• daha önce otorapor ve ümran'da expertiz yaptırmış biri olarak benim de bunların içinde en beğendiğim firma pilot garage olmuştur.

şehir dışından otorapora expertiz yaptırdım. ön camda çatlak var dediler. fakat gönderdikleri expertiz raporuna fotosunu eeklemedikleri için küçük bir çatlak diye düşündüm. ancak cam boydan boya artı şeklinde çatlakmış. hu koca çatlağın fotosunu insan rapora eklemez mi? aynı şekilde yan marşpiyeli adamlar fırça ile boyamışlar. onun da fotosu yok. lokal boya diye söylediler. böylece kaporamız boşa gitmiş oldu.

ümran oto ekspertizde otomatik bir aracın expertizini yaptırmak istedik. ancak otomatik araçları dyno testine almadıklarını söylemeden ekspertiz yapmaya başladılar. dyno testi yapmıyor musunuz diye sorunca otomatik araçları bu teste almıyoruz dediler. baştan niye söylemiyorsun o zaman diye sorduk ama her firmada böyle falan dediler.

pilot garageda iki aracın ekspertizini yaptırdım. ikisinde de bir sorunla karşılaşmadım. otomatik araca dyno testi de yapıyorlar.
  • 2.el araçların kaporta ve motor durumunu ekspertiz yapan ve marka olarak bayiilik veren firma
  • kesinlikle uzak durulması gereken firma.

dün aracıma 490 tl fiyat verdiler ben de sırf aracın beynine de bakılıyor dedikleri için 100 lira da fazladan verip daha üst bir paket satın aldım. bugün güya müşteri memnuniyeti için aradıklarında ben aracın beynine bakılmamış olabileceğini bununla ilgili raporda sayfa olmadığını söyledim. bayi ile görüşüp döndüler ve bayi beynine bakmış ama çıktısını neden belli olamayan bir şekilde verememiş, yersen. şimdi versinler diyorum bu kayıtlar günlük tutuluyormuş bu yüzden de gelsinler tekrar makineye bağlayalım diyorlar.

ya hiç bağlamadılarsa diyorum, bağlamışlar işte söylediklerinin altını da dolduruyorlar diyor güya müşteri memnuniyeti sağlama amaçlı arayan kadın. şimdi ya aracın beyninde sorun varsa ve ben bunu bilmeden bu aracı satın aldıysam ne olacak?
  • aracımı satmadan önce expertize sokayım dedim ve sonuçtan memnun kalmadığım firma.

kurumsal dense de çoğu bayii franchising olarak çalışıyorlar. yani sanayide ki "xxx oto computest" tabelalı yerlerden farksız.

benim expertiz yaptırdığım bayideki fiyatlarla internet sitesindeki fiyatın alakası yoktu. ecoclass paket bayide 690 tl; internet sitesinde 400 tl ön ödeme yaparsanız 360 tl'ydi. bayi başta bu fiyata olmaz dese de internetten ödeme yapıyım dedim ve en son 360tl nakit versen de olur dediler konu kapandı.

boya bilgisi çok yüzeysel. boya ölçüm cihazınj dayayıp bir noktada boya varsa sağ ön kapı komple boyalı diye raporluyorlar. bence hakkaniyetli değil. boya var ama sağ kapıda ne kadar var. rötuş boyası bile parça boyalı olarak işaretlendi.

motor hakkındaki yorumları genel geçer. benimkine ön takım kontrol yazmış mesela. ön takımda neresi sıkıntılı yaz diyorsun triplere giriyorlar.

bu firma için gitmeyin diyemem ama "kurumsal" falan diyerek abartmaya da gerek yok.
  • yağ kaçağı var motor contasından dedikleri aracın sıkıntısı müşürden, su depo hortumu çatlak dedikleri aynı aracın da problemi termostattan çıktı.

uzak durun.
  • taklalı arabaya sırf satıp komisyon alsın diye sağlam raporu çıkaran kuruluş. bunu yapanda direk sahibi. allahtan arkadas tavırlardan kuşkulanıp 1 saat sonra başka expertize götürmüşte taklalı olduğu anlaşılmış. uzak durun
  • son aracımı gebze bayisinde ekspertiz yaptırdığım kurumsal firma. şık cafe tarzı bekleme alanı ücretsiz ikramlar çok hoş olmuş , yaptığı işin arkasında durarak güvenimi kazanmışlardır kendileri.
  • umran ve otorapor yanında esamesi okunmaz.

ayrıca ihtiyaç duymanız durumunda yaptırdığınız eksper raporunu sadece 15 gün içinde teslim alabiliyorsunuz. sonra vermiyorlar.
  • beş para etmeyen firma.

al-satçı tayfanın ya da problemli otomobilleri müşterilerine iteklemek isteyen oto çakalların terchidir.
    1-ekspertiz raporunu yazılı olarak verdiklerini söylerler. gerekçeleri ise bu tarz raporların geçerliliği olduğudur. dedikleri doğrudur ancak bu raporla ilgili gerekli bilgileri vermezler. ardından vitesi geçmeyen otomatik araçla başbaşa kalırsınız.
    2-rapor hazırlanırken satıcıyla arasından su sızmayan personel, iş alıcıyı bildirmeye gelince yazdığı raporu yeterli görüyor.
    3-hepsi bir yana bu konuda şikayet etmek isteyip aranıldıklarında da azarı ihmal etmiyorlar.
    1 ve 2. maddeler de neden tercih edilmemesi gerektiğini anlatmaktadır. bu maddeler bunlardan hizmet alma hatasında bulunan t'nin kişisel tecrübelerinden elde edilmiştir

not: aldığınız aracın aslında alınmaması ya da alınsa bile ciddi para harcanması gereken bir araç olup olmaması bu beyefendilerin umrunda değil.
  • geçen hafta arkadasımızın aracını satarken

(arac peugeot rifter 1.5 2021 model ilk sahibinden servis bakımlı )

alıcı pilot garage a göstermek istedi arabayı.

gittik ve araca expertiz yaptılar ve aracın motor şanzıman vs yerlerinde herhangi bir sorun çıkmadı tabii ki.

yalnız aracı oba ye bağladılar ve ne hatalar ne hatalar , açıkçası hataları duyunca ben alıcı olsam aracı almaktan vazgeçerdim .

motor şanzıman bağlantı hatası gibi bir hata bile verdi .

alıcı servise gitmek ve sormak istedi neticede arac garantili.

peugeot yetkili servisi çıkan hatalar icin ne dedi biliyor musunuz ?

bu tarz expertiz firmalarının kullandığı obd cihazları çoğu zaman ilgili markaya uyumlu olmuyor ve genel hata kodları kullanıyor ve dandik makineler .

bu hataların hiçbirisi önemli bir hata değildir ve aracı etkileyebilecek hatalar değildir , çünkü araçlarımız kendi gösterge ekranlarında bu hatalar önemli ise göstermektedir ve göstergedeki hatalar dışarıdan müdahale ile silinememektedir.
    ,alıcı bunu duyunca içi rahatladı ve alım satımı gerçekleştirdi.

demem o ki iyi niyetli olsa da işin uzman olmak başka birşey , uzman gibi davranmak başka birşey.

expertiz yetkileri sadece servislerde olmalı bence. yada firmalar yaptıkları expertizlere garanti vermeliler.
hesabın var mı? giriş yap