şükela:  tümü | bugün
  • pilot kalemle yazmanın zorluğunu, yazma hızını artırdığında tıpkı doktor yazısı gibi okunaksız ama bakıldığında estetik bir yazı yazdığını bilen nesildir. ödevi eliyle yazıyorsa kesinikle ansiklopedi kullanmıştır. dönemin şartları bunu gerektiriyordur çünkü. ödevini tamamladıktan sonra sıra ödevi süsleyip öğretmenin beğenisine sunmaya gelir. nihayetinde ödevin kapağını da pilot kalemle, en sınıfın en güzel yazısını yazan kızına yaptırır.
  • önce çizgili kağıdın çizgileri üstünden kırmızı pilot kalemle geçilir, sonra çizgisiz kağıt üste konularak yazılırdı. buna rağmen satırlarda hep bir eğri büğrülük olurdu, ne de olsa el işçiliği. sonra şeffaf dosyalara önlü arkalı kağıtlar yerleştirilir, renkli telli dosyaya doldurulurdu. renkli dosyanın solunda düz beyaz ince bir şerit olurdu ve oraya ad soyad girerdik, çok havalı gelirdi o işlem bana. bir de ödevin ilk sayfasına kapak hazırlardık, hep çiçekli böcekli doldururdum ben, tasarım konudan bağımsız olurdu genelde.

başlığı görünce yine duygulanan nesildir, bir tanesini bile saklamadığına üzülür.
  • ogretmenin yazisini begenmedigi icin notunu kirdigi efsane nesildir. odevi hazirlamisim mis gibi okunuyo mu? okunuyo. bilgiye baksana yaziyi napacan hoca?
  • kurşun kalemle hazırladığım dönem ödevimle yanlarından nanik yaparak geçtiğim nesildir.
    lise 2'de hocamızın belirlediği bir kitap üzerine matematik dönem ödevi hazırlamış, bunu da kurşun kalemle yapmıştım. yıllar sonra okulu ziyaretimizde ilgili hoca o ödevin öğretmenliği boyunca aldığı en güzel dönem ödevi olduğunu, kurşun kalemle yazılmış olmasına rağmen halen sakladığını söylemişti. tabi benim mabad kanat çırpa çırpa fezaya yükseldi.
  • ne kadar garibimsi işler varsa yapmış nesildir. tetris ve ateri onayan internet kafelerde vakit geçiren devasa tüplü okul pc lerinde malca e-posta hesapları almış nesildir.
  • ana britannica'dan meydan larousse'dan bakıp yazmış nesildir.
  • işkence çekmiş nesildir. hata payına yer vermeyen nesildir çünkü en ufak bir hatada hooop sil baştan. üşenmesem bir sürü tespit yapardım buradan, yapılır yani.
  • arkaik dönemde, ödevin kapağını harf şablonu ile yazmıştır.

işte bundan

olgunlaşma döneminde ise kapakları internet kafede banner programı ile hazırlamıştır.

işte o da bu.
  • asetat kalemle tepegöz slaytı hazırlamış nesildir de
  • ana britannica ansiklopedisini aynen kağıda geçirmiş nesildir. kendi bile okumamıştıır yazdıklarını.