• feministler tarafından görmezden gelinen fizikçi. kendisi eşiyle birlikte radyumu bulmuştur ve nobel ödülünü eşiyle birlikte almıştır. nükleer enerji kavramından ilk bahseden insandır.
  • (bkz: #22815464)
  • marie curie ve pierre curie fizik alanında nobel ödülünü paylaşmışlardır.
    kızları irene curie ise kimya alanında nobel ödülünü kocası frederic joliot-curie ile paylaşmıştır.
  • pierre curie, yeni tanışıp hoşlandığı meslektaşı maria sklodowska'yı (o zamanlar henüz marie curie değil tabii) "she is my muse" (o benim ilham perim) diye ifade ediyormuş. marie hanım pierre bey'in evlilik teklifini başta kabul etmemiş, ama sonra evlenmişler ve pierre curie bir kazada hayatını kaybedene kadar çok tutkulu bir birliktelikleri olmuş.
    günümüzdeki ilişkilerin de böyle sevgi dolu, tutkulu sürmesi dileğiyle.
  • (bkz: manyetizma) biliminin öncülerinden olan fransız fizikçi
    edit:imla
  • 1880 yılında sesin yankılanmasından yararlanmayı ilk kez gündeme getiren, ultrasonun ilk adımlarında katkısı olan fransız fizikçi. bunun sonucu olarak sesin bir ortam içinde ilerlemesi, kırılması, yansıması ve emilmesi ile elde edilen veriler sonar cihazlarında kullanılmış.

fiskos köşesi:
    marie curie'ye ithafen "she is my muse" mu demiş? bilim yuvalarının ismi musee curie miymiş? i belong to you/mon coeur s'ouvre a ta voix, artık daha anlamlı.

musée fr. : müze. vıy vıy, kesköse...
  • marie curie'nin eşi. paris'te dolanırken adama at arabası çarpıyor ve adam ölüyor, böyle saçma ölüm şekli mi olur arkadaş, neyse allah rahmet eylesin diyelim.
  • (#22815464) burda şu bilgi var:
    erol toy, pierre curie'nin sansür anlayışıyla ilgili olarak "müslüman endülüs'ten geriye 30 kitap kaldı, atomu parçalayabildik. şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında geziyor olacaktık." ifadesini aktarmıştır.

o sözün endülüs kütüphaneleri için söylendiğine dair internette pek çok bilgi var.

hatta yazarlar bile bu bilgiyi köle yazılarında kullanmışlar.

hatta islam konferansı örgütünün bir toplantısında türkiye temsilcisi, yaptığı sunumda bu sözü kullanıyor.

4 ay boyunca bu endülüs konusunu
    yazan, konuşan herkese emaille, telefonla vs ulaştım ve kaynaklarını sordum.
    bu bilginin ortaya çıktığı birkaç kaynak belirledim.
    o kaynakları teyit için faks istedim.
    mesela kaynak olarak adam demiş ki türk edebiyatı dergisinin falan tarihli sayısının falan sayfasında bu bilgi var. o sayfayı faks ettirdim. konuyla hiç alakası yok.
    resmen yalan.
    diğer kaynaklarda aynı şekilde yalan.
    bu yalan, internetteki en yaygın yalanlardan biri.
    ilk kaynağa kadar gitmeyi hedeflemiştim fakat gerek kalmadı. ilk verilen kaynakların asılsız olduğu ortaya çıktı.

endülüs'ü de, osmanlıyı da övelim derken doğru bilgiyle övelim.
    kısaca o sözü pierre curie endülüs için değil, iskenderiye kütüphaneleri için söylemiştir. bu da endülüs medeniyetini alçaltmaz.
  • a. doğum günü bugün olan kişi.
    aa. marie curie'nin prensi.
  • çok talihsiz bir şekilde hayata veda eden bilim adamı. at arabasina çarpip ölmese radyoaktiviteden ölecekti gerçi fakat o süre içerisinde kim bilir neler daha keşfedebilirdi. yokluğu marie curie'yi çok derinden sarsmıştır. hanımciligi ile de gönüllerde taht kurmuştur ayni zamanda.
hesabın var mı? giriş yap