şükela:  tümü | bugün
  • fig uzerinden, crowdfunding'i baslamistir.

https://www.fig.co/campaigns/deadfire
  • rpg severler içim müthiş gelişmedir. rpg oyun kıtlığında gayet gideri olan oyunun devamıdır.

gördüğüm kadarıyla eder, aloth ve pallegina da var companion olarak.
  • insanı neşeye boğan süper haber. poe2'yi de manyak gibi oynayacağız.
  • kaçırılmayacak, backer olunacak oyun! pıllars of eternıty 2: deadfıre

pillars of eternity, son derece derin ve çekici hikayesi, guzel grafikler ve old school rpg engine birlesimi olması, cok ayrıntılı karakter ve parti yapılandırması, tonlarca degisken gibi üstün özelliklerle birçok oyuncunun kalbinde taht kurdu.

eski - yeni ünlü rpg leri yakından takip etmis, cok guclu prg ler içinde bile (mesela baldurs gate serisi, icewind dale serisi, ps: torment, kotor, spellforce:tood, witcher serisi, da:origins, mass effect serisi, es: skyrim, divinity original sin gibi) son derece seçici biri olarak, bu oyunu çok net biçimde 4. sıraya koyabiliyorum kendi açımdan.

pekı haber ne?
    bu muhtesem olmaya aday oyuna, backer olabilmek ve özel odulleri almak için cok kısıtlı gün kaldı, 25 şubatta bitiyor.

herkese, ilk oyunu gerekli arastırmaları yaparak ve karakterlerele bütünleserek en az bir kere orijinal companionlarla bir kere de custom made party ile bitirmenizi tavsiye ediyorum.

bunu yaptıgınızda ayrıntılara hayran kalacaksınız.

gec kalmadan yeni oyuna backer olmayı ihmal etmeyin :) oyun fig uzerinden kickstart yapmakta. ben sahsen early access+credits paketisi aldım, bu paket tüm digital hediyeleri iceriyor. ozellikle ce toplayıcısı iseniz, ce paketlerinden biri cok güzel bir statü veriyor.

https://www.fig.co/…featuresite&utm_source=obsidian

enurale

merak edenler için kişisel top 20 rpg'm:

1 - dragon age: origins
    2 - spellforce 1: tood, botw, sotp
    3 - elder scrolls: skyrim
    4 - pillars of eternity
    5 - divinity original sins
    6 - the withcher serisi
    7 - wasteland 2: dc
    8 - baldur's gate serisi
    9 - ps:torment
    10 - kotor
    11 - spellforce 2: shadow wars
    12 - mass effect serisi
    13 - dragon age 2
    14 - final fantasy (mmo su dahil birkac oyun)
    15 - neverwinter nights
    16 - battle for middle earth serisi
    17 - warcraft serisi
    18 - dragon age: ınquisition
    19 - kings bounty: war in the north/crossworlds
    20 - kingdom of amalur: reckoning
  • acımadan ön sipariş verilmelidir. çıktığı gibi yıllık izin alınıp evden çıkmadan oynanmalı ve sonrasında da ara ara açılıp tekrar oynanmalıdır.
  • steam'e ve malum yerlere düşmüştür herkese duyurulur.
  • son yıllarda kickstarter ve benzerleri sayesinde geri zekalı arcade oyunculara muhtaç olmadan fon bulabilen dehalar sayesinde tekrardan oynayabildiğimiz eski moda rpg'lerin en son çıkanıdır..

