• selanik şehrinin bir bölgesi.
  • çin para bitkisi de denen aşırı tatlı bir iç mekan bitkisi. ince dallarından yuvarlak yapraklar çıkıyor. görüntüsü şahane, bakımı da kolay. havalı dükkanlarda satılıyor genelde. fiyatı tuzlu ama araştırırsanız uygun fiyatlı da bulabilirsiniz.
  • mart-nisan gibi minicik olanını yaklaşık 35 liraya almıştım. nitekim büyükleri de vardı, ama aşırı pahalıydı. neyse, zaten keyfi kendin yetiştirdiğinde. zaman geçti, ay oldu eylül. benim pilea coştu. öyle ki şimdi 300 liraya satılanlar boyutunda. maşallah, 2. el araba piyasası gibi.
  • anavatanı güney çin olan dekoratif bir bitki.
  • bitkinin gözünün içine bakardım ilk aldığımda, o süreçte hiç gelişim göstermedi neredeyse. son bir yıldır bitkiyi bir köşede unutmuşum sadece arada sırada su veriyordum ve bugün dikkatimi çekti, o kadar büyümüş ki. üzerinde bir sürü yeni yaprak.
    aman her ihtimale karşı elemtere fiş kem gözlere şiş diyelim de ama yani bu ayıptır be pilea. etrafınızda pervane oluruz büyüyün diye de anca sefaletten anlarsınız siz.

ps: yersiz bir sinirlenme yaşıyorum yine fdkhfkd
  • latince adı pilea peperomioides olan bitkinin; para bitkisi*, çin para bitkisi, pancake bitkisi, misyoner bitkisi, ufo bitkisi gibi bi sürü adı var. ayrıca o kadar çok yavru çıkarıyor ki arkadaşlık bitkisi de diyenler var. çoğaldıkça arkadaşlarınıza dağıtıyorsunuz, ondan sanırım.
    çiçek açmayan ev bitkilerinin en minnoşudur bana göre.
  • benim de sahip olduğum minik yuvarlak yapraklı ve büyüdüğünde dallarında yapraklar sarkan bir bitki türü. ben ne kadar uğraşsam da 6 ayda büyütemedim maalesef.
  • henüz evlerimize yeni girmeye başlayan minnoş mu minnoş yeşil yapraklı bitki. çin kökenli olduğu söylenmektedir.
hesabın var mı? giriş yap