• net olarak 2 katıdır. bir buçuk diyen kadın pilav yapmayı bilmiyordur amk.
  • pirinçten pirince değişir, net bir oran olduğunu iddia eden pilav yapmayı bilmiyordur
  • kullanılan pirinç cinsinin ne kadar su kaldırdığıyla ilgilidir. iki katı falan hikaye yani.
  • 1-2 katıdır.
  • suyu çok çeken ve az çeken pirinçlere göre değişir. en iyi kırgızlar bilir. özbek, çin, türkmen, türk, nepal, tayland vs kızları pek bilmez.
  • önceden ıslatılmadan baldo pirinç ile yapılan pilav için 1'e 1.5'dan biraz fazladır.
  • (bkz: inanmayın)

pirinci dişlerinizin arasında ezin, eğer çabucak dağılırsa bu pirinç su kaldırmaz, kontrollü bi şekilde 1 bardakla başlayın. baktınız gideri var bi yarım bardak daha ekleyin ama suyu hızlıca döküp pirinci de şoka sokmayın aman dikkat pilavınız bildiğiniz lapa olur çinliler bile yemez.

baktınız pirinç dişinizi kıracak gibi 3-4 bardağı düşünmeden boca edin. suyu yavaşça dökmenize de gerek yok, mutfak dilinde bu tip pirinçlere arsız pirinç denir. hızlıca dökün, baktınız gideri var 1-2 bardak daha yüklenin.
  • pirincin cinsi, önceden ıslatıp ıslatılmadığı ve su katılmadan evvel kavrulup kavrulmadığı ile ilişkilidir. şehriye oranı ve eğer sebze vs. katılıyorsa albümde bonus track olarak yerini alır.kadınlıkla değil aşçılıkla ilgilidir.
  • pirincin cinsi dışında, ıslatılma veya kavrulma süresine, ocağın ayarına ve de en önemlisi hangi kıvamda sevdiğinize göre değişir.

konuyla ilgilenmeyenler sıkılmasın diye bundan sonrasi spoilerli...

--- spoiler ---
    yukarıdaki sebeplerden ötürü ben hiç ölçü kullanmam, suyun pirinci örtmesi ve biraz da üzerine çıkması (ne kadar derseniz söyleyemem, o da tencerenin derinliğiyle ilgilidir. yassı bir tencerede az, derin bir tencerede biraz daha fazla olmalıdır suyun çıktığı nokta. bütün bunlara rağmen pişmeye yakın şöyle bir karıştırır, eğer su istediğini düşünürsem eklerim biraz daha. zira lapa olursa geri dönüş zordur ama diri kalırsa azar azar su ekleyerek istediğiniz kıvama getirmek mümkündür pilavı. biraz ukalalık yaptım ama konudan muzdarip suserlere bir güzellik olsun dedim. ellerinize sağlık..
    --- spoiler ---
  • kararsız bir göze sahip olanlar için, pirincin bir parmak üstü eviyesidir. kalın parmaklılar bir parmağın dörtte üçünü ölçü alabilir.
hesabın var mı? giriş yap