şükela:  tümü | bugün
  • akıllı telefon elektrikli araba gibi hızla gelişip büyüyen bilimum teknolojik aletlere karşın olduğu yerde kalan ve bu teknolojik aletlerinde geride kalmasına neden olan teknolojidir.
  • rezil bi teknolojidir.

her gün 3 vakit sövüyorum kendilerine. sadece akıllı telefon pili değil, kalem piller de apayrı sövgüyü hakediyor.

2015 yılı olmuş. etrafta elektriksiz çalışmayan alet kalmamış. pil teknolojisi ise halen ms 1500 yıllarından kalma.

bugatti veyron yapıp mö5000 yılında icat edilmiş tekerleğe muhtaç olmak gibi bir şey bu.

250 milyon euroluk hayvan gibi teknoloji barındıran yolcu uçağı yapıyorsun ama yere indirmek için bi tane mağara adamının icat ettiği tekerleğe muhtaçsın.

teknoloji bazı konularda aşırı takıntılı.
  • pili mi aküyü mü tartıştığımız belli olmayan teknolojidir

pil : kimyasal tepkime ile enerji üretir
    akü : kimyasal olarak içerisine enerji depolar, sonra bu enerjiyi kullandırır

pil teknolojisi çok hızlı ilerlememektedir
    akü teknolojisi, yani günlük deyimle "cep telefonunun pili" ise son 10 yılda kat be kat iyileşmiştir. elinizdeki akıllı telefonun pili ile ilk çıkan takoz telefonları 3 ay sarj etmeden kullanabilirdiniz.
  • sürekli gelişen fakat bir türlü ihtiyaç duyulan seviyeye ulaşamayan teknolojidir.
    (bkz: bitmeyen pil)
  • 4000 mahlık piller olduğunu biliyordum ama az önce 5000 mah kapasiteli bataryası olan bir telefon keşfettim blu studio energy
  • insanlığın sanırım ulaşabileceği en son noktaya ulaşabilmesi sanırım bu teknoloji ile mümkün olacak. pil ya da akü her ne ise işte. uzay taşıtlarından tutun, tıbba, inşaata aklınıza gelebilecek her yerde bu teknoloji ile ilerleme yaşanıyor. enerji tabiki bahsettiğim.

fosil yakıtlar bitecek. şu anda yavaş yavaş buna altyapı hazırlanıyor zaten. misal ironman filmindeki minyatür reaktör gibi. imkanım olsa bütün paramı ve vaktimi pil teknolojisi geliştirmeye adardım.

hızlı bir şekilde depolama yapan ve bunu uzun süre kullandıran bir sistem. kolundaki saati salladığında pilinin şarj olması gibi. uzun uzay yolculukları bile ancak bu sayede mümkün olur sanırım. dünyadaki gelişmeleri söylemiyorum bile.

geleceğin anahtarı burada cidden.
  • insanlıgın en eski teknolojilerinden biri oldugu soylenen teknolojidir.

2000 yıl onceki antik piller'e dair haberler için:

http://blog.milliyet.com.tr/…u-/blog/?blogno=303263

(bkz: bağdat pili)
  • yeni bir teknoloji kirilmasi yasatabilecek olan teknolojidir.
  • elektronik ekipman ile doğru orantılı gelişmemiş teknoloji. her sene illa asparagas bir haber çıkar bununla ilgili ama hayatlarımıza dokunan bir sonuç çıkmaz.

şu an firmaların elinden gelen iki şey var. ya telefonu büyütmek ya da az enerji tüketen ekipman yapmak. iki konuda da sınıra dayandık; işlemciler 9nm, telefonlar kürek kadar oldu. tüm bunlara rağmen taşınabilir pillere muhtacız.
  • komplo teorilerine zemin hazırlayan. o kadar imkan, para, zaman, bilim adamları falan.. hala sıradan çinko karbon pil, alkalin pil, lityum polimer pil yuvarlanıp gidiyoruz.