şükela:  tümü | bugün
 • fransız sanatçı ve grafik tasarımcısı pierre bonnard (1867-1947) en çok karısı marthe’yi çağrıştıran ve onu ima eden iç mekan çalışmalarıyla bilinirdi. the dining room in the country, en beğenilen çalışmalarındandır.
 • 1890'larin fransa'sinda les nabis olarak bilinen post-impressionist avant garde sanatcilar toplulugunun kurucu uyelerden biri olarak bilinen ressam. kendisi ile ilgili bir anekdot: bonnard bir arkadasiyla olan edouard vuillard ile luksemburg muzesi'ne gider. vuillard'in gorevi gece bekcisini oyalamaktir. boylece gece bekcesi koyu sohbete daldiginda, bonnard'in muzede sergilenen eserinin uzerinde bazi duzeltmeler yaptigi soylenegelir.
 • saflık, temizlik ve canlılık ifade eden resimlerin sanatçısı, fransız ressam bonnard son derece mütevazi, utangaç ve ürkek biridir. kendisine verilen l'egion d'honneur nişanını da kabul etmeyerek geri çevirmiştir. londra kraliyet akademisi üyeliğine seçilen ender fransız ressamlarından biridir. 1867-1947 yılları arasında yaşamıştır.

  nabiler/les nabis diye anılan sanatçılar topluluğundan idi. nabiler izleyiciye eserin konusu, özü, içeriği ile seslenmesi yerine, genellikle düz renk yüzeyleri aracılığı ile, duyguları formla anlatmaktan yana idi. nabiler çalışmalarında yoğun renk alanlarını düzenlerlerken güçlü bir bezemeciliği öne çıkarmışlardır. içinde yaşanılan mekânların sıcaklık, rahatlık ve sessizliğini eserlerine geçirebilmek için empresyonistlerin kullandıkları kırık renk tekniğinden de yararlanmışlardır. sadece renkleri empresyonistlerin izlenimi esas alan kullanım ilkelerinin tersine, o andaki duygularını yansıtmak için abartılı ve saptırılmış biçimde kullanırlar.

  eşi maria boursin ile 30 yıl birlikte yaşadıktan sonra evlenmiştir. utangaç, sosyal yaşamı olmayan bonnard, eşi maria'nın, yatakta, odada, küvette yüzlerce çıplak resmini yapmıştır. 1940 yılında eşi ölmüştür. eşi öldükten dört yıl sonra bile onun çıplak betimlemelerini yapıyor olması ile kayıtlara geçmiştir.

  1925 yılında aldığı, cannes şehri yakınlarındaki cannet'teki küçük villada seksen yaşında ölmüştür.
 • paris üniversitesi'nde hukuk öğrenimine başlayıp yarım bırakmış ressam.

  "yaşadığı ortamın ilk itkisiyle girdiği hukuk fakültesine ilgisi çok geçmeden sönmeye yüz tuttu. julian akademisi'ne ve güzel sanatlar okuluna daha sıklıkla uğramaya başladı."
 • resim ve sanat tarihi üzerine düşünmeyi çok seven ahmet hamdi tanpınar'ın huzur'da kendisinden bahsettiği fransız ressam.
 • (bkz: küvetten çıkan çıplak kadın) tablosunun ressamı.
 • intimism denilen akımdandır.