şükela:  tümü | bugün
  • akli varsa ve bahsedilen para gercekten teklif edilmisse almanya'dan cin'e kosarak gitmelidir.

edit: (bkz: minik eymen'e yardım ediyoruz kampanyası)
  • (bkz: pierre-emerick aubameyang/@ceyar i kim vurdu)

arsenal'de forma giyen 1989 (31) fransa doğumlu gabonlu ex sağ kanat, forvet.

oyuncunun doğum yerinin fransa, anasının ise ispanyol olmasına rağmen gabon milli takımını seçmesi delikanlılık kokan bir harekettir. futbolcu bir aileden gelip, gabon milli takımı formasını terletmiş bir baba ve iki kardeşe sahiptir.

top class bir forvet olmasına rağmen kariyeri boyunca kendi seviyesinin altında ekiplerde mücadele etmiştir. bunun da en büyük nedeni yine kendisi; yıllarca bir profesyonele yakışmayan fanatik taraftar* açıklamaları yapan çenesidir.

iki sene önce (2018-06) başlığı altına şöyle yazmışım:

''
    3 büyüklere gitmeye çalışan yılmaz vural gibi, her 2 ayda bir real madrid aşkını basınla paylaşması kariyerini olumsuz etkiledi. çok yetenekli bir oyuncu olmasına rağmen sadece spesifik takıma gitmek için kıçını yırtması, diğer potansiyel tekliflerin yolunu tıkadı. sonunda yaşınında kemale ermeye başlamasıyla beraber real madrid aşkından vazgeçip, 2017/18 kış transfer sezonunun son günü arsenal'e razı olmak zorunda kaldı**.
    '' 2018-06

bu dediğimi biraz daha açmak için internette kısa bir araştırma yaptım; google'ın ilk sayfasında elde ettiğim sanal gazete küpürleri şunlar:

- ''borussia dortmund'un gabonlu yıldızı pierre emerick aubameyang, çocukluk hayalinin real madrid'de oynamak olduğunu ifade etti.''

- ''l'equipe'e konuşan golcü oyuncu, 2014'te kaybettiği dedesinin vefat etmeden önce avila'da yaşadığını, avila'nın madrid'e 110 kilometre uzaklıkta olduğunu ve o dönem madrid'de top koşturma istediğini, halen de bu durumun kafasında olduğunu ifade etti.''

- ''küçükken hugo sanchez'i izlediğini ve ona saygı duyduğunu belirten aubameyang, çocukluk hayalinin real madrid'de oynamak olduğunu açıkça belirtti. ''

- '' golcü oyuncu, real madrid ya da herhangi büyük bir ispanyol ekibinde oynamasının, annesine en büyük hediye olacağını söyledi.''

- 26 yaşındaki futbolcu, bein sports'a yaptığı açıklamada, "herhangi bir anlaşma yok ancak dedeme, bir gün real madrid forması giyeceğime dair söz verdim. bir gün ispanya'da futbol oynamak istediğimi, daha önce birçok kez söyledim."

- 27 yaşındaki futbolcu, cadena cope'a yaptığı açıklamada, "ispanya'da futbol oynama rüyam olduğunu hep söyledim. ancak bu ne zaman olur bilmiyorum. gideceğim takım hakkında da bir şey söylemem ancak real madrid'i barcelona'dan daha çok seviyorum. real madrid ile ailesel bir bağım var" dedi.

- golcü futbolcu, alman televizyon kanalı zdf'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:
    "dortmund'dan sadece real madrid için ayrılırım. eğer onlar aramazsa, bir yere gitmem. dedem her zaman ispanya'da oynamamı hayal ediyordu. ben de o ölmeden önce bir gün real madrid forması giyeceğime dair söz verdim ve bu hedefe ulaşmak için çok çalışıyorum.

