• laduree'den daha orjinal makaronlara sahip pastacılık üstadı. misal çilekli&wasabili makaron, vanilyalı&zeytinyağlı makaronlar yapar. özellikle yaseminlisi pek muhteşemdir. onun dışında pastacılık üzerinde kitapları da şiddetle tavsiye edilir.
  • kendisini anlatmaya şurdaki görseller bile yeter kanımca. paris'e gidende bunlardan birini olsun tatmayan n'olsun!
  • yasayan en buyuk pastacilik dehasi. genc yasinda lenotre'un yaninda basladigi meslegine fauchon ve laduree'nin sefligini yaparak devam etmistir. kendi markasi da simdiden efsanedir.
  • ispahan adını verdiği muhteşem gül aromasını kendi imzası haline getirmiş pastacılık dahisidir. parise her gidişte iflas etme ve yarı şeker koması halinde gezme nedenidir. alınan kurabiyeleri bitmesin diye azar azar yarımşar yense de ne yazık ki getirdiğiniz makaronlar maksimum üç gün tazeliğini korur. her yılbaşı istenen hediyelerin başında gelir kurabiyeleri, muhteşem karamelleri ve tabii ki kaşıklamaya kıyılamayan gıdım gıdım yenen reçelleri. kitapları alınıp denenmesi gereken bir yaratıcıdır.
  • 4 kişilik bir grubu ani bir sessizlige dusuren vanilyali kekler yapan saint germain'de mukim bir pastaci.paris'e gidip ugramadan donen tas olur.
  • makaronları olağanüstüdür. st. germain civarındaki mağazasında kuyruğa gireceğinize, lafayette'in içinde zemin katta yer alan mini mağazasında aynı seleksiyonu sıra beklemeden satın alabilirsiniz. lafayatte'teki ürün başına yarım euro daha pahalı sanırım, onun da dezavantajı bu.

her ayın menüsü değişir. bir tek isfahan sabit kalır. ağzınızın içinde puff diye yok olan makaronlarından sonra l'aduree'ninkiler acıbadem kurabiyesi gibi gelebilir.

kurabiyenin kıvamı olarak daha iyisini yemedim. aroma olarak belçikalı pierre marcolini ile kapışıyor.
  • "mogador" isimli makaronu dunya uzerinde en sevdigim tatli olan pasta picasso'su. pastalari, kurabiyeleri, recelleri... hepsi o kadar lezzetli ki! bu lezzet nasil anlatilir inanin bilemiyorum. her paris'e gidene mutlaka bir seyler ismarliyorum.

kalan son makaronumu yerken gozlerimde yas, kalbimde sizi...
  • yediğim en hafif makaron bunundu.

(bkz: makaron sarı bağlar lo)
  • başıma bir şey gelmeyecekse paris'te uyandığım sabah ilk iş dükkan açılır açılmaz büyük hevesle aldığım macaronlarina bayilmadigim pastane. pastalari daha guzeldi sanki. macaronlari fazla aromalı ve yumusaktilar (sünger gibi) çarkıfelek ve yaseminliyi sevmiştim sadece. ama yaseminli sabunu bile yerim ben, ondan.
  • hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel makaron ve çikolatayı yapan büyük şef. çikolata hastası biri olarak belçika, almanya, italya gibi ülkelerin değişik türde çikolatalarını yemiştim ama bu adam bambaşka sayın seyirciler, yolunuz fransaya düşerse veya tanıdıklarınız gidiyorsa mutlaka buradan çikolata aldırın.
hesabın var mı? giriş yap