şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir sergide sergilenen tablosunun ters asıldığı 6 ay sonra anlaşılmıştır.
 • isminin anagram'ı "i paint modern" olan insanmış. ilginç.
 • de stijl grubunun kurucusu theo van doesburg a soyle bir mektup yazmış kişidir;

  "following the high-handed manner in which you have used the diagonal lines, all further collaboration between us has become impossible. for the rest, sans rancune."

  yani: eğik çizgiler kullanman nedeniyle senle çalışmam bundan sonra imkansız.

  (bkz: neyin mucadelesini veriyorsun arkadasim sen) *

  not: eğik çizgilerin soyutlamaya aykırı olduğunu, esas temel öğeler olan dik, ve enine çizgiler kullanılması gerektiğine inanıyormuş rahmetli, haklıdır tabi ki davasında.
 • 1911'de amsterdam'da bir sergide gördüğü georges braque and pablo picasso'ya ait resimler mondrian'ı çok etkiler. bunun üzerine 1912'de paris'e gider . bu dönemde yaptığı ağaç dizisi, kübizm’in etkilerini taşır. bu etkiden çabuk kurtulur. kübizm’i bir sıçrama tahtası yapar. 1913 tarihli "7 no'lu kompozisyon" adlı resminde tanınırlık en aza indirilmiş, tuval yüzeyi bir çizgi ve renk düzeniyle kaplanmıştır.

  ama bu gelişi güzel değil, uyumlu, dengeli sanatsal bir düzenlemedir. mondrian bununla da yetinmez. “resim kendisinden başka hiçbir şeyi anımsatmamalıdır. resmin iki ana ögesi vardır ve sanatçı bunlarla yetinmelidir” demektedir. sonrasnda daha da aşırıya gider, çizgiyi yalnız yatay ve dikeylere, rengi katışıksız olan üç temele, kırmızı, sarı ve maviye indirger.

  ayrıca (bkz: malevic)

  kaynak:
  http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/mondrian/
  http://www.guggenheimcollection.org/…_md_112_3.html
 • cizgilerindeki yataylikla kadinligi, dikeylikle erkekligi simgeleyen bir ressamdir.
 • kendine özgü üslubuyla pasta sanatına ilham kaynağı olmuştur:
  http://i.hizliresim.com/bk7dxm.jpg
 • hollandalı sanatçı modrian sanatın doğaya egemen bir dünya olduğuna, bu yüzden de doğanın resimden atılması gerektiğine inanıyordu. hint felsefesi ve tasavvufla ilgilenmesi sanatçıyı bu düşünceye bağlamıştı.

  mondrian, nesneden kopmak için ilk olarak doğal renklerden uzaklaşıp sarı, kırmızı, mavi gibi saf renkler kullanmaya başladı.

  mondrian, dünyayı "karşıtlıkların savaşı" olarak görürdü. bundan dolayı resimlerinde dikey ve yatay hatlar dışındakileri kompozisyonundan çıkardı. tuval yüzeyini yatay ve siyah çizgilerle bölüyor, sonrada dikdörtgenleri renkle dolduruyordu. dikey ve yatay çizgiler karşıtlıkların düşünce düzeyine aktarılmış imgeleriydi.

  dikey çizgiler evrensel, nesnel ve düşünsel olan erkeksi kavramları, yatay çizgiler ise bireysel, öznel ve maddesel olan dişi kavramları simgeliyordu.

  hollanda doğumlu olan bu "de stijl" sanat akımı tüm avrupa'da büyük yankılar yaptı.
 • "insanlığa ancak onu aydınlatarak hizmet edilebilir.." piet mondrian
 • mondrian, kalıplaşmamış bir denge sorunu üzerinde durmakta ve bunun için de simetri yoluyla kurulacak olan dengeden kaçınmaktaydı. kaçındığı bu eşitlik yaşamda edinginliğe, sanatta da monotonluğa yol açacaktı. / safiye sari - leyla kodaman...

  böyle tanımlamışlar tezlerinde mondrianı. bence yanlış kelimeler kullanmışlar, sanki bu kötü birşey miş gibi anladım ben, yani "monotonluğa yol açacaktı" dan. bence güzel birşeye yol açmış ve bunun adı söylenenler değil. belki aykırılık diyebilirim ama kötü anlamda değil, zaten bence normal olan kötü, aykırılık yapanın dilinde bayrak olmadıkça çok da hoş yani.

  neyse, ben şunu demiştim. eğer ben bir yönetmen olsaydım #38833340 miro gibi şiirleri konu edinirdim gibilerinden mealli birşey yani. ben az düşündüm edebiyat hep benim başlangıcım olurdu.

  resim yapacaksam evet şiir, şiir yazacaksam edebi metinler, metin yazacaksam şiir, film çekeceksem edebiyat, moda yapacaksam da şiirsel metinler* burada gülücük.

  anladım ki ben evet hayatta ve zaten duygularda hesaplamayı sevmiyorum, yani ben, lineer düşünceye sahip değilim ben abstract düşüncedeyim. bugün anladım bu terimlerim manalarını da kullanayım istedim. ne kadar çabuk içselleştirirsem o kadar ben olurlar babında* evet gülücük.

  asıl başlığa yazma amacım, bu ağaçlar serisini sırası ile aradım baya isimden kaynaklı hata yapmışım araken ve nihayet şuna ulaştım;

  http://emptyeasel.com/…-of-pure-abstract-paintings/

  bir de, mondrimat - mondrian machine çok eğlenceli.
 • piet mondrian, ana renkler, siyah, beyaz ve grinin yatay ve dikey eksende düzenlenmiş kare ve diktörtgen formlar olarak yerleştirilmesinden meydana gelen, tam bir soyut sanat üslubu olan neoplastisizm in kurucusudur.