şükela:  tümü | bugün
  • bütçeye ve kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte; yarım absolut, 3 bardak j&b, 3 shot absinthe, 2 sek tekirdağ veya 3 extra.
  • (bkz: göt)
  • üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olmak.
  • havacılık tutkusu.
  • yükseklik korkusuna sahip olmamak.
  • seksi ses tonu.
  • ayrıcana 60 küsur bin dolarez.
  • pilot olmak eğer havayolu pilotu veya ticari pilot olarak uçak uçurabilme yetkisi kazanmak olarak düşünülürse, maddi olarak sahip olunması gerekenleri sıralayalım;

- kurs için tam olarak 62500 $ (gökçen havacılığın fiyatıdır. 100.000 türk lirası mukabiline denk geliyor. bankaların 2 sene geri ödemesiz seçenekleri var. 1 sene kurs sürüyor 1 sene de iş aramanız için süre veriyorlar sonra 54 ay ödeniyor.)

-1. sınıf sağlık sertifikası (özel gaziosmanpaşa hastanesi'nde 490 tl. yarım gününüzü alıyor. senede 1 güncellenmesi gerekiyor.)

-aslına bakarsanız lisans mezunu olmak diye bir koşul yok. lise düzeyinde eğitim görmek ve 18 yaşını geçmiş olmak yeterli. ancak kaptan olmak için lisans mezunu olmak şart. thy kendi akademisinde yetiştireceği adaylar için bir ara sadece bazı mühendislik mezunlarını kabul ediyordu. son dönemde torpilli adayları yerleştirebilmek için en dandik bölümleri bile kabul eden bir yol izlediler ama yine de lisans mezuniyeti şart.

manevi olarak sahip olunması gerekenler ise;

-kesinlikle ve kesinlikle havacılık tutkusu(+1)

-disiplin!!! (maverick anca filmlerde olur, siz illa bir karakteri örnek alacaksanız iceman olun, herşeyi kitabına uygun yapın.)

-düzensiz çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek, yoğun uçuş programına katlanabilecek eyüp sultan sabrı.

-evlilik düşünülüyorsa eşin çok anlayışlı olması, düzensiz mesleki yaşamda sizi desteklemesi, sağdan soldan gelen hostes sataşmalarına kulak asmaması.

-hayatın her döneminde sınavlara hazır olmak, kendini geliştirmek, yeniliklere kapanmamak, teknoloji takibi vs.

olarak sıralanabilir.

her meslek zor, her meslek özveri istiyor. ancak pilot olmak daha çok özveri istiyor. yukarıda kabaca olması gerekenleri sıralamaya çalıştım ama 5 senedir sivil havacılık genel müdürü havacı olmayan bir ülkede lisans almaya çalışıyorum ve bu saydıklarım karşılaştıklarımın binde birine tekabül ediyor.
  • türk hava yolları'nda 15 yıl çalışma zorunluluğunu kabul ediyorsanız bedava. türk hava yolları'nın açtığı uçuş okulunda eğitim alıyorsunuz bu eğitim süresinde maaş dahi alıyorsunuz. eğitimler tamamlandıktan sonra yardımcı pilotluk filan fıstık derken ilerliyorsunuz. ve tabiki 15 seneyi doldurmadan thy'den ayrılamıyorsunuz. aksi takdirde tazminat ödüyorsunuz.
    neymiş, çok daha pahalı değilmiş. *

edit: zorunlu çalışma süresi 10 yıla indirilmiş. düzeltme için teşekkürler coup de theatre.