine ulaşıp onları parçalama ihtimali yoktur.
  • - amerika zaten hiroşimanın üzerinde pide doğradı ...
  • atom atomu keser mi lan? diye cevap verilebilecek soru.
  • atomu parçalayan reaktörün pide kesememesiyle aynı sebeptendir.
  • bir şeyin diğer bir şey kesmesi için, o bir şeyin kesecek tarafının kesilen şeyden ufak olması gerekir. bıçak size çok ince gelebilir ancak bir molekülden çok daha büyüktür. bir klavyeyle iğneyi enlemesine kesmeye çalışmak bile hafif bir örnek olarak kalır. kesmek dediğimiz eylem zaten ezme eyleminin alt kümesidir. bıçakta aşağı doğru uygulanan basınç kuvveti, bıçağın keskin yüzünün yüzeysel alanının küçüklüğünden dolayı pidede yarılmaya yol açar. ancak bıçak yüzeyi hâlâ moleküller için çok çok geniştir. molekül içi bağlar da, moleküller arası bağlardan çok daha kuvvetli olduğundan; moleküllerin kesilmesi yerine moleküllerin diğer moleküllerden uzaklaşması beklenir. tabi çok uzun yapıdaki moleküllere bir şekilde yeterince keskin bir bıçak isabet edebilirse bazı moleküller de parçalanabilir. ancak bu atom patlaması değil, molekülün elementlerine ayrışması olduğundan bıçakla kesen birinin fark edebileceği bir durum olmaz. moleküller belirli sayıda atomlardan oluşurlar, örneğin 1 su molekülü 2 hidrojen 1 oksijen atomundan oluşur. bir bardak su içindeki bir su molekülünün biri ayrılsa ve hidrojenle oksijen olsa bu kimsenin sikinde olmaz. atom patlaması için atomun çekirdeğinin ayrıştırılması gerekir, bu da ancak kimyasal müdahelelerle olabilir.

hakkında daha da "kimse cevaplamamış" diyen olursa, siktirsin gitsin diyeceğim sorudur.
  • (bkz: nasa terk)
  • görüyorum ve seviyeyi dusuruyorum...

nimete olan saygisindandir..
  • bu soruda önemli olan şey bıçağın kestiği şeyin pide olması. başka bir şeyi kesince atomu kesip patlattığını biliyoruz çünkü. keramet pidede. pidenin atomlarında. pide. simgesi pi olan element.

hesabın var mı? giriş yap