• uçak sürücüsü.
    bugün dünya pilotlar günü. başta ekşi pilotlar olmak üzere tüm pilotlara kutlu olsun.
  • covid-19'un "party is over" diyerek bitirdiği meslek. british airways, klm, lufthansa, emirates gibi pek çok büyük firma %25-30 küçülmeyi, maaşlarda %50'ye varan kesintiyi ve özellikle körfez ülkelerinde expatları 6 ay ücretsiz izne çıkarmayı konuşuyor. şu ana kadar gördüğüm en iyimser tahmini 1,5 yılda eski rakamlara geri dönüleceğini uman emirates yaptı. ortalama beklenti 3 yıl. kendi parasıyla yatırım yaparak uçuş okuluna gitmek isteyenlerin tekrar tekrar düşünmesinde fayda var. halihazırda uçuş okullarından mezun olmak üzere olanların durumu ise gerçekten üzücü.

an itibarıyla abd'de uçakların çoğu yerde olmasına rağmen iç hatta 17, dış hatta 29 yolcu ortalamasıyla uçuluyor. havacılığı krize sokan, şu ana kadar uçakların yerde kalmasıyla doğan zarardan ziyade eski günlere dönüşün çok uzun süreceğine dair öngörüler. ve bu kriz sektördeki neredeyse her firmanın çılgınca büyümeye çalıştığı, büyük krediler kullandığı bir dönemde oluyor. devlet desteği olmadan firmaların ayakta kalması çok çok zor.

bu işten en çok zararlı çıkan kesimlerden biri de henüz uçuş okulunda öğrenci olmasına rağmen sosyal medyada #pilotlifestyle masalları satmaya çalışan sahtekarlar oldu. tatlı tatlı yemenin sindirim sistemine olan etkisiyle ilgili güzel bir söz var.
  • yaptıkları iş katma değeri yüksek olan bir iştir bu sebeple aldıkları maaşa laf edilmesi saçma.

fakat yine de laf edecekseniz pilotlara değil dolar kurunu bu hale getirenlere laf edin. keza pilot maaşları dolarla paralel artmaktadır. yoksa uluslararası çalışabilen adamları dolar bazında düşük maaşlarla ülkede tutamazsınız.
  • zor bir meslek olduğunu muhtemelen öleceğini düşündüğü anlarda bile ondan uçağı insanların olmadığı bir alana indirmesi(şartlara göre düşürmesi) beklenmesinden anlayabilirsiniz. sadece bu bile yaptıkları mesleğin zorluğunu anlatmaya yeterli.
  • havacılık sektörünün olmazsa olmazlarından biri, bugün çoğu uçak kendi kendine uçacak durumda olsa da pilotlar olmadan bir uçağın uçması düşünülemez. benim için hem keyifli hem de bir o kadar kompleks meslektir ama havacılık sektörünün içine girildiğimde bu meslek beni kendisine çekti. nerelere, nasıl etki ettiğinizi düşündükçe, alınan eğitimleri, kuralları gibi her şeyi başlı başına büyük bir keyif benim için, havacılık sektörü beni böyle içine çekerken ben de boş durmadım ve yaklaşık sekiz ay önce ticari lisansını alarak aralarına katıldım. heveslenen arkadaşlar varsa, meraklılarda bu mesleğe, kendilerini de yeterli görüyorlarsa kesinlikle olumsuz yorumlara bakıp vazgeçmesinler. sonunda aldığınız keyif büyük.
  • en yakışıklısı hayatımın erkeğidir.abim abim canım abim.
  • gitarda ilter kurcala, bas gitar ve vokalde emrah günaydın, davulda ömer arslan, launchpad ve klavyede ise mehmethan dişbudak'ın döktürdüğü aşmış grup. arabeskten girip jazza, jazzdan dubstepe, dubstepten metale, metalden funka bağlarlar. mikrotonal gitarlar mı yok perdesiz basslar mı, ne ararsan var. müzikle uğraşıyorsanız veya çok sıkı bir müzik tüketicisiyseniz tavsiye ederim, aksi takdirde şarkıları size fazla kalabalık ve overwhelming gelebilir.
    malesef çeşitli nedenlerden ötürü albüm ne spotify'da ne apple müzik'te yok. bir ara youtubedan bile silinmişti ama şu an bazı parçalar var. özellikle acı gerçekler ve ayva çiçek açmış parçaları çok iyidir.
  • amerika birleşik devletlerinde bir gasoline station. otoyollardaki reklamları çok güzel
    eat, drink, fuel.

arabam olsaydı sırf logosu için bile tercih ederdim. özellikle bp'deki kasiyerlerden sonra bana çok sempatik gelen bir markadır pilot.

not: kamyoncular tarafından en çok tercih edilen markalardan biriymiş, bunda duşların olması, geniş park yerleri vs. büyük etken sanırım. kamyoncu dostu bir kuruluş olduğunu yeni öğrendim çünkü dışarıdan hiç belli olmuyor.
  • cebinizden 5 kurus cikmadan da olabileceginiz bir meslek.

(bkz: türk hava yolları uçuş eğitim akademisi)
  • en kaprisli mesleklerden biri. uçak yanaşır, temizlenir, yolcu biner yerleşir, beyimiz son dakikada psikolojim bozuk uçmuyorum deme lüksüne sahiptir. sebebi dahi sorulmaz, kızılmaz, kibarca peki efendim denilir ve yedek ekip aranır taranır, sen de uçak içinde mal mal otururken hava trafiğindeki yoğunluk nedeniyle kalkışımız 30 dakika sonra olacaktır anonsunu duyup pilot hariç tüm sisteme küfredersin.
hesabın var mı? giriş yap