- ''ana hedefim real madrid ancak şu an dortmund'daki hayatımdan memnunum. eğer madrid'e gitme fırsatım olursa hiç düşünmeden 'evet' derim. ancak şu an için böyle bir temas yok."

gördüğünüz gibi pierre-emerick aubameyang'ın kalibresi altındaki takımlarda ömür geçirmesi hakkında hiç mızmızlanmaya hakkı yok. yaptığı açıklamalarla kariyerinin kafasına kendi kurşun sıkmış bir oyuncu.

real madrid'e gitmek için yıllarca kıçını yırtması, potansiyel transfer gerçekleştirebileceği diğer dev takımların gözünde son derece antipatik ve amatörce bir davranıştı. real madrid'de zaman zaman flörtleşse de aşık aubameyang kadar hevesli olmayınca göt gibi evde kaldı gabonlu. (sonuçta real madrid bu; bonservis bedeli yüksek olsa da çok isteseler parasını bastırıp alabilirlerdi.)

dip not: bu arada çene kontrolünde, tüm türk futbolcuların oyunculuk dönemindeki sergen yalçın'ı örnek alması lazım. bu adam türkiye futbol liginde birbiriyle kanlı bıçaklı 4 büyüklerin hepsinin forması giydi ve buna rağmen (diğer büyük takım değiştiren meslektaşlarının aksine) kariyeri sonunda bir dev kulübün camia evladı olarak anılabildi. nedeni ise sergen'in gittiği hiçbir takımda taraftarla yüz göz olmaması, gittiği hiçbir takımda taraftarın kıçını yalayan açıklamalarda bulunmadan sadece işini yapmasıdır. bunun sayesinde türk futbol tarihinde 4 büyük kulüpte oynayıp, oynadığı her takımın taraftarı tarafından sempati duyulan, aynı zamanda da bir dev kulübün camia evladı boyunca kalabilmiş tek (!) oyuncu olabilmiştir.

---

evet, top class aubameyang kardeşimizin neden top class takımlarda forma giyemediği konusundaki soru işaretlerini dağıttıktan sonra; kısaca kariyerini anlatayım.

fransa'da rouen ve bastia altyapılarında sürttükten sonra 17'sinde (2006/07) ağabeyi kazma willy aubameyang'la birlikte ac milan altyapısına geçti. bunda scout babasının torpil etkisi ne kadardır bilemiyorum çünkü kendisi de ağabeyi de o zamanlar pek de istikbal vaad etmeyen oyunculardı (belli bir seviyeye gelmesi yıllar aldı.)

ac milan kendisine serie a'da bir dakika bile süre vermedi ve 4 yıllık kontratı boyunca 4 ayrı fransız (dijon, lille osc, as monaco, saint etienne) takımına kiraya yolladı.

- 19'unda (2008/09) dijon formasıyla (kira) ilk profesyonel maçlarına çıktı ve fransa 2.liginde 34 maçta 8 gol atabildi.

- 20'sinde (2009/10) kiralandığı lille osc'de gervinho'nun (22) gölgesinde adamakıllı forma giyemedi bile. ligi de 2 golle tamamladı.

- 21'inde (2010/11) güçsüz as monaco'ya kiralandı*. ilk yarıda gösterdiği skandal performans sonucu (17 maç 2 gol) takımdan erken sepetlendi. 2.yarı ise kendini kiralık saint etienne'de buldu. orada da 14 maçta anca 2 golle vasat altı oynasa da saint etienne kendisinde ışık gördü. istikbal vaad etmiyor gibi gözüken oyuncuyu bir sonraki sene için 1.8m € gibi osuruktan rakamlı bir satın alma opsiyonuyla kiralamaya karar verdi.

- 22'sinde (2011/12) ise golcü oyuncu ilk defa geçerli bir performans ortaya koyup, adından söz ettirdi (36 maç 16 gol). durum böyle olunca fransız kulüp, ac milan'a artık kendisi içim komik kalan bonservis bedelini ödedi ve oyuncuyu kadrolarına kattı.

- 23'ünde (2012/13) ofans oyuncularının istatistik dostu fransa liginde 38 maçta 19 gol attı ve kariyerindeki ilk kupayı (fransa kupası) kaldırdı. (bkz: newcastle united/@ceyar i kim vurdu)'la adı anılmaya başladı. işbilir borussia dortmund yönetimi hızlı davrandı ve 13m € gibi düşük reputasyonunun getirisi cüzi bir rakama gabonlu golcüyü kadrolarına kattı.

