• kitabin kosesine yazdigi bir teoremle yuzyillar boyu ilgi cekmeyi basarmis matematikci. bugun kesin olarak adamin cozumu bilmedigi kanitlanmistir. (bkz: fermatin son teoremi)
 • 1601-1665 yılları arasında yaşamış avukat. boş zamanlarında matematik ile uğraşırmış, türeve giden yolu açan insanlardandır(en azından batıda). number theory'de fermatin kucuk teoremi diye bilinen basit ama güzel bir teoremden hatırlarım kendisini. fermatin son teoremini yani hipotez halini ispatladığını söylemiştir. aslen 17yy için bile yeni bir problem değildir çünkü iskenderiyeli diophantus tarafından milattan önce 250 yıllarında yazılan bir kitabın içinde vardır. fermat da bu kitabı çalışırken kitabın kenarına "teoremin güzel bir ispatını buldum fakat buraya yazacak yerim yok" diye yazmıştır. 1995 yılına kadar(yaklaşık 350 sene) bir matematikçi ordusu bu hipotezi ispatlamaya kasmış, özel durumlar için ispat vermiş ama genel olarak doğru olduğunu ispatlayamamıştır. bu insanların içinde tarihin en büyük matematikçileri kabul edilen gauss, euler bile vardır.

  bugün kesin olarak adamın çözümü bilip bilmediği bilinmemektedir. sadece 20yy matematiği ile yapılan bir ispatın 17.yyda bulunmuş olmasının imkansız olduğunu söylemektedir. ek olarak da o kadar adam kastı ise fermat gibi birinin bulmuş olma olasılığının olmadığı söylenebilir. fermat ispatladı mı ispatlamadı mı bilemem ama bence kesinlikle basit bir ispat vardır. birgün biri bulacak ve hepimiz ağzımız açık "hadi ya bu kadar basit miydi?" diyeceğiz.
 • kendisi bir hakim olan bu matematikci aslinda sadece bir hakimdir ve adil olabilmek için şehirdeki herkesle ilişkisini keser gerekli haller dişinda kimseyle konuşmaz bu sayede eve kapanir ve butun boş zamanlarini matematikle uğraşarak geçirir ve kafayi siyirir.
 • en popüler amatör matematikçi. boynuz kulağı geçer hesabı ortaya attığı teorem ile nice matematikçinin önüne geçmiştir. matematiğe aşık olmak ile onun eğitimini almak arasındaki farkın en açık örneklerinden biridir.
 • her ne kadar, evde eğitim gördüğü ve hukuk alanını tercih ettiği göz önünde bulundurularak, amatör bir matematikçi olduğu iddia edilebilecek olsa da yaptıklarıyla öyle olmadığını göstermiştir. sanılanın aksine sadece kitap kenarına yazdığı, ve kanıtladığından emin olunamayan bir teoremi yoktur. kanıtladığı ve ortaya attığı bir çok teorem ile modern sayılar teorisinin kurucuları arasındaki yerini almıştır. bunların yanı sıra, analitik geometri ve olasılık kuramına da kayda değer katkıları olmuştur.
 • analitik geometrinin var oluşunda rol oynayan 2 kişiden biridir. **
  ayrıca daha türevdir limittir yokken eğrilere olan teğetlerle ve maksimum minimum değerlerle ilgili yaptığı çalışmalar newton'a ön ayak olmuştur.
 • kendisine gönderme yapılan ispanyol yapımı bir korku/gerilim filmi de mevcuttur. (bkz: la habitacion de fermat) türkçesi kapan olarak çevrilmiş, çevirmene geçirmeden önce filmi izleyin ben beğendim zira.
 • noktası var. (bkz: fermat noktası)
  gerçi toricelli bulmuş noktanın geometrik yerini ama olsun. koca teoremi olmuş adamın kanıtlamadan, noktayı çok görmemek lazım.
 • arşimet'in de üzerinde durduğu diferansiyel hesaba geometrik açıdan yaklaşmış, hukuk eğitimi almış bir matematikçi.
 • 410. doğumgünü olması sebebiyle bugün google'in esas oğlanı olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap