• gizli bakınız vermişken buraya da yazayım. yaklaşık 5 ay önce hadi bir daha şans vereyim dedim tek hatadan dolayı üstünü çizmeyeyim diye ve şimdi de bu satırları üstünden uzun süre geçince yazıyorum. yani öyle fevri yazılanlar değil.

bakın bu gençler iyi iş yapardı eski yerinde. hem samimiydi hem de iyiydi iş. fiyatlar da eh makul denebilir idi. işin içine oburcan girdi. ki girebilir bunda sorun yok. sonra işte eş dost derken bunlar da e tamam biz geçelim ankuva'ya hallederiz dediler. ve tabii ankuva fiyatları saçmalattı. yazmayayım rakamları ama antrikot yerim yani ben o fiyatlara. hem de kuru eskitmeli. ve gelen hamburger de eski hamburger değil. ben orta az pişsin dedim. gelen köfte resmen yanıklar içinde ve kuruydu. şimdi kötülemek için yazıyor bu ya diyeceksiniz ki görevli arkadaşa verdim burgeri ve içeri yollattım. bu burger orta az pişmiş ise ben hesabı alayım ve kalkayım dedim. gelen yanıt işte efendim yanlışlık olmuş. vay arkadaş iletmemiş. vay usta unutmuş. yahu zaten bu burgerin olayı bu. daha neyi unutacaksın. işte tatlı ikramları falan. ama üzgünüm. siz gidin ayberk abi'ye ayrı millete ayrı yapın.

bunu da gece 12 ye yakın yazıyorum ki 12 de sıfırlansın da güncel. sadece ilerde bakmak isteyen baksın. vay sırf karalama bu falan demesinler sonra.
  • mis gibi mekan yapmışsın, konsept kızılderili falan.

demet akalın, serdar falan çalıyor.

rezillik yemin ediyorum, talep mi bu yönde anlamıyorum ki.

tırtsın bilkent gençliği ya. öeh.
  • ankuva'daki diğer birçok mekan gibi tırt bir yer. üniversitelilerin rutin akınına uğraması itibariyle kaliteyi yüksek tutma gibi bir ihtiyacı da yok. her yıl 1.-2. sınıfları mekana doldur, işlet. bence de mantıklı. yine de eski küçük yerinde kalsaydı belki daha iyi hatırlardık.

zaten ankuvanın tek güzel yeri de arkasındaki bahçeydi, onu da kapattılar.
  • oburcan vesilesiyle haberdar oldugumuz ve bugun ailece deneme firsatini yakaladigimiz hamburgerci.

2 adet 120gr seattle ve 8li sogan halkasi aldik. hamburgerde yesillik ve domatesten nefret ederim, kullanmamalari bir arti ama lafi dolandirmadan direkt konuya gireyim; baska da bir artisi yok hamburgerlerin. yani kotu hamburger degil kesinlikle ama bunun gibi hamburger yapan baska yerler de var. bir fark yaratmadi bende. bir kere kofte kuru azizim. yani mesela bakermilldeki hamburgerlerin kalin ve sulu koftesini, koftedeki o izgara smokey tadi dusununce buradaki hamburger cok ama cok siradan kaliyor.

begenseydim belki geyik etli olanini deneyecektim ama ayni siradanlikta olacaksa 46 tl gibi sacma bir rakam vermeye gerek yok.

sonuc olarak fark yaratmayan normal bir hamburger yapiyorlar. tekrar gitmem...

ek: yazacaktim unutmusum, sogan halkasi harika denilmis ama alelade bir sogan halkasi. superfresh ise hic sasirmam tat olarak ayni.
  • kalabalık bir organizasyon varsa gitmeyin.
  • 2-3 tane hamburgeri 45dk boyunca masamiza getirmeyip 2 dk ya cikcak diye defalarca yalan soyleyerek bizi oyalayan ve en sonunda daha siparisimizin firina bile atilmadigini ogrenmemizle ogle tatilinde yemek yiyemeden kalkmamiza neden olan mekan.
  • dün itibari ile olumlu yorumlar ve oburcan tavsiyesi ile gidip, hayatımdaki en fiyasko restoran tecrübesini edindiğim mekan.

yeni mekanlara şans verirken ilk sipariş tercihimi genelde daha hataya kapalı olan yemekler ile kullanırdım fakat masaya gelen (bayağı iyi niyetli) bir garson tarafından, smokehouse mutfağını ve özellikle brisket i önerdiğini söyledi.

