şükela:  tümü | bugün
 • “git eşyalarını topla. düşler boş oturtmaz insanı.”
 • “kendini tehlikeye atmaktan korkan kişiye ne yazık! çünkü o kişi belki de hiç düş kırıklığına uğramayacak ve peşinden koşacak bir düşü olanlar kadar acı çekmeyecek. ama dönüp de arkaya baktığında (çünkü her zaman, sonunda dönüp arkamıza bakarız), yüreğinden şu sözcüklerin döküldüğünü duyacak: “tanrının, yaşadığın her güne ektiği mucize tohumlarını ne yaptın? yaradanın sana bağışladığı yetenekleri ne yaptın? hepsini bir çukura gömdün, çünkü onları yitirmekten korkuyordun. işte, şimdi elinde kalan: yaşamını yitirmiş olmanın kesinliği.”

  — paulo coelho/piedra ırmağı...
 • birkaç güzel paragraf var onun dışında ya ben verilmek istenen mesajı ve anatemayı anlamadım ya da öyle bir şey yok.

  özellikle peder ve pilar’ın diyaloglarının olduğu o sayfalarda dedim ki allah kahretsin gidip kuran okuyum bari daha iyi. sürekli bi nasihatler, edebiyattan bozma hadisler, dini bilgiler...

  dinle kafayı bozmuş cemaatçiler olur ya bilmesem onlardan birinin kitabı sanacağım.
 • bazı eserlerin (kitap, film vs.) türkçe' ye çevrilmesi ve/veya türkiye 'de pazara sunulması hatadır, bu da onlardan biri. okurken tamamen olaya fransız kalırsınız, çünkü mevzu sizin dünyanızla uzaktan yakından ilgili değildir.

  ha bir de paulo coelho 'nun kitaplarından en fazla bir bilemedin iki tane okuyun, fazlası büyüyü bozar ve aslında onun ne kadar üretkenlikten uzak ve kendini tekrarlayan bir yazar olduğunu fark etmiş olursunuz.
 • pilar ve cocukluk arkadasi olan erkek zaat, soria isimli bir sehirde cocukluk dönemlerini beraberce gecirirler. erkek arkadasi pilara o zaman duydugu aski birgün büyüyünce soria'yi terk ederek yaninda götürür. sonra ikisi de büyürler ve hayat herbirini savurur bir yerlere. pilar saragosa*ya gider okumaya ve kamuda is bulmak icin sinavlara hazirlanip durur. erkek arkadasi kendini inanca vermis ve fikirlerini sunmak adina konferanslar verir. ara sira pilara mektuplar gönderir ancak aralarinda daha fazla muhabbet olusmaz. birgün bu konferanslardan birine pilari dinleyici olarak davet ediyor, iste bu kivilcim bu cocukluk dönemine dayanan ama sonra hayatin iki insani farkli kulvarlara yiterek erteledigi aski yeniden alevlendiriyor. pilar yasadigi hayatin monotonlugunu idrak ediyor onun sayesinde, o ise bir duyulan askin ertelense bile bastirilamayacagini gösteriyor okuyucuya. kitap'da beslediginiz sevgi duygularini ertelememeniz tavsiye ediliyor. sevginin karsi konulamaz bir güc oldugu ve onun da ilahi bir duygu oldugu tasvir ediliyor. icinizdeki sesi dinlemeniz ögütleniyor. askin riskli oldugu ama alternatifin asksizlik olmadigi anlatiliyor. güzel bir kitap, okuyun derim.
 • ırmak ırmak olalı görmedi senin gibi dallama
  yavaş ol dingilin evladı, asabımı sallama
  erkek adam dediğin salya sümük zırlamaz
  ırmağı dereyi denizi buna şahit eylemez
  şimdi sigigit gözüm görmesin

  (bkz: yıkıl)
 • veysel irlanda şarkılarını anımsatan kitap ismi.