şükela:  tümü | bugün
 • pilotun 15 dolarlık dolma kalemi. internet dünyasında lamy safari mi pilot metropolitan mı alsam sorularının ve bu sorulara verilen cevapların toplamda 300gb yer kapladığı düşünülmektedir. an itibarı ile ikisinin de m uçlusu elimde, lamy safari tasarımı, mat siyah rengi ve üçgen tutma yeri ile ile gönlümü fethetse de pilot metropolitanın uç kalitesi lamy'yi beşe katlar. bana ulaşanda converter gelmedi bir tane kartuş koymuşlar. ancak internette converterle birlikte geliyor yazıyor. farklı pazarlarda farklı satış yöntemleri herhal.

  iş bu kalem, pilot mr, pilot mr-2 vs isimlerle de bilinmektedir, farklı pazarlara farklı isimler veriyor pilot.
  leopar desenlisi fln var, bu japonlar tasarımdan anlamıyor azizim, ama en kaliteli ürünleri üretmeyi de biliyorlar. neyse bu hafta japonları övdüm daha fazla övmek istemiyorum.
 • ne yazık ki türkiye'de hak ettiğinden çok daha pahalıya satılan (80 - 100 tl arası) dolma kalem (yurt dışı fiyatı $15).

  edit: amazon.com'dan $12.32 (kalem fiyatı) + $5.39 (gönderim ücreti) = $17.71'e aldım. şu aralar 100-120 tl bandında türkiye fiyatları.
 • ocak 2017 itibarıyle 91 liraya aldığım dolma kalem.

  lamy'mi kaybettikten sonra yeniden lamy almak için gittiğim dükkanda bir anlık gafletle aldığım kalem.

  ucu "m" yani medium uç olarak geçiyor ama "f" bu uç. çok ince yazıyor ki ince yazan daolma kalemi hiç sevmem. bu japonlar gerçekten garip millet yahu kardeşim yap şunu standardında, yok illa çıkıntılık yapacaklar. uç olarak lamy'den kaliteli, biraz daha kalın yapsalarmış daha az takılacakmış.

  bilemiyorum ben sevemedim..

  edit: @bizans 'tan gelen mesaj üzerine edit, japon kalemlerinin kendi yazı karakterleri dolayısıyla uc yapısı farklı oluyormuş, blogunda açıklıyor japon dolma kalemler

  farklı bir karakteri var, köşeli yazıyor, japon yazısı yukarıdan aşağı olduğu için de yukarıdan aşağı yazıldığında hiç takılmıyor.
 • pilot mr, pilot mr-2 ve pilot mr-3 olmak üzere üç seri halinde satılmaktadır. bu serilerin birbirinden tek farkı biçimseldir, pilot mr ilk çıkan klasik tasarım, mr-2 hayvan isimlerini almış olan ve bana göre serinin en estetik tasarımı, mr-3 ise daha renkli cicili bicili tasarım.

  dolma kalem dünyasına yeni yeni giren insanlara lamy safari, kaweco sport, platinum preppy, scrikss peak ve bir kaç dolma kalemin daha yanında önerilen kalemdir.

  bana soracak olursanız, ucunun inceliğinden mi başka bir şeyden mi bilemedim ama lamy'deki akıcılık bunda yok. bildiğin sürtüne sürtüne yazıyor kalem. bir kaç farklı mürekkep ve kartuş da denedim, ılık suyla iki üç kere temizledim ama maalesef sonuç değişmedi

  edit: kaweco mürekkeple çılgın atıyor kalem