şükela:  tümü | bugün
  • ince uçlu mavi rotring kalemimle içinde bulunduğum nesil, yanlış yazmaktan korktuğum için dönem ödevinin içeriğine odaklanamazdım.
  • bazen satır sonuna risk alan nesildir. bu nesil risk almaya bu ödevlerden başlamıştır. cümle yazılır satır sonuna gelinir ama kelime sığmayacak gibidir ama yazılmassa da hatırı sayılı bir boşluk kalacaktır. alternatif kelime üretecek randımanda çalışmayan bir beyin sonucunda yazmaya koyulunur. genelde kelimenin ortalarına doğru sığmayacağı kesinleşen kelimemizin son harfleri üs üste seviştirilir. olası bir a4 kağıdı ile koalisyon yapılması an meselesidir. efsane neslimiz tire koyup alt satıra geçmemenin üzüntüsü içindedir.
  • kırılan heveslerin neslidir. bu nesil için çizgili kağıdı bırakmak bir dönüm noktasıdır, sünnet olmak, regl olmak gibi bir şeydir. kendi ayaklarınız üstünde durduğunuzu hissedersiniz. tek başınıza bir dilekçe doldurasınız gelir. sözleşmelere imzalar fırlatasınız gelir. bankalara havaleler eftler yapasınız gelir.

ha sonunda noolur? çizgili kağıdı bıraktığın o günü köpek gibi özlersin, o olur. biyerlere dilekçe yazmak, devletle uğraşmak zorunda olmak, bankalarla muhattap olmak, bağ-kur ve ssk yı öğrenmek oyyy.

çizgili kağıdı acilen bırakmalısın
  • gözleri yaşartan başlıktır, ellerin nasıl mürekkep olduğu hatırlanır.

kaç tane kütüphane gezilmiş, nereler dolaşılmıştır.

güzel bir alışkanlık kazandırmıştır...
  • acayip gerekiz uğraşla uğraşmış nesildir. genelde meydan larousse ve ilk ansiklopedim üzerinden aldığım bilgileri çizgisiz kağıda geçirdiğim, hep üç sayfalık tarih ödeviydi. herifin zaten bir boka puan vereceği yok, föy içerisinde kaktırıveriyordum. hiç boşuna kasmaya gerek yok, ders notunuz iyiyse iki sayfa bile yeterli verin gitsin. ama dersten yarağı yemiş vaziyetteyseniz, sınavlarınızda kötü gidiyorsa hiç öyle on sayfa, yirmi sayfa dönem ödevi kasmayın. ortaokulda fen dersinden baya çekmiştim, sınavlarım hep 1-1 gidiyordu yani yüz üzerinden 30 civarı not alıyordum, ulan dedim: "fen bilgisi dönem ödevimi öyle bi kasayım ki karı beni geçirsin" ve dediğimi yaptım, süper bir dönem ödevi verdim lakin karı demez mi benim sana kanaatım yok, notlarında kötü kusura bakma iyi puan veremem. o yıldan sonra liseye başladım hep tarihten dönem ödevi aldım, değmez yaranılmıyor onlara insan hakkını verir en azından.
  • trafik dersinden alıp, bütün trafik işaretlerini tek tek çizeni mevcuttur. hangi akla hizmet yaptıysam zaten uyduruk bir dersti bir de ödev hazırlamıştım.
  • beyaz kağıdın altına konan, daha önceden tükenmez kalemle üzerinden geçilmiş, yazınız yamuk olmasın diye kastıkça kasan, kağıdı altından alınca, sol ya da sağ köşesinde ataş izi kalan kağıda bakıp bakıp, "ne güzel yazmışım bee, öğretmenim pekiyi verecek diyen nesil." bir de benim gibi solak ve kalemi kapıda paralel tutuyorsanız, pilot kalemin ucunun parmağınızda yara yapması ya da yazarken tuttuğunuz parmağınızın ucunu acıtmaması imkansızdı.
  • ödevi muhtemelen bunlardan biriyle hazırlamış olan nesil.
  • o değil de bu efsane nesiller hep 80-90 arası doğumlulara tekabül ediyor. 3 aşağı 5 yukarı hep aynı

ne efsaneymişsiz arkadaş !
  • -beyaz kağıdın altına çizgili kağıt konulur.
    -sıfır hata yapmak için önce kurşun kalemle hafiften yazılır.
    -üstünden pilot kalemle geçilir.
    - kuruduktan sonra gözüken yerler silinir.
    özenle hazırlanmış ödev baş tacı edilerek öğretmene teslim edilir, öğretmen ise masasına fırlatır.
    daha sonra bu kadar özenmeme yemin edilir.