şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pikaresk romanin ozellikleri: otobiyografik olmasi, kahramamin degisik efendilere hizmet eden bir genc olmasi, kisinin yasam oykusunun romanin basinda kisaca anlatilmasi, ulke gerceginin ortaya cikarilmasi, toplumu carpık gormesi ve donemin olaylari karsisinda insanlarin ne yapmasi gerektigini ögütlemasidir...
 • romani önceleyen ve biçimsel olarak en yakin anlati türü. romandan baslica farki ilginin roman kahramaninin kisiligi üzerine degil, basindan geçen serüvenlerin ve bulundugu mekanlarin çesitliliginde yogunlasmasidir.
 • (bkz: picaresque)
  (bkz: el picaro)
 • en önemli örneği cervantes babamızın yazmış olduğu la mancha'lı don quixotedir. şimdiye kadar yazılmış en iyi romanlar arasındadır kanımca. pek çok bölümden oluşur ve her bölümde romantik şovalye(!) don quixote ve sağ kolu sancho panzanın başından geçenlere tanıklık ederiz.
 • pikaresk türün göze çarpan bir başka özelliği, ana kahramanın gerçek hayatta pek fazla insan için söz konusu olmayan bir sıradışılığa sahip olmasıdır; ana karakterin normal, sıradan kişilikli, sıradan işlerle uğraşan bir insan olduğu asla gözlemlenemez. ana karakter gerçek hayata ilişkin hayal evrenine daima dışarıdan eklemlenmiş, eğreti duran bir konumda ilişitirilmiş gibidir. ama bu durum ana karakter oluşundan ötürü pek dikkat çekmez.
 • ispanya'da doğduğu kabul edilen kahramanları maceracı ve serseri tiplerden seçilen, "serseri romanı" olarak adlandırılan roman türü. kelimenin kökeni ispanyolca "serseri haydut" anlamına gelen "picaro"dan türetilmiş "picaresca" sözcüğüdür. hikaye bir beladan ötekine formülüyle kurgulanır. kahramanın belalardan arınıp ve mutlu sona ulaşmasıyla son bulur.
 • 16. yy'da ispanya'da ortaya çıkmış olup 17. ve 18. yüzyıllarda avrupaya yayılan kurmaca nesir diye adlandırabileceğimiz romanın popüler olan alt türüdür.

  picaro'nun kelime anlamı ilk olarak ispanyol edebiyatı'nda 1545'te kullanıldığı görülür. edebiyatta pikaresk olarak anılması ise 1810'u bulur.

  21. yy. örnekleri olarak şunları saymak hemen hemen mümkündür:

  (bkz: isabelle allende)-(bkz: eva luna)
  (bkz: iris murdoch)-(bkz: )
  (bkz: kosinski)- (bkz: boyalı kuş)
 • 16. yyda ortalarında şovalye edebiyatına tepki olarak doğmuş,serseri maceracı tipleri konu edinen roman türüdür.
 • çılgınlık ama sadelik, tumturaklı eylemler ama bayağı çirkinlik, doğaüstü güzelliklere rağmen çirkin hayat çelişkileriyle ütopyayı değil, dümdüz serseri yaşantısını tespit ve tasvir eder.

  ülkemizde, buna en yakın ürünler, baş karakterle olmasa da yarattığı ayağının biri bu dünyadayken diğeri kendi hayallerinde olan yan karakterlerle orhan kemal'dir.

  meraklı okura not: edebiyatçı değilim.