(bkz: pillars of eternity)
    (bkz: torment tides of numenera)
    (bkz: tyranny)
    (bkz: wasteland 2)

sadece hangi karakteri oluştursam diye düşünürken bile saatlerim geçti ki hala da doğru seçim yaptım mı emin değilim.. zira 10 ayrı sınıf var ve bunların hepsini birbiriyle karıştırıp çoklu sınıfları da kullanabiliyorsunuz..

kısacası; yine yüzü aşkın saatimizi harcayacağımız bir şahaser ile karşı karşıyayız.. tek sıkıntım ise her ne kadar dili bilseniz de böyle oyunları oynarken ana dili kullanamamak.. zira saatlerce kitap okur gibi metin okuduğunuz bir oyunda, sürekli yabancı dilde düşünmek bir süre sonra zihninizi yormaya başlıyor.. yani en azından benim için durum bu, ana dili gibi dile hakim olanlar bu sıkıntıyı yaşıyor mudur orasını bilemiyorum..

zaten anlayamadığım şeylerden biri de bu; hadi eskiden türkiye'de pazar yoktu, ama şimdi steam sayesinde gayet de büyük bir alıcı havuzuna kavuştunuz. 2 tane çevirtmen tutup bütün metinleri çevirmek ne kadar masraflı olabilir ki? çıkan 100 oyunun 99'unda türkçe dil seçeneği yok.. hadi biz idare ediyoruz da dili hiç bilmeyenlerin böyle oyunları oynama şansı tamamen ellerinden alınıyor..

neyse konu dağıldı, sözün özü rpg seviyorsanız kaçırmamanızı öneririm..
  • şu sıralar oynamaya çalışıyorum lakin zor. yanılmıyorsam 3. seviye olan orta düzeyde başladım. kaldı ki daha önceden wasteland 2, tyranny oynamışlığım da var fakat olayın içine giremiyorum.

öncelikle ilk oyunu oynayanlar için bir kat daha güzel oyundur muhtemelen çünkü ben oynamadığımdan çok şey kaçırıyorum. arada "bak böyle yapmıştık hatırlıyor musun" gibisinden tüyo vermeye çalışıyor oyun fakat olmuyor olmuyor. combat zaten tyranny gibi fakat bunda da çok harala gürele geliyor herşey. sneak mekanikleri var dediler, dedim rogue ile çakal bir playthrough yapayım fakat olmadı. benim gibi stealth sapığı değilseniz alın bir mage, ne bileyim fighter felan rahat rahat takılın. bu tarz oyunlarda stealth çok eğreti duruyor. biraz ilerleyeyim bakalım yeni mekanikler gelirse tyranny gibi hoş olabilir.
  • uzun zamandır arayıp da bulamadığım rpg zevkini yaşatan oyundur. inanılmaz zevkli ama oyun mekaniklerini anlamak açısından ilk başta armor type'ları vs geçmemelisiniz. aksi takdirde pierce immunity adama 5 kişi pierce vurup 0 hasarla alayınızı keser eleman. oysa balyozu aldın mı eline, kafasına kafasına bam güm vurdukça nasıl bir zevk aman allah'ım..

zevk-renk klişesi malum tartışmıyorum ancak bilmeyenler kesinlikle bir şans vermeli ve oyun mekaniklerini anlayıp bilmeden off pff yapanlar bişeyler kaçıyıror olabilirler biraz dikkat. zorlu rakiplerin etrafında varilleri patlatmak gibi vb. çevre objelerinden de yardım alabilirsiniz. yada stealth ile yaklaşıp sarı göz kırmızı olana kadar bekleyip kırmızı göz olduğunda size bakmaya gelecekler bu şekilde ayıklamayı deneyebilirsiniz.

ed: bu arada ydwin'i sin city'deki kevin'a benzeten bir ben miyim lan?
  • bunu oynamadan önce birinci oyunu bitirmenizi tavsiye ederim. çünkü birinci oyun ile direkt bağlantılı olmak ile birlikte, birinci oyundan tonlarca referans ve karakter koymaktan çekinmemişler.

iki gündür oynamama rağmen görev toplamaktan combat, adventure olayına fazla giremedim.

avatarım ilk oyunda cipher'di ikinci oyunda barbarian/cipher yani witch.

yalnız benim gibi aç gözlü bir adama bu kadar yan karakter teslim edilmez, divinity original sin 2 durumu bana siktir git tek seferde bütün karakterleri oynatmam diyerek çözmüştü benimde işime gelmişti. ama bu oyunda öyle bir durum söz konusu değil gibi.