şükela:  tümü | bugün
 • kucaginda ölü isa yi tutan meryem tasviri ...
 • hic de el kadar olmayan, gercek insan olculerine yakin olan ve meryem in etekleriyle birlikte hacmi bi hayli genis olan heykel...
 • ara$tirmalarimiz sonucu:
  174 x 195 cm ebatlarinda olan, 1499'da tamamlanmi$ eser.. derinligini incelemedik.

  kimi insanlarin elleri buyuk oluyor tabii*
 • michelangelo'nun san pietro'da bulunan pietasi manyagin birinin cekicle saldirisina ugramis, neyse ki basina pek bir sey gelmeden saldiriyi atlatmistir. saldiridan sonra heykel korumaya alinmis, etrafi -herhalde kursun gecirmez- camdan bir kafesle cevrelenmistir.
 • vatikan'da kkoseugnin isa rolüne soyunup canlandırmaya çalıştığı, meryem'i de salvarımı ve yemenimi ödünç alan diğer bi arkadaşımın canlandırdığı sahne.
 • floransadaki pieta heykelinde michelangelokendisini isa'yı çarmıktan çıkaran yaşlı adam olarak eserinin içine yerleştirmiştir, bunun sebebi ise rivayette de isa'yı tutanın bir heykeltraş olması ve bu heykeli yaşlılık günlerinde 'yaşlı bir adamdan nasıl hayat doğar?' sorusuna yanıt olarak da düşünmüş olması olarak anlatılıyor heykelin önündeki bilgi kısmında.
 • isa'nin carmihtan indirildikten sonra, annesi meryem'in kucaginda uzandigi anlara verilen isim. adini pity ve piety kelimelerinden alir. pieta eserlerinin arasinda en unlusu ve bence en guzeli, vatikan'da st. peter katedralinde bulunan michelangelo pieta'sidir. mermerden yapilmis bu heykelde, isa, annesi meryem'in sefkatli kollarinda, sanki iki hirsizla birlikte carmiha gerilerek, saatlerce aci cekerek olmemiscesine, yuzunde buyuk bir huzur, hafif bir gulumseme esliginde yatmaktadir. meryem, o boyundan buyuk olmasi gereken oglunu sarip sarmalayacak kadar buyuktur ve o "tanrinin oglu" adam, o an sadece onun dunyaya getirdigi bir bebektir. meryem, huzunlu bir ifade ile asagi dogru bakarken caresiz gorunmez, oglunu ait oldugu yere gonderiyormus gibidir. burada michealngelo'nun dehasini gozlerimizle gorur, dokunsak sanki o huzurun bize de sirayet edecegine inanmak isteriz.
 • temasi " gerçek sevgiyi ne yasam, ne de olum yok edebilir " olan michelangelo eseri. rahmetlinin anatomi ve geometri* konusundaki çilgin bilgisi dikkat çekicidir. ayrica robert hupka tarafindan tum detaylariyla fotograflanmis ortaya harika bir gosteri çikmistir.
 • isa huzur icinde annesinin kollarinda uzanirken, meryem de sanki oglunun acilarina sahit olmamis, onunla beraber bin kere olmemiscesine genc ve huzurlu bir cehreye sahiptir
 • michelangelo bircok heykeltrasin aksine asimetri, orantisizligi kullanmaktan cekinmeyen bir heykeltras olarak meryem anayi iri, kocaman omuzlarla tasvir etmistir. zira meryem ana oglunun olumunu gormus, ugradigi iskencelere taniklik etmis bir anne olarak ne kadar guclu oldugu, heykeltras tarafindan belirtilmeye calisilmaktadir.

  san pietro'da heykel camekan icinde koruma altinda oldugu icin flasla fotograf cekmeyin, ise yaramaz. 1 €’ya satilan fotograflarindan almak her zaman daha mantiklidir.