• dunyanin en pahali ice tea'sini icebileceginiz tepe. zira buradaki cay bahcesinde mesrubatlar 4,5 tl.
  • şu sıralar istanbul'a gezmeye gelen abimin tespiti "adamlar mezarlığın ortasına çay bahçesi yapmış keyif yapıyorlar yaa" şeklinde tanımlayabileceğim mekan.
  • antalya'nın dokuma semtinde, yıllardır bu isimde mevcut bir kahvehane bulunur.
  • evim pierre loti'yi haliç manzarası ile birlikte karşıdan görüyor. dolayısıyla pierre loti'de evimi görüyor. evimden topkapı sarayını'da görebiliyorum. ve topkapı sarayını pierre loti'den de görebiliyorum. ama pierre loti'den topkapı sarayı'na bakmakla evimden bakmak arasında bir fark var. o farkın adı ise babam! ne zaman balkona çıksam bir sigara içeyim desem çıkageliyor ve lafa tutuyor.
  • ulaşımın sadece eyüp' ten teleferikle olmadığı manzarası güzel mekan. evime yürüyerek 10 dakika olması benim açımdan değerini düşürse de, arkadaşlarımı, istanbul'a gelen turist akrabaları falan buraya gezmeye götürdüğümde bu kadar yakınımda böyle güzel bi yer varken ne diye sürekli uzaklara gidiyorum diye hayıflanmama neden olmakta.

alternatif ulaşım: aksaray metro çıkınındaki minibüs durağından 5 dakikada bir aksaray-gaziosmanpaşa dolmuşları (minibüsleri) kalkmakta. bu dolmuşları 2'ye ayıran yıldıztabya ve pazariçi mahalleleridir. pierre loti'ye gitmek için pazariçi'ne gidene binin ve şoföre pazariçi yolağazında inceğinizi söyleyin. yaklaşık 35-40 dakika sonra bahsettiğim yerde olcaksınız ve indiğiniz yerden 5 dakika yürüyerek (tabelaları takip etmek yeterli) eşsiz haliç manzarasına ulaşabilirsiniz.

alternatif ulaşım 2: topkapı minibüs durağı veya cevizlibağ metrobüs çıkışından topkapı-gaziosmanpaşa minibüsleri kalkmakta. bu dolmuşları 2'ye ayıran yıldıztabya ve pazariçi mahalleleridir. pierre loti'ye gitmek için pazariçi'ne gidene binin ve şoföre pazariçi yolağazında inceğinizi söyleyin. yaklaşık 35-40 dakika sonra bahsettiğim yerde olcaksınız ve indiğiniz yerden 5 dakika yürüyerek (tabelaları takip etmek yeterli) eşsiz haliç manzarasına ulaşabilirsiniz.

alternatif ulaşım 3: edirnekapı metrobüs durağında inip yolun karşısına geçerseniz, yukarıda bahsettiğim 2 hat ta bu yoldan geçtiği için ulaşım alternatiflerinizi arttırmış olursunuz ve eyüp'e gitmeden metrobüsten sonra sadece 1 minibüs ile pierre loti'ye varabilirsiniz.
  • içersinde beş para etmez nargile yapan kafelerin bulunduğu, haliç manzarasının enfes ve gözleri kamaştıran güzelliği sayesinde atmosverin büyüsüne kapılıp uçup gidilen yerdir aynı zamanda.
  • bir çok çay bahçesinden ayrılan en önemli özelliği, mezarlığın ortasında olmasıdır. düşünüldüğünde mezarların arasında oturup kahve içmek pek ilgi çekici gelmese de akşamları gidip manzarayı izlemek çok huzurlu oluyor.
  • manzarası pek güzel çay bahçesi, akşamüstü mezarlıklar üzerinden geçerek varmak ise işin ironik boyutu olsa gerek.

(bkz: memento mori)
  • istanbul'un en güzel, en özel yerlerinden biri ve buraya -hiç hak etmediği halde- adını veren dandik bir adam.
hesabın var mı? giriş yap