daha öncesinde tam mekanı olan abd de birkaç yerde tatmış, tecrübe edinmiş biri olarak gerçekten smoked brisket in zor bir zanaat olduğunu belirtmeme rağmen, gayet tatminkar cevaplar aldım. 14 saat boyunca belirili sıcaklıklar değiştirilerek pişirildiğini belirtti ki dananin gogus kismindan elde edilen et, dogasi itibariyle serttir ve uzun sure pisirilmesi gerekir tuketilmeden once. gayet bilinçli cevaplar gelince sonuç kötü olamaz diye tahmin ederken...

evet sonuç beklentilerimin kat kat üzerinde felaket ile sonuçlandı. 2 adet siparişin birinin %60-70 tamamen sırf yağdan oluşurken, diğerinin tamamen kurumuş olması (hiç abartı yok tamamen boğazda takılıyor ve geçmiyor kadar kuru) bizi fazlasıyla şaşırttı. bir imaj oluşturması için kupkuru bir tandır düşünebilirsiniz.

hayatımda geri gönderdiğim ender tabaklardan biri oldu, nitekim servis yapan garson arkadaş ta görünce ve "siz yermiydiniz bunu" sorusuyla karşı karşıya kalınca, fazlasıyla hak verdi.

şimdi buraya kadar sıkıntı mutfakta, becerememişler ki zaten daha önce bahsettiğim gibi gayet riskli bir mutfak smokehouse türkiye için.

fazlasıyla aç olmamız sonucu iki adet çok tavsiye edilen hamburger menu ısmarladık. hamburgerler geldi, yine vasat, sırf bizimle ilgilenen ve bir önceki siparişin durumu sonucunda üzülen garsonu üzmemek için, başarılı olmuş dedik hamburger için.

burda da sıkıntı yok yine mutfak işini becerememiş. fakat asıl sıkıntıyı gelen hesap ile yaşıyoruz. hiç abartmadan yenmeyecek durumda olan iki adet brisket hesapta duruyor. durumu yöneticisi ile görüşmesi yönünde bir bildirimde bulunduktan sonra, malesef efendim böyle bir uygulamamız yok ancak hesap üzerinden %25 inidirim yapabiliriz cevabı alıyoruz.

hem fazlasıyla başarız mutfağı hem de yönetim kadrosuyla ankara da en uzak duracağım mekanlar listesine 1 numaradan girdi kendileri, başarılarının devamını dilerim.
  • bilkent 2'deki yerinin samimiliğini bilemem, hiç yerinde yemedim. sürekli lojmana paket servisle getirtiyorduk ve çok memnunduk. ortalamanın üzeri fiyata oldukça kaliteli burger ve diri diri size gelen patates yiyebiliyordunuz. ne zaman ki ankuva'ya geçtiler, ipin ucu kaçtı. fiyatları bir süre aynı tutup, sonra neredeyse 1.5 katına çıkardılar. ben o ara mekanlarına gitmeyi de, sipariş vermeyi de bıraktım. geçenlerde bir daha baktım, abarttıkları fiyatları bile daha da arttırmışlar. bir kaç sene evvel 35 liraya aldığım amerigo vespucci şu an tam olarak 72 lira. sen eti mi dolarla alıyorsun, makarnayı mı, cheddar'ı mı? bu arada dolar da bu süreçte iki katına falan da çıkmadı.

iki kıçıkırık sipariş veren bir müşterisi olarak değil, düzenli olarak 3-4 kişi toplu sipariş veren müşterileri olarak adamlara o siktiğimin ketçabını, mayonezini bir türlü acı sos ve sarımsaklı mayonez olarak koyduramadık, bunu da not düşeyim. şimdiki fiyatlarda bir şey ifade etmez ama bir kaç sene evvelinde 150 lira sipariş vermişiz, adamlara notta özellikle rica etmişiz ama yok, zağar gibi 1 lirayı istiyorlar. bu enteresan hareketlerini personele sorunca da "bizden kesiyorlar o parayı." diye yalandan ağlayanından tut, "bizden kestikleri yok, patron böyle istiyor." diyenine kadar çeşit çeşit cevap aldık. bazı şeyler vizyon meselesi tabii ki. güney amerika mutfağı diyip, büyük parça et menüsünü neredeyse komple kaldıran bir işletmeden bahsediyoruz. brisketlerinin ünü(!) de sözlüğe kadar gelmiş, üste para verseler yenmez.
  • vasatın tanımının yapılabileceği yer.
  • ankuva'ya taşınmış, tuborg'la anlaşmış, ekmeği ve patatesi güzelleştirmiş ve menüsünü oldukça büyütmüş eski hamburgerci yani gastropub.
hesabın var mı? giriş yap