- dortmund yılları (2013/14 - 2017/18 ilk yarı)
    ve sonrası (2013/14 2. yarı – günümüz 2019/20) -

- 24'ünde (2013/14) bundesliga'ya geçtiğinde bayern münich'in ligdeki dominantlığı iyice çirkin bir hal almıştı. bu baskınlık yetmezmiş gibi zamanının en iyi teknik direktörü kel pep guardiola bir sezon önce (borussia dortmund'un önünde) 25 puan farkla lider olan bayern münich'in başına geçti. 'el puşto del cataluña' takımın başına geçer geçmez utanmadan sıkılmadan transferde borussia dortmund'un yıldızlarına sardı. teknik keleş, zamanının yıldız dortmund oyuncusu mario götze transferiyle başladı; kontratı bir sezon sonra bitecek robert lewandowski’nin kanına girerek devam etti). anlayacağınız aubemeyang takıma kulübün bundesliga'da (en iyi 2. takım olsa da) şampiyonluk için iddiasız olduğu bir dönemde katıldı.

kulüpteki ilk senesinde (2013/14 - yaş 24) forvette robert lewandowski gibi bir top canavarı vardı. dolayısıyla (bkz: jurgen klopp/@ceyar i kim vurdu) kendisini ileri uçta değil, sağ kanatta kullandı. (solda marco reus, ortada henrikh mkhitaryan'la ofans hattı cayır cayır bir takımdılar ama bekler - merkez ortasaha bir hayli tırttı.) süperstarının tartışmasız lewandowski olduğu takımda ilk senesinde zaman zaman yedek bile kaldı. bana göre averaj üstü ama sessiz sedasız bir performans ortaya koydu. transfermarkt’tan fiyatına baktım, mevkidaşı (bkz: angel di maria/@ceyar i kim vurdu)’nın o sene sonu 75m €’ya transfer yaptığı piyasada değeri 17m € gibi mütevazi bir rakammış.) bundesliga’daki ilk sezonunda 21(11) maçta 13 gol 3 asistle ligi kapadı.

bir sonraki sene (2014/15 - yaş 25) kahpe guardiola, robert lewandowski’yi bedelsiz kadrosuna kattı ve borussia dortmund’un da, bundesliga’nın da fişini çekti. klopp, polonyalının yerine bir önceki senenin serie a gol kralı torino’lu ciro immobile’yi (24) getirdi; yedeğine de hertha berlin’den *29’luk adrian ramos’u.

anasının liginde harikalar yaratan ciro immobile, bundesliga’da skandal bir performans gösterdi ve tüm sezon boyunca anca 3 (!) gol atabildi. yedeğine alınan adrian ramos’ta fena fısladı. forvetler tırtlayınca bundesliga’yı uzun yıllardır en kötü ilk 2'de bitiren borussia dortmund ligde s.çıp sıvamaya başladı. ligin 2. yarısında (2015 şubat) kıyak teknik adam klopp bu böyle gitmez dedi ve hep sağ kanat olarak gördüğü aubemeyang’ı forvete çekmek zorunda kaldı. böylece bildiğimiz üst düzey forvet aubemeyang dönemi başlamış oldu.

gördüğünüz gibi (dortmund sene sonu -2014/15- ligi 7. bitirince istifasını veren) jurgen klopp, gabonlu oyuncunun gelişiminde kilit rol oynadı. öyle ki anca 26’sından sonra isminden söz ettirmeye başlayan bir oyuncu olabildi eleman. tabii bir de hakan şükür gibi 'yurtdışına adaptasyon olamayacak düşük mental seviyede lokal kafa'ya sahip ciro immobile’yi de es geçmemek lazım. bu sezon sonu (2019/20) altın ayakkabıyı kapan italyan golcü, aubemeyang’ın kaderini de, mevkisini de dolaylı yoldan değiştirdi.

bundan sonrasını uzun uzadıya anlatmaya gerek yok; herkesin bildiği top class forvet pierre-emerick aubameyang dönemi. ben susayım istatistikleri konuşsun:

2015/16 (yaş 26) – 31m 25g 5a - dortmund
    2016/17 (yaş 27) – 32m 30g 2a - dortmund
    2017/18 (yaş 28) – 16m 13g 3a - dortmund
    2017/18 (yaş 28) – 13m 10g 4a - arsenal
    2018/19 (yaş 29) – 36m 22g 4a - arsenal
    2019/20 (yaş 30) – 36m 22g 3a – arsenal

26’sında bundesliga’da (2016/17 – 31), 29’unda premier ligde (2018/19 – 22) gol kralı oldu. kariyeri boyunca sırasıyla 1 fransa kupası (2012/13 saint etienne), 2 almanya süper kupası (2013/14 – 2014/15 dortmund), 1 almanya kupası (2016/17 dortmund) ve 1 fa kupası (2019/20 – arsenal) elde etti.

çok yetenekli bir oyuncu olmasına rağmen, ömrü boyunca hiç yerel lig kazanamadı; mazisini arayan arsenal'de kaldığı sürece de bu böyle devam edecek.

---------------bonus---------------
    takımının detaylı incelemesi için bakınız;
    (bkz: arsenal/@ceyar i kim vurdu)
    ---------------bonus---------------
  • çin vatandaşlığına bile geçebilir.

-büyük dedem çinliymis aslında. "aubame yang" imiş adı.
  • transfer döneminde izlenecek yol haritası için wenger ve kurmayları bir araya gelmiştir. wenger tinerinden son bir fırt çeker ve masanın başına oturur.

steve bould: efendim direkt konuya gireyim. stoper lazım takıma. takım savunması zaten berbat. bireysel yetersizlikleri kaldıracak durumda değiliz.
    neil banfield: ayrıca orta sahaya mutlaka transfer yapmalıyız. defansif yönü ağır basan dinamik bir orta saha lazım. mutlaka alınması gerek.
    boro primorac: aslında kanatlara da takviye gerekiyor. en azından bir oyuncu ile takviye etmeliyiz.
    steve bould: zaten 25 maçta 46 gol attık ama 34 gol yedik. sorunu direkt görebilmemizi sağlayan bir istatistik. gol atmada sıkıntımız yok. savunma zaafiyetlerimiz zorluyor bizi. neyseki forvet hattımız kuvvetli ve işlevsel.
    gerry peyton: cech'in yerine de birini bakmamız gerekiyor. birkaç kaleci var listemizde. teklif götürebiliriz isterseniz.
    arsene wenger: sorunları çok güzel tespit ettik. yapacağımız takviye ile bu sorunları gidereceğiz. aubameyang'a teklif yapın.
    steve bould: fakat...
    arsene wenger: kaç paramız var.
    neil banfield: 70.
    arsene wenger: hepsini basın aubameyang'a.
    steve bould: tineri acilen bırakmalısın.
  • aklı varsa çığlıklar eşliğinde çin'e transfer olmalıdır.
  • yıllık 41 milyon euro.
    senede 153 milyon lira.

ben aubameyang olsam 2 sene oynar, cebime 300 milyon liramı koyar, gabon'da doğduğum köyü satın alırım. tüm köy bana çalışır, aileme, torunlarıma yetecek kadar para var ne de olsa. akşamları önünde biran çerezin, yanında karılar, oyun havaları eşliğinde maç izlemek varken kim takar dünyayı. olay budur.
  • transferi gerçekleşirse dünyanın en pahalı futbolcusu olacaktır. gerçekten böyle aklını kaçırmış bir teklif varsa (kulüp finansmanı konusunda dünyanın sayılı spor yöneticilerinden diyebileceğimiz) watzke'nin geri çevireceğini sanmıyorum. bu durumda dortmund'a da piyango çıkmıştır diyebiliriz. 150 m € ile dortmund 10 tane aubameyang bulur, hepsini de yıldız yapar.

diğer yandan bildiğim kadarıyla auba real madrid'e gitmek istiyor. kariyeri mi parayı mı tercih edeceğini göreceğiz.

http://bleacherreport.com/…ransfer-to-shanghai-sipg
  • henrydeki tekniğin ve bitiriciliğin yarısına sahip olmayan forvet.nasıl kafalar bunlar yarabbi.sadece hızlı bu adam o kadar.