şükela:  tümü | bugün
  • bazı doktorların bir kaç günde kazandığı bu para pilotlarımız için çok değildir.

helâli hoş olsun...

zorunlu edit: bu mesajımdan sanki doktorların maaşının çok olduğu ve bunu hak etmedikleri gibi bir izlenim çıktı sanırım. (böyle bir izlenim verdiysem tüm doktorlardan özür dilerim.) tam tersi doktorlarımızın genelinin ne zor şartlar altında, gece gündüz demeden, mesai kavramı olmaksızın, bir de üstüne bütün cefakârlıklarına rağmen (bkz: sağlık personeli teröristleri)'nden dayak yiyerek, hak ettiklerinin çok altında ücretlerle görevlerini ifa etmeye çalıştıklarını çok iyi biliyorum.
    cümlemin en başındaki bazı kelimesiyle hangi şartlardaki, hangi branşlardaki doktorları kastettiğimi sanırım herkes biliyor...
  • hakediyorlar kesinlikle.
  • az bile alıyorlar. pilot olmayı ve akabinde pilot olarak çalışmayı kolay bir şey sanıyor bazıları.

bakın ikisini ayrı tutuyorum. hem pilot olabilmek çok zor, hem de o mesleği yapabilmek. işi bilenler ne demek istediğimi zaten anlıyor, bilmeyenler de biraz araştırsın.
  • az bile. helal olsun.
    vurun bakalım dolar hesabına ayda 6000 usd ediyor mu?
    her çalışanın kazanması gereken ücretlerdir bunlar.
  • yüklendikleri sorumluluğa göre bir maaş. 250 kişiyi demir bi tüpün içinde uçuran adam, sabah akşam elinde çalı süpürgeyle sokakları süpüren adamla aynı maaşı mı alsın. sokak süpürenleri küçümseme niyetinde değilim tabi ki ama, göz var izan var.
  • işlerinin zorluğundan ve tehlikesinden emeklerinin karşılığı sayılabilir.
  • son derece düşüktür ve thy'nin sapır sapır pilot kaybetmesine neden olacaktır.

hatları usd/eur üzerinden satan, gelirini dövize göre kazanan thy bey amcamız pilot / uçucu ekip maaşlarını neden usd/eur vermiyor? $7000'e kaptan pilot mu olur?
  • ayrıca şunu da eklemek lazım, thy'de pilot olmak istiyorsanız, tüm aşamaları geçtikten sonra 10 yıllık bir sözleşme imzalıyorsunuz. size yaklaşık 150 bin euro değerinde bir pilotaj eğitimi aldırılıyor ve euro bazında 10 yıl boyunca her ay bu bedel maaşınızdan kesiliyor.
    asıl kur farkından dolayı yaşanan sıkıntı bu noktada.

not: rakamlarda hatalarım olabilir ama esasta böyle bir durum var.

not2: lan bir entry girdik, 1000 defa mesaj geldi. pilot falan değilim amk, bu işleri de bilmiyorum, geçen kuzenim merak salmış, araştırmış bana anlattı benden ondan duydum. bırakın lan peşimi.
  • artan döviz kuruyla bünyesindeki yabancı pilotları gulf ülkelerine kaptıran thy'nin zorunlu olarak yapmış olduğu artış.

kokpite yapılan %20'lik artış, kabin ve idari personele de %10 artış olarak yansıtıldı.

dolar 4'ü aştığından beri şirket içerisinde özellikle ciddi bir kaptan pilot açığı oluşmaya başlaması ile birlikte; bunu önlemek adına gerek yetiştirilmek üzere ikinci pilot aday şartlarında, gerekse maaşlarda düzenlemelere gidiliyor.
  • 100bin tl bile olsa yapılacak iş